fbpx
اسلایدافغانستانگزارش

اداره عالی تفتیش: رسانه‌ها و نهادهای مدنی از این اداره نظارت کنند

خبرگزاری یاش: سهم‌گیری و نظارت شهروندان در روند فعالیت‌ها و کارهای حکومت، یکی از شرایط حکومت‌داری باز می‌باشد که شهروندان بر کارهای حکومت نظارت دارند.

اداره عالی تفتیش، مسئولان نهادهای رسانه‌ای، جامعه مدنی و حکومت باز، امروز (چهارشنبه ۲۳ حوت) با دایر نمودن نشست مشورتی خواهان سهم‌گیری نهادهای مدنی و رسانه‌ها در نظارت و بررسی کارهای اداره عالی تفتیش شدند.

سید مهدی حسینی، معاون مسلکی اداره عالی بررسی از رسانه‌ها و جامعه مدنی کشور خواست که با اداره عالی تفتیش همکاری نموده و در بررسی‌ها، گزارش‌دهی و شریک ساختن اطلاعات خویش با این اداره همکار باشند.

وی ادامه می‌دهد که رسانه‌ها و جامعه مدنی در دو بخش کارهای اداره عالی تفتیش که عبارت از پلان‌گذاری و پیگیری می‌باشد، می‌توانند سهم بگیرند تا زمینه برای حکومت‌داری باز در کشور فراهم گردد.

آقای حسینی، از موجودیت توطئه‌سازی در برابر برخی از کارمندان ادارات دولتی خبر داده و افزود: «برخی از افراد در ادارات دولتی برای تخریب کارمندان دیگر بالای آنان اتهام وارد کرده و تلاش می‌نمایند که وی را از آن موقف برکنار نماید».

صدیق‌الله توحیدی، عضو کمیته مصئونیت خبرنگاران، با اعلام حمایت رسانه‌ها از همکاری در اداره عالی تفتیش، از عدم دسترسی خبرنگاران به اطلاعات انتقاد نمود و آن را یکی از مشکلات اصلی فراروی خبرنگاران کشور عنوان کرد.

به گفته او، برای این‌که خبرنگاران بتوانند به‌گونه درست روی کارهای اداره عالی تفتیش و دیگر ادارات نظارت داشته باشند در قسمت دسترسی خبرنگاران به اسناد و اطلاعات باید با آنان همکاری صورت‌گیرد.

او همچنان از موجودیت فساد اداری در ادارات دولتی انتقاد نموده افزود، این معضل در کشور به یک امر عادی تبدیل گردیده است که باید جلو این کار گرفته شود.

سید اکرم افضلی، رئیس دیدبان شفافیت، روی اجرایی شدن قانون در کشور تأکید نموده گفت، در صورتی ‌که قانون به‌گونه درست در کشور اجرایی گردد، فساد اداری نیز کاهش خواهد یافت و در آن ‌صورت نظارت نهادهای مدنی و رسانه‌ها همچنان بیشتر می‌گردد.

دیدبان شفافیت چندی قبل حکومت وحدت ملی را در امر مبارزه با فساد اداری ناکام خوانده و خواهان توجه جدی حکومت در این پیوند گردیده بود.  

به گفته آقای افضلی، نهادهای مدنی بیشتر پروژه‌ای کار می‌کنند و به همین دلیل نمی‌توانند، به‌گونه درست در بررسی و نظارت کارهای اداره تفتیش و دیگر ادارات دولتی سهم بگیرند و نیاز است که این رویکرد تغییر یابد.

او ادامه می‌دهد که نباید موسسات و نهادهای حمایت کننده جامعه مدنی موضوعات را برای آنها معیین کنند تا در انتخاب موضوع دست آنان باز باشند و به نظارت کارهای ادارات نیز پرداخته بتوانند.

رئیس دیدبان شفافیت، همچنان روی نهادینه شدن حکومت باز در کشور تأکید نموده افزود، در اداره حکومت‌داری باز، کار به دست افرادی سپرده شده که آنان از تخصص کامل برخوردار نیست و حتی خودشان به حکومت داری باز باور ندارند.

اشتراک کنندگان این نشست تأکید نمودند که باید فرهنگ سهم‌گیری مردم در اداره تفتیش نهادینه گردد تا حرکتی باشد برای رفتن به‌سوی حکومت باز در کشور.

اداره عالی تفتیش همچنان از رسانه‌ها و نمایندگان نهادهای جامعه مدنی کشور خواست که طرح‌های خویش را در قسمت بهبود کار این اداره با آنان شریک سازند.

باقر ابراهیمی

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

بستن