fbpx
اسلایدافغانستانگزارش

غنی: حرف‌های شهید مزاری امروز در قانون اساسی است

خبرگزاری یاش: محمد اشرف غنی رئیس‌جمهور کشور، در مراسم بزرگداشت از سالیاد شهید عبدالعلی مزاری گفت، حرف‌های شهید مزاری امروز در قانون اساسی است.

از بیست‌ و ‌سومین سالیاد شهادت استاد عبدالعلی مزاری امروز (چهارشنبه ۲۳ حوت) با حضور مقامات بلندپایه دولتی، شخصیت‌ها و رهبران سیاسی کشور در ارگ ریاست جمهوری گرامی‌داشت به عمل آمد.

آقای غنی در این مراسم گفت، شهید مزاری نماد وحدت ملی و عدالت‌خواهی در کشور است و از همین رو گفته‌های شهید مزاری در قانون اساسی انعکاس پیدا کرده است.

او با اشاره به این‌که شهروندان کشور صاحبان اصلی ارگ هستند و برای چند روز این مکان به وی داده شده است، افزود: «ارگ ریاست جمهوری مقر استبداد نیست بلکه این خانه تنها و تنها به مردم آزاده افغانستان تعلق دارد».

این اظهارات رئیس‌جمهور غنی در حالی بیان می‌شود که بارها اپوزسیون سیاسی کشور، او را به خودکامگی متهم کرده‌اند.

آقای غنی، حکومت وحدت ملی را اساس صلح، ثبات و رفاه در کشور نامید و گفت، آغوش سیاسی حکومت باید محدود نه؛ بلکه بزرگ باشد.

از سوی دیگر، او تأکید کرد که افغان‌ها به حوصله بزرگ سیاسی نیاز دارند و باید واقعا به حرف یکدیگر گوش کنند تا به نتیجه برسند.

رئیس‌جمهور غنی می‌افزاید: «یک گفتمان ملی در افغانستان باید رو به راه شود و موضوع صلح که موضوع حیاتی ما است، فرصت این گفتمان را پیدا می‌کند».

به باور وی، کلید رفع دردهای گذشته و رسیدن به اهداف آینده، تطبیق وحدت ملی و عدالت اجتماعی است.

سرور دانش معاون دوم ریاست جمهوری در این مراسم گفت: «من امروز در حضور رئیس‎جمهور از اداره امور ریاست‌جمهوری و کمیسیون اصلاحات اداری هم می‌خواهم که فیصدی حضور اقوام در تمام سطوح اداره افغانستان از بالا تا پایین را نشر کنند تا مردم افغانستان بفهمند که حقیقت چیست و اگر هم مشکلی وجود داشته باشد، باید رفع شود».

او با تأکید بر توازن حضور اقوام در ادارات دولتی کشور افزود که استخدام کارمندان دولت براساس شایسته‌سالاری و با رعایت توازن قومی، روند کند داشته و در مورد اقلیت‌ها هنوز هم مشکلاتی وجود دارد.

آقای دانش افزود در زمینه‌ی حضور متوازن اقوام در ادارات دولتی پیشرفت‌های شده و اخیرا با اتخاذ تدابیر قانونی روند اصلاحات اداری و جلوگیری از تبعیض و ایجاد شفافیت، سرعت یافته است.

معاون رییس‌جمهور گفت: «هویت‌های قومی چیزی نیست که کسی بتواند بفروشد و یا کسی دیگری خریدار آن باشد. این هویت‌ها نه در کلمه‌یی محو می‌شود و نه با کلمه‌ی دیگر برجسته، بلکه واقعیت‌های موجود در عالم خلقت است و در قانون اساسی ما هم تثبیت شده است. بنا بر این بهتر است از این هویت‌ها برای مقاصد سیاسی خود هزینه نکنیمL.

او در بخشی از سخنانش در مورد انکشاف متوازن گفت در مناطق مختلف کشور کارهایی انجام شده و کارهای بزرگی قرار است انجام شود.

دانش گفت: «مناطق هزاره‌جات تا هنوز هم از درد محرومیت تاریخی می‌سوزد اما دولت ما چه در دوره حکومت قبلی و مخصوصا در دوره حکومت وحدت ملی، در این رابطه اقدامات اساسی را روی دست گرفته و اراده جدی دارد که این درد را درمان کند».

معاون رئیس‌جمهور هم‌چنان در مورد کارنامه‌های عبدالعلی مزاری گفت که مزاری در صدد شکل‌گیری یک ملت و ساختن یک دولت ملی بود.

به گفته او، عبدالعلی مزاری در پی عدالت اجتماعی، مشارکت عادلانه همه‌ی اقوام و انکشاف متوازن همه مناطق کشور بود.

محمدکریم خلیلی، رئیس شورای عالی صلح، گفت که باوجود دیدهای منفی در بخش گفت‌وگوهای صلح، سال پیشرو امیدوارکننده است.

او افزود: «ما در سال پیشرو گام‌های استواری را در جهت ختم جنگ و یا کاهش جنگ و برداشتن به سوی صلح این گام‌ها را برخواهیم داشت. من سال پیشرو را یک سال خوبی می‌بینم و امیدوارم که رهبری حکومت وحدت ملی از این گام‌هایی که برداشته می‌شود، حمایت کند».

آقای خلیلی، به مردم اطمینان داد که شورای عالی صلح مذاکرات را به صورت مستقیم یا غیرمستقیم، رسمی یا غیررسمی با مخالفین آغاز خواهد کرد.

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

بستن