fbpx
اسلایدافغانستاندیدگاهگزارش

نمایندگان مجلس: بیش از نصف ولایت فراه تحت کنترل طالبان است

خبرگزاری یاش: یک روز پس از حمله طالبان بر ولسوالی انار دره ولایت فراه، نمایندگان این ولایت می‌گویند در حال حاضر بیشتر از نصف این ولایت در کنترول طالبان است.

حمیرا ایوبی، نماینده مردم فراه در پارلمان، امروز (سه‌شنبه ۲۲ حوت) در گفت‌وگوی با خبرگزاری یاش با ابراز نگرانی از وضعیت بد امنیتی در این ولایت می‌گوید: «از میان ده ولسوالی ولایت فراه تنها سه ولسوالی آن امنیت نسبتی دارد».

به گفته او در زمان حکومت پیشین، حداقل در نصف این ولایت امنیت تأمین بود، اما در سه سال‌ گذشته وضعیت امنیتی بدتر شده است.

 وی افزود: «در زمان حکومت وحدت ملی ولسوالی‌های گلستان و خاک سفید از کنترل حکومت بیرون شده و در بیشتر بخش‌های ولسوالی‌های بالابلوک و پشت رود، طالبان حضور دارند. از ده ولسوالی ولایت فراه، تنها سه ولسوالی امنیت نسبتی دارد، طالبان حتی در حومه‌های مرکز شهر هرازگاهی دست به خلق ترس و وحشت میان مردم می‌زنند».

نگرانی‌ها درمورد ناامنی ولایت فراه پس از آن اوج گرفت که طالبان بامداد روز دوشنبه بالای ساختمان ولسوالی انار دره حمله کردند. طالبان در ضد حمله نیروهای ویژه امنیتی و آیساف پس از چندین ساعت درگیری از ساحه متواری شدند. به گفته‌ این عضو مجلس در جریان درگیری نیروهای ویژه امنیتی با طالبان، فرمانده امنیه ولسوالی اناردره همراه با ۱۱ تن از نیروهای امنیت ملی کشته شدند.

در همین حال موسی خان نصرت، دیگر نماینده مردم فراه می‎‌گوید، تأمین امنیت در این ولایت را با نیروهای امنیتی کنونی و تجهیزات دست داشته‌شان، ممکن نیست.

وی تصریح کرد که طالبان در این ولایت با جنگ افزارهای پیشرفته نظامی مجهزاند، اما در مقابل نیروهای امنیتی و دفاعی از سوی حکومت تجهیز نشده‌اند.

آقای نصرت تصریح کرد: «برای تأمین امنیت فراه نیروی کافی نیاز است با نیرو و امکانات کنونی تأمین امنیت در این ولایت محال است. دریک پاسگاه امنیتی که ۸ تا ۱۰ تن از نیروهای امنیتی قرار دارند در حدود ۲۰۰ تا ۳۰۰ تن از جنگ‌جویان طالب بالای آنها حمله تهاجمی می‌کنند. ما از وزارت دفاع می‌خواهیم که به جای لوا در این ولایت، قول اردو ایجاد کند».

به گفته او، ولسوالی اناردره که روز گذشته مورد حمله طالبان قرار گرفته بود با ایران مرز مشترک دارد. این ولسوالی که از موقعیت استراتژیک برخوردار است برای طالبان اهمیت زیادی دارد و این گروه تلاش می‌کند تا این ولسوالی را در کنترل داشته باشند.

نمایندگان ولایت فراه از ارتباط طالبان با ایران نگرانی کرده می‌گویند، حمایت ایران از طالبان ناامنی در این ولایت را بیشتر دامن می‌زند.

وی افزود: «ایران در حمایت از طالبان در حوزه غرب به خصوص ولایت فراه که هم مرز با این کشور است، دست دارد و به صورت پنهانی این گروه را تقویت می‌کند. طالبان از طریق ولسوالی انار دره به‌گونه‌ آزادنه به ایران رفت‌و آمد و کمک در یافت می‌کند».

وی تأکید کرد، نقطه مرزی میان افغانستان و ایران در ولسوالی اناردره به روی عبور و مرور مسدود شود.

این درحالی است که پیش از این نیز گزارش‌های به نشر رسیده بود که ایران در غرب افغانستان از طالبان حمایت می‌کند. هرچند ایران بارها این گزارش‌ها را رد کرده و آن‌را بی‌اساس خوانده است.

این درحالی است که کمیسیون امور دفاعی و تمامیت ارضی مجلس نمایندگان در واکنش به ناامنی‌های اخیر و حمایت کشورهای همسایه از گروه‌های تروریستی، از این کشورها می‌خواهد تا به حسن همجواری و قوانین بین‌الدول احترام گذاشته و به تجهیز، تمویل و سوق گروه‌های تروریستی در قلمرو افغانستان نپردازند.

محمد اسلام بهنوش

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

بستن