fbpx
اسلایدجهانخبر خارجی

تیلرسون پس از برکناری؛ مراقب رفتارهای روسیه باشید

خبرگزاری یاش: رکس تیلرسون وزیر خارجه امریکا که روز سه شنبه از این پست برکنار شد در بیانیه پایانی‌اش گفت که مراقب رفتارهای دردسر ساز روسیه باشید.

او در این بیانیه از آقای ترامپ یا سیاست‌هایش تمجید نکرد.

دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور امریکا، شامگاه روز سه‌شنبه (۲۲ حوت) در پیامی در توییتر خبر برکناری آقای تیلرسون را اعلام کرد و مایک پمپئو مدیر سیا را به عنوان جانشین او معرفی کرد.

آقای ترامپ همچنین از جینا هسپل به عنوان اولین مدیر زن سیا نام برد.

آقای تیلرسون در گفتگو با خبرنگاران در وزارت خارجه گفت کارهای خوبی در زمینه بهبود روابط با چین و مهار برنامه اتمی کوریای شمالی انجام شده. اما او افزود: «کار زیادی برای رویارویی با رفتار و اقدامات دردسرساز روسیه باقی است».

او اضافه کرد: «روسیه باید به دقت این موضوع را ارزیابی کند که اقداماتش چقدر به نفع مردم روسیه و به طور کلی جهان است. ادامه این مسیر احتمالا به انزوای بیشتر آنها منجر خواهد شد، وضعیتی که به نفع هیچ کس نیست».

آقای تیلرسون در این بیانیه گفت با رئیس‌جمهور صحبت کرده تا از شفافیت روال کار در روزهای آینده مطمئن شود.

هرچند آقای تیلرسون تا روز ۳۱ مارچ رسما در این پست خواهد بود، اما معاون وزارت خارجه جان سولیوان مسئولیت اداره امور وزارت خارجه را تا زمان تأیید صلاحیت مایک پمپئو به عهده خواهد داشت.

او گفت: «مهم ترین مساله اطمینان از یک انتقال روان و قاعده‌مند مسئولیت‌ها در دوره‌ای است که کشور همچنان با چالش‌های قابل توجهی در زمینه سیاست گذاری و امنیت ملی مواجه است».

آقای تیلرسون آخرین نفر از لیست بلند مقام‌های دولت ترامپ است که یا استعفا داده‌اند یا برکنار شده‌اند.

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

بستن