fbpx
اسلایدافغانستانجهانخبر داخلی

افغانستان در جایگاه چهارم فاسدترین دولت در جهان قرار گرفت

خبرگزاری یاش: سازمان بین‌المللی شفافیت در تازه‌ترین گزارش خود، فاسدترین کشورها را از نظر شاخص‌های فساد اداری در سال ۲۰۱۷ معرفی کرد که افغانستان در جایگاه چهارم فاسدترین دولت در جهان قرار گرفته است.

دولت افغانستان در گزارش جدید، در میان ۱۸۰ کشور شامل در این گزارش با داشتن ۱۵ امتیاز در جایگاه ۱۷۷ و فقط بالاتر از سومالیا، سودان و سوریه قرار گرفته است.

افغانستان در مقایسه با گزارش سال ۲۰۱۶ سازمان بین‌المللی شفافیت امتیاز بیشتری نگرفته است، اما از سال ۲۰۱۲ به این‌طرف هفت امتیاز کسب کرده است که از دید سازمان بین‌المللی شفافیت، برخی اقدامات حکومت افغانستان از جمله بهبود پالیسی‌های اساسی مبارزه با فساد عامل آن بوده است.

مقام‌های کشور همواره با اشاره به قانونمند ساختن پروسه تدارکات به ویژه قراردادهای ارتش ملی، ایجاد مرکز ویژۀ عدلی، قضایی برای رسیدگی به پرونده‌های فساد اداری و محاکمه شماری از عاملان فساد حتی در سطح وزیر و معینان وزارت‌خانه‌ها، از اراده قاطع حکومت افغانستان در راستای مبارزه با فساد اداری سخن گفته‌اند.

افغانستان در یک دهه گذشته همواره در قعر فهرست جهانی فساد اداری جا گرفته است. افغانستان در سال ۲۰۱۶ از میان ۱۷۶ کشور در رده ۱۶۹ قرار داشت و در سال ۲۰۱۳ افغانستان در میان ۱۷۷ دولت جایگاه ۱۷۵ (دومین دولت فاسد) رده‌بندی شده بود.

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

بستن