fbpx
اسلایدافغانستاناقتصادگزارش

نمایشگاه تولیدات روستایی به هدف ایجاد فرصت برای زنان متشبت خصوصی برگزار شد

خبرگزاری یاش: نمایشگاه سه روزه تولیدات روستایی از سوی برنامه ملی انکشاف صنایع روستایی افغانستان به همت وزارت احیاء و انکشاف دهات، وزارت تجارت و صنایع، مرکز زنان پوهنتون امریکایی افغانستان و اتاق تجارت و صنایع زنان به هدف ایجاد فرصت برای زنان متشبث خصوصی در بازار کشور، امروز چهارشنبه (۲۳حوت) در باغ بابر کابل برگزار گردید.

مجیب‌الرحمان کریمی، وزیر احیاء و انکشاف دهات، در این نشست با ابراز امیدواری از عملکرد جمعی و مالکیت شریکی میان دولت و سکتور خصوصی گفت: «برای رشد پایدار اقتصادی زنان و سهم‌گیری وسیع آنان در اقتصاد افغانستان می‌باشد» .

آقای کریمی افزود که تعداد ۱۳۰ متشبث که ۸۰ نفر آنان متشبث روستایی می‌باشند که تولیدات خود را از طریق صنایع دستی، مواد غذایی، محصولات زراعتی و صنعتی به نمایش گذاشته شده‌اند. برنامه انکشاف صنایع روستایی وزارت انکشاف و دهات از آغاز فعالیت‌اش تا کنون کوشش نموده تا محصولات روستایی را به بازارهای محلی و منطقه‌ای وصل نماید؛ تا از یک‌سو تولیدات داخلی افزایش یابد و از سوی دیگر کمکی باشد برای بهبود وضعیت اقتصادی خانواده‌های بی‌بضاعت مخصوصا زنان.

وی تصریح کرد، برنامه انکشاف صنایع روستایی به ادامه فعالیت‌های خویش یکی از تطبیق کنندگان برجسته ملی توانمند سازی اقتصادی زنان است که با تطبیق این برنامه ملی در آینده نزدیک ساحه فعالیت به ۱۵ ولایت خواهد رسید.

آقای کریمی، خاطر نشان ساخت که برنامه ملی انکشاف صنایع روستایی توانسته بیش از ۵۰۰۰ گروه‌های سپما، ۵۰۰ اتحادیه قرضه و ۱۳۰۰ گروه تولیدی در ۶۹۴ قریه ایجاد کند که بیش از ۸۰ هزار نفر در آن حضور دارند. همچنان بیش از ۱۴۱ هزار فرصت کاری برای هموطنان فقیر ما به وجود آمده است .

وزیر احیا و انکشاف دهات در ادامه سخنانش افزود: «بیش از ۶۰ درصد مستفید شوندگان برنامه ملی انکشاف صنایع روستایی را زنان تشکیل می‌دهد. بالا بردن مالکیت زنان بر دارایی‌ها و فعالیت‌های اقتصادی آنان به خانواده‌ها کمک می‌کند تا به رفاه و امکانات اقتصادی دسترسی پیدا کنند».

نبیله مصلح، معین امور مالی و اداری وزارت زنان در این نشست گفت: «افتتاح این نمایشگاه نشان‌دهنده این است که زنان تجارت‌پیشه کشور بیش از گذشته توانا شده‌اند و در تلاش این هستند که نقش خود را در رشد اقتصاد کشور رسمی بسازند».

خانم مصلح می‌گوید که زنان در رشد اقتصادی کشور به شکل غیر مستقیم سهیم هستند و با برگزاری چنین نمایشگاه‌هایی نقش زنان را در رشد اقتصاد کشور رسمی بسازیم.

وی افزود وزارت امور زنان در سال‌های اخیر توانسته که استراتیژی حقوق اقتصادی و مصئونیت شغلی زنان را طرح، تدوین و تصویب کند؛ در بسیاری موارد این پالیسی توانسته است که در پروگرام دارای اولویت ملی توانمند سازی اقتصادی گنجانیده شود. این پالیسی در حالت تطبیق است اما مواردی هم هست که نیاز به منابع مالی دارد.

او در ادامه سخنانش اظهار داشت که توقع ما این است که منابع مالی را در اختیار وزارت امور زنان قرار داده شود تا پالیسی به شکل درست تطبیق شود.

نادیه بهبودی، رئیس اجرایوی مرکز زنان پوهنتون امریکایی افغانستان گفت: «رویکردهای همگرایانه از سوی همه بازیگران تاثیر انباشتی و فزاینده‌ای را بر ارتقاء بهره‌وری اقتصاد زنان به همراه خواهد داشت و از همه زنان تجارت پیشه در سراسر کشور نمایندگی خواهد کرد».

نازنین شفایی

برچسب ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

بستن