fbpx
اسلایدافغانستانگزارش

از قضیه قره‌باغ ولایت غزنی مخالفان مسلح دولت سود می‌برند

خبرگزاری یاش: از چند روز به این طرف نزاع میان باشندگان دو روستای ولسوالی قره‌باغ ولایت غزنی اوج گرفته است. با آن‌که این نزاع بر سر آب می‌باشد، اما حال بیشتر رنگ قومی به خود گرفته است.

از جانب دیگر، گزارش‌های وجود دارد که باشندگان روستای شیرآباد از گروه طالبان برای حل این مشکل کمک خواسته‌اند.

نهادهای جامعه مدنی و حقوق بشر، امروز (دوشنبه ۲۱ حوت) در یک کنفرانس خبری از افزایش تنش‌های قومی در ولسوالی قره‌باغ ولایت غزنی ابراز نگرانی نموده و خواهان حل این معضل از مجرای قانونی و حقوقی گردیدند.

به گفته فعالان مدنی، هرچند دعوا بر سر آب میان دو روستا می‌باشد، اما شماری از گروه‌های سودجو با داغ کردن این موضوع از آن به اهداف دیگر بهره می‌برند که باید جلو آنها گرفته شود.

نهادهای جامعه مدنی، می‌گویند که به دلیل مسدود شدن راه قره‌باغ باشندگان ولسوالی‌های جاغوری، مالستان، اجرستان و بخشی از باشندگان قره‌باغ با کمبود آذوقه دچار شده‌اند که باید هرچه زودتر معضل به میان آمده، حل شود و راه‌های مواصلاتی باز گردد در غیر آن‌صورت مردم با مشکلات جدی دچار خواهند شد.

آنها ادامه می‌دهند که باشندگان روستای نیخته و بعضی مناطق دیگر ولسوالی قره‌باغ که هزاره نیشین می‌باشند در حبس خانگی به‌سر می‌برند و به‌خاطر تهدیدات امنیتی از خانه‌های‌شان بیرون شده نمی‌توانند.

نهادهای جامعه مدنی، با صدور اعلامیه‌ای خواهان حل این معضل  به‌گونه مسالمت‌آمیز شده و از  بزرگان و موی‌سفیدان باشندگان هر دو روستا «نیخته و شیرآباد» خواستند که نباید بیش از این به نزاع و خشونت دامن بزنند.

در اعلامیه این نهادها آمده است: «حکومت افغانستان، به ویژه هیئت اعزامی دولت مکلف است که در روشنایی قوانین نافذه کشور به خواست‌های موجه دو طرف رسیدگی کرده و به صورت فوری از ادامه منازعه و خصومت میان دو طرف جلوگیری کند».

در اعلامیه همچنان آمده است که از زمان شروع کشمکش‌ها ۱۲ تن از اهالی روستای نیخته توسط باشندگان شیرآباد به گروگان گرفته شدند که چهار تن آنان به شمول دو زن و دو کودک با پرداخت پول رها شدند و دو تن از گروگان‌ها زیر شکنجه باشندگان شیرآباد جان دادند.

بر اساس این اعلامیه در اوایل هفته جاری، چهار تن از باشندگان روستای «چونی» به گروگان گرفته شدند. دو تن از اهالی «سید ولی» و دو تن از اهالی «تمکی» کشته شدند. همچنین پنج‌شنبه هفته پیش نیز، دو تن از باشندگان شیرآباد کشته شدند و مهاجمان دو تن دیگر را با خود بردند.

اعلامیه افزود، حکومت به عنوان پاسبان شهروندان مکلف است که زمینه‌ای رهایی گروگان‌های دو طرف و اسکان مجدد متواری شدگان را مساعد ساخته و با محاکمه‌ عاملان قتل و گروگان‌گیری زمینه تأمین عدالت و آشتی دایمی میان این دو روستا را فراهم سازد.

مساعد شدن زمینه دعوای حقوقی دو طرف با تشکیل کمیته‌ حقوقی بی‌طرف برای جلوگیری از اجرایی شدن رویکرد طالبانی در این دعوای حقوقی و حل ریشه‌ای منازعات بر سر آب مبتنی به قوانین نافذه‌ کشور از دیگر خواست‌های جامعه مدنی می‌باشد که در این اعلامیه آنها روی آن تأکید صورت گرفته است.  

اعضای نهادهای مدنی می‌گویند، هیئت که برای حل تنش‌ها به ولسوالی قره‌باغ ولایت غزنی فرستاده شده بودند، بدون در نظرداشت خواست‌های دو طرف یک جانبه عمل کرده است.

پیش از این نمایندگان مردم غزنی در مجلس نمایندگان، همچنان تصمیم هیئت اعزامی برای حل تنش‌های ولسوالی قره‌باغ را جانبدارانه خوانده بودند.

آنها تأکید دارند که برای تأمین صلح و امنیت دایمی و کوتاه کردن مداخلات گروه‎های تروریستی در دامن زدن تنش‌ها، حکومت باید نیروهای امنیتی مستقر در ساحه را تجهیز و تقویت کند تا بتواند در مقابل بحران‌های تروریستی مقابله کنند.

به باور فعالان مدنی، در صورتی‌که از این بحران جلوگیری نشود، احتمال این وجود دارد که این موضوع بیشتر از این بُعد قومی به خود گرفته و پشتون‌های ولایت غزنی را با هزاره‌های این ولایت روبروی هم قرار داده و کشور را به‌سوی بحران قومی به پیش خواهد برد که در آن‌صورت مهار آن غیر ممکن خواهد بود.

باقر ابراهیمی

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

بستن