fbpx
اسلایدافغانستاناقتصادگزارش

جلغوزه افغانستان در پاکستان بسته بندی و به کشورهای دیگر صادر می‌شود

خبرگزاری یاش: مسئولان اتاق تجارت و صنایع می‌گویند که جلغوزه افغانستان به نام پاکستان بسته بندی و به کشورهای خارجی صادر می‌گردد.

خان جان الکوزی معاون اول اتاق‌ تجارت و صنایع در نشست که امروز سه‌شنبه (۲۲ حوت) در کابل برگزار شد، گفت: «با این‌که ما سالانه در حدود ۲۵ تا ۳۰ هزار تُن جلغوزه به خارج از کشور صادر می‌کنیم، اما جلغوزه افغانستان در پاکستان بسته بندی شده و پس از آن به نام پاکستان، به کشورهای دیگر صادر می‌شود».

آقای الکوزی با بیان این‌که آنان با ایجاد اتحادیه جلغوزه تلاش می‌کنند تا جلو صادرات جلغوزه را به پاکستان بگیرد، افزود: «سعی ما بر این است که جلغوزه در داخل کشور، بسته بندی و سپس به کشورهای خارجی به نام افغانستان صادر گردد».

وی در ادامه سخنانش اظهار داشت که توقع ما از حکومت این است تا در زمینه تولید و نگهداری درختان جلغوزه با سرمایه‌گذاران داخلی همکاری نماید.

معاون اتاق‌ تجارت و صنایع یادآور شد که در سال گذشته افغانستان در حدود ۱ میلیون و ۱۷ هزار تُن میوه صادرات داشته که از این میان ۱۸ هزار تُن آن میوه خشک بوده است.

مسئولین اتاق‌ تجارت و صنایع می‌گویند که سالانه در حدود ۳۳ هزار متریک تُن جلغوزه به ارزش مجموعی ۸۰۰ میلیون دالر در کشور تولید می‌گردد که از این مقدار حدود ۱۰۰۰ تُن آن از طریق افغانستان و متباقی توسط پاکستان به کشورهای مختلف صادر می‌گردد.

عبدالله عبدالله رئیس اجرائیه کشور در این نشست با بیان این‌که در اثر جنگ، جنگلات، تولیدات داخلی و سیستم آبیاری صدمه زیادی دیده‌اند، گفت: «متأسفانه تا کنون نتوانستیم مانع قطع جنگلات شویم. در این قسمت از بزرگان قوم توقع داریم تا در این زمینه با ما همکار باشند».

وی خطاب به بزرگان قوم گفت، ما امیدوار هستیم در دیگر ولایات کشور منتظر اقدامات حکومت نباشید، شما باید تشخیص بدهید تا در جاهایی که ظرفیت‌های مشابه وجود دارد، بر روی آن تمرکز صورت بگیرد تا سطح تولیدات داخلی بالا رود و برای تولیدات بازاریابی و کار بیشتری در زمینه صادرات صورت بگیرد.

او تصریح کرد که تشکیل اتحادیه جلغوزه می‌تواند، نمونه‌ای باشد برای سایر تولیدات زراعتی که موقعیت جهانی برای این نوع محصولات خوب است. اقداماتی که برای زعفران صورت گرفته امروزه در اقتصاد کشور ما نقش مهم داشته است.

رئیس اجرائیه در ادامه سخنانش افزود: «تنها عاملی که می‌تواند رشد تولیدات و صادرات ما را تضمین کند تقویت بانک‌ها است. وی گفت که اصلاحات را در این زمینه تداوم خواهیم بخشید و رشد بخش خصوصی بانک‌داری را تضمین می‌کنیم».

مسئولین اتاق‌ تجارت و صنایع هدف از برگزاری این کنفرانس را متحد ساختن تاجران ملی جلغوزه زیر یک چتر جهت هماهنگی و توسعه تجارت آن اعلام کردند. آنان گفتند که افتتاح این اتحادیه کمک به بازاریابی برای جلغوزه افغانستان، خودکفایی در زمنیه پروسس و بسته بندی، صادرات جلغوزه تحت نام و مشخصات تجارتی افغانستان به سطح بین‌الملل، راه‌اندازی ورکشاپ‌های آموزشی برای دهاقین و سهامداران در سطح محل در دراز مدت و نحوه انتقال، جابه‌جا نمودن و قیمت‌گذاری مطابق مارکیت برای تاجران جلغوزه می‌باشد.

ساحات جنگلی که درختان جلغوزه در آن وجود دارند در حدود ۴۳ هکتار زمین می‌باشد که این ساحات عمدتا در ولایات خوست، پکتیا و ننگرهار واقع شده است.

پیش از این بازرگانان از نبود امکانات تجارتی برای صادر نمودن جلغوزه به بازارهای خارجی شکایت داشتند. به گفته آنان بخش زیادی از جلغوزه به پاکستان می‌رود که بعد از پروسس و بسته بندی به‌نام این کشور به فروش رسانده می‌شود.

اتاق تجارت و صنایع پیش از این اعلام کرده بود که سالانه حدود ۱ الی ۵۰۰ تُن جلغوزه افغانستان به خارج صادر می‌شود که مقدار زیاد آن از راه‌های قاچاق به پاکستان می‌رود. کشور چین بزرگ‌ترین وارد کننده جلغوزه در جهان است و در مقابل پاکستان بزرگ‌ترین صادر کننده جلغوزه به چین می‌باشد.

نازنین شفایی

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

بستن