fbpx
اسلایدافغانستاناقتصادخبر داخلی

پروژه‌های تاپی، انتقال برق، خط آهن و فایبر نوری در کشور آغاز شد

خبرگزاری یاش: کار پروژه‌های انتقال گاز تاپی، انتقال برق ۵۰۰ کیلو ولت ترکمنستان به پاکستان (تاپ)، امتداد خط آهن ترکمنستان به داخل افغانستان و امتداد فایبر نوری در مسیر تاپی به صورت رسمی در کشور آغاز شد.

این پروژه‌ها روز جمعه (۴ حوت) با حضور رئیس‌جمهور غنی، قربانقلی بردی محمد اوف رئیس‌جمهور ترکمنستان، شاهد خاقان عباسی نخست‌وزیر پاکستان و مبشرجاوید اکبر، وزیر دولت در امور خارجه هند در شهر هرات افتتاح شدند.

رئیس‌جمهور غنی در این مراسم، آغاز این طرح‌های بزرگ اقتصادی را پیام احیای مجدد، امید و اطمینان از هرات به منطقه خواند و گفت که چهار کشور هند، پاکستان، ترکمنستان و افغانستان تاریخ مشترک همکاری را خواهند ساخت.

او با اشاره به گذشته تاریخی هرات گفت که این شهر قبل از این نیز چهار راه آسیا بود و دوباره می‌خواهد این نقش را بدست آرد.

رئیس‌جمهور غنی در ادامه گفت، افغان‎ها اسیر گذشته نیستند، آینده نگر هستند، با هیج کشوری دشمنی ندارد، تنها منافع ملی خود را می‌خواهد، حفظ کنند و هدفشان نیز این است که محور همکاری منطقه‌ای باشند.

او افزود که پروژه تاپی می‌تواند باعث تغییر در زندگی و اقتصاد مردم افغانستان و سایر کشورهایی شود که از آن مستفید می‌گردد.

رئیس‌جمهور ترکمنستان تاپی را یکی از مهم‌ترین پروژه‌های منطقوی دانست و گفت که باید همکاری میان کشورهای تولید کننده، انتقال دهنده و خریدار گاز صورت گیرد.

او علاوه کرد: «عملی شدن پروژه تاپی به رشد اقتصاد منطقه مهم است و همکاری منطقه‌ای را تقویت می‌کند. امروز یکی از پروژه‌های مهم منطقه‌ای گشایش یافت و اعتماد کامل داریم که این پروژه عملی خواهد شد».

از سوی دیگر، شاهد خاقان عباسی، نخست‌وزیر پاکستان در این مراسم گفت: «ما امروز در برنامه‌ای اشتراک کرده‌ایم که پروژه تاپی به واقعیت مبدل شد و این پروژه می‌تواند فرصت‌های خوب شغلی را فراهم کند. تاپی در حالی‌که یک پروژه انتقال گاز است، اما می‌تواند زمینه بهتر شدن روابط میان کشور‌های منطقه را فراهم کند».

مبشر جواد اکبر، وزیر دولت هند در امور خارجی اظهار داشت: «امروز یک صفحه تازه رقم خورد. این پروژه یک گام مهم در شگوفایی و توسعه منطقه است. تاپی بیشتر در توسعه اقتصادی و زندگی مردم سر و کار دارد و می‌تواند زمینه توسعه و روشنایی را به مردم به ارمغان بیاورد».

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

بستن