fbpx
اسلایدافغانستانگزارش

حزب مشارکت ملی افغانستان: ارگ و عطا محمد نور به تنش‌های پیش آمده پایان دهند

خبرگزاری یاش: نجیب‌الله کابلی، رهبر حزب مشارکت ملی افغانستان، تنش‌های پیش آمده میان ارگ و عطا محمد نور والی برکنار شده بلخ را ‌برآیند، رایزنی‌های نادرست مشاوران رئیس‌جمهور غنی عنوان کرده و از دوطرف می‌خواهد، به این تنش‌ها پایان دهند.

آقای کابلی، امروز (دوشنبه ۳۰ دلو) در یک کنفرانس خبری گفت، تنش میان ارگ و بلخ باعث فرار سرمایه از کشور شده و در صورت‌ غفلت حکومت و حزب جمعیت اسلامی کشور به‌سوی جنگ داخلی خواهد رفت.

او افزود: «چند فرد کم‌تجربه در کنار رئیس‌جمهور و عطامحمد نور، خواستار پایان دادن به تنش‌ میان ارگ و بلخ نیستند. از جانب دیگر، این مسئله آنقدر بزرگ نیست و باید در نشست اول به نتیجه می‌رسیدند. ما از رهبران حکومت وحدت ملی می‌خواهیم در شرایط حساس کنونی به‌خاطر منافع علیای کشور بار دیگر مذاکرات را با جمعیت اسلامی و عطا محمد نور آغاز نماید».

آقای کابلی معتقد است که تنش میان ریاست جمهوری و عطا محمد نور باید از راه تفاهم و گفت‌وگو حل شود.

رهبر حزب مشارکت ملی افغانستان، تأکید می‌کند که ادامه این روند به نفع مردم افغانستان نبوده و جایگزین نظام کنونی، گروه‌های تروریستی مانند داعش و طالبان خواهد بود.

ریاست جمهوری به تاریخ، ۲۶ قوس اعلام کرد که رئیس‌جمهورغنی استعفای عطا محمد نور والی بلخ را پذیرفته است. پس از این اقدام ریاست جمهوری، تنش میان حکومت مرکزی و عطا محمد نور والی برکنار شده بلخ، بالا گرفت.

حزب مشارکت ملی درحالی برای پایان دادن به تنش میان رئیس جمهورغنی و والی برکنار شده بلخ از طریق کنفرانس خبری، میانجیگری می‌کند که حکومت هیچ میلی برای گفت‌وگو با حزب جمعیت ندارد.

از سوی هم عطا محمد نور روز پنچ شنبه ۲۶ دلو هشدار داده بود، درصورتی‌که حکومت به خواست‌هایش در طول ۱۰ روز رسیدگی نکند، راهپیمایی میلیونی را راه اندازی می‌کند.

آقای کابلی با اشاره به اوضاع بد امنیتی در کشور، بیان داشت، گزارش‌های رسیده به آن‌ها نشان می‌دهد که آی‌اس‌آی پاکستان و سپاه پاسداران ایران چند گروه تروریستی را آماده حمله بالای تظاهرات کنندگان کرده‌اند، تا نفاق ملی در کشور به راه بیفتد.

وی علاوه کرد، دامن زدن به اختلافات داخلی آب انداختن به آسیاب کشورهای همسایه است.

به گفته او، در شرایط کنونی حکومت و احزاب سیاسی، نهاد جامعه مدنی و مردم افغانستان باید دست به دست هم داده و در برابر دشمن‌های بیرون مرزی (پاکستان و ایران) ایستاده شوند.

رهبری حزب مشارکت ملی افغانستان تأکید می‌کند که دوطرف دست از لجاجت برداشته و در انتخابات ریاست جمهوری پیش‌رو در فضای مسالمت‌آمیز بر یکدیگر قدرت‌نمایی کنند.

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

بستن