fbpx
اسلایدافغانستانگزارش

اعضای هیئت اداری مجلس نمایندگان پس از یک هفته رأی‌گیری تکمیل شد

 خبرگزاری یاش: مجلس نمایندگان برای تعیین اعضای هیئت اداری روز شنبه هفته جاری اولین دور انتخابات را برگزار کرد، اما در این دور انتخابات هیچ یک از نامزدان به کرسی‌های دلخواه‌شان به جز از نایب منشی راه نیافتند.

برای تکمیل شدن هیئت اداری پنج دوره انتخابات در داخل مجلس برگزار شد. همایون همایون، در دومین دور انتخابات به عنوان نایب اول مجلس، امیرخان یار در چهارمین دور در سمت نایب دوم و میردادخان نجرابی در پنجمین دور انتخابات به عنوان منشی مجلس نمایندگان انتخاب شد.

سومین دور انتخابات برای تعیین نایب دوم و منشی مجلس بدون نتیجه پایان یافت.

همایون همایون، نایب اول مجلس نمایندگان، امروز (چهارشنبه ۲۳ حوت) گفت، میردادخان نجرابی با کسب ۱۱۰ رأی به عنوان منشی مجلس نمایندگان تعیین شد.

در پنجمین دور انتخابات هیئت اداری مجلس نمایندگان میردادخان نجرابی و عبدالقادر زازی، برای احراز کرسی منشی مجلس نمایندگان با هم رقابت کردند.

وی افزود: «میردادخان نجرابی ۱۱۰ رأی تأیید، عبدالقادر زازی وطندوست ۷۶ رأی تأیید و ۱۳ رأی باطل و ۱ رأی سفید در رأی‌گیری امروز کسب کردند».

نصاب مجلس ۲۰۱ رأی بود و برای راه یافتن به پست منشی، نامزدان باید ۱۰۱ رأی را تکمیل می‌کردند.

عبدالقادر زازی، خطاب به منشی مجلس نمایندگان گفت: «پشتون‌ها برای تو رأی داده‌اند و باید در مجلس، ملی رفتار انجام بدهی».

میرداد خان نجرابی در پاسخ به خواست زازی وطندوست گفت، براساس قانون عمل خواهد کرد.

در همین حال ظاهر قدیر، نماینده مردم ننگرهار گفت که برگزاری انتخابات و پشتیبانی برخی نمایندگان از نامزدان، یک فرایند دموکراتیک است و کسی نباید از کسی دیگر ناراحت شوند.

وی افزود: «اعضای هیئت اداری از جمله نایب اول و منشی از تیم ما است و انشاالله که نایب دوم هم از خود است. ما به عنوان یک تیم ملی و در فضای برادری سیاست می‌کنیم».

هم زمان با پیروزی میردادخان نجرابی، درحالی از تیم و تیم‌گرایی در مجلس حرف زده می‌شود که پیش از این شماری از نمایندگان مجلس از مداخلات حکومت در تعیین هیئت اداری انتقاد کرده بود.

رمضان بشر دوست روز گذشته در جلسه عمومی مجلس گفت، شایعاتی وجود دارد که حکومت برای گماشتن نذیر احمدزی به عنوان نایب اول مجلس بیش از یک میلیون دالر مصرف کرده است.

وی از رئیس مجلس خواست برای بررسی این شایعات یک هیئت بگمارد.

محمد اسلام بهنوش

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

بستن