fbpx
اسلایدافغانستاناقتصادگزارش

حال‌وهوای رسیدن نوروز و خریدهای کم‌رونق مردم در شهر کابل

 خبرگزاری یاش: با آن‌که همه ساله در آستانه فرا رسیدن سال نو بازارهای پایتخت حال و هوای خاصی به خود می‌گیرد، اما اکنون از آن جنب‌وجوش چند سال پیش خبری نیست.

در حالی که تنها شش روز دیگر تا آغاز سال جدید هجری شمسی باقی ‌مانده، اما بازارهای پایتخت شلوغی سال‌های قبل را ندارد؛ فروشندگان میوه‌جات خشک از نبود بازار فروش محصولات‌شان سخت شکایت دارند و از اُفت بازار سخن می‌گویند.

به گفته فروشندگان میوه‌جات خشک در حالی‌که قیمت‌ محصولات آنان نسبت به سال‌های گذشته کاهش یافته، اما بازار فروش آنان نیز سرد شده و مردم به دلیل فقر و بیکاری نمی‌توانند، آغاز سال‌نو را مانند سال‌های قبل با شکوه تجلیل کنند.

افزایش حملات انتحاری و انفجارهایی که اخیرا در پایتخت به وقوع پیوست نیز در سرد شدن بازارهای خرید پایتخت نشینان در ایام سال نو بی‌تأثیر نبوده و عده‌ای از مردم به دلیل این‌که مبادا طعمه چنین حوادث شوند، ماندن در خانه را نسبت به بیرون آمدن ترجیح می‌دهند.

شاه آقا، یک‌تن از فروشندگان میوه‌جات خشک در پایتخت می‌گوید، در سال گذشته با نزدیک شدن روزهای سال نو مردم با شوق و علاقه‌ خاصی برای خرید سال نو به بازارها می‌آمدند؛ اما حالا از آن گرمی بازار خبری نیست و فروش آنان با اُفت مواجه شده است.

به گفته او در حالی که سال گذشته قیمت میوه‌جات خشک بالاتر از سال جاری بود، اما باز هم بازارشان گرم بوده، اما اکنون که نرخ میوه‌جات خشک کاهش یافته بازار فروش شان نیز سرد شده است.

وقتی پای صحبت‌های فروشندگان بنشینیم دلایل بی‌شماری را به‌خاطر سرد شدن بازارهای خرید و فروش در آستانه سال نو فهرست می‌کنند که بعضی از آنها غم‌انگیز و تکان دهنده‌اند.

برخی از فروشندگان پایتخت می‌گویند، فروش محصولات آنان نسبت به سال گذشته در همین وقت سال به نصف رسیده است. آنان سال گذشته در آستانه نوروز، روزانه هفت صد تا هزار افغانی درآمد داشته‎اند، اما اکنون این رقم به سیصد و چهارصد افغانی کاهش یافته است.

نبود بازار کار برای شهروندان در کشور و افزایش فقر اقتصادی بسیاری از شهروندان را از تجلیل چنین مناسبت‌های فرهنگی بازداشته و تمام دغدغه‌های آنان در پیدا کردن یک لقمه نان خلاصه می‌شود.

اما باشندگان پایتخت که برای خرید سال نو به بازارها آمده‌اند حکایت دیگری دارند و می‌گویند نرخ میوه‌جات نسبت به سال گذشته افزایش یافته است.

اسدالله، یکی از پایتخت نشینانی که برای خرید عید و آمادگی سال نو به بازار آمده، می‌گوید: «نرخ‌ها از پارسال کده قیمت شده مردم بیکار هستند چیزی گرفته نمی‌تانن پارسال بادام را می‌خریدیم چهارصد حالی شده پنج و نیم صد افغانی».

به گفته او، نا امنی‌ها بازارهای پایتخت را سرد نموده و جشن سال نو مانند سال‌های قبل با شکوه تجلیل نخواهد شد و بسیاری از شهروندان به دلیل ناامنی از بیرون رفتن در روزهای سال نو خودداری خواهند کرد.

چندی قبل با افزایش حملات انتحاری در پایتخت روانشناسان در مصاحبه‌ای با خبرگزاری یاش گفته بود که این حملات سبب ایجاد ترس  و وحشت میان شهروندان گردیده است و اکثر از مردم به دلیل این‌که قربانی حملات تروریستی نشوند ماندن در خانه را ترجیح می‌دهند.

اما چمن‌ علی، یکی دیگر از باشندگان پایتخت، بر خلاف اسدالله، گفته‌های فروشندگان کاهش نرخ‌ها در میوه‌جات را تأیید نموده، می‌گوید: «نرخ میوه‌جات خشک نسبت به سال گذشته کاهش یافته و سال نو پیش‌رو باشکوه‌تر از سال‌های قبل برگزار خواهد شد».

با آمدن بهار و رسیدن فصل سرسبزی، کسبه‌کاران فصلی، برای کار خود را آماده نموده‌اند.

نوید‌الله ملک‌زاده، یکی از فروشندگان بذرهای گیاهی همچنان از اُفت‌ بازار فروش محصولات‌اش شکایت دارد و می‌گوید با آن‌که فصل بهار درحال نزدیک شدن است، اما بازار فروش بذرهای گل وگیاه مانند سال‌های گذشته نیست.

به گفته نویدالله، بازار مثل سابق گرم نیست، ناامنی زیاد شده و مردم دل‌شان گرم نیست که کشت وکار کنند.

باقر ابراهیمی

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

بستن