fbpx
اسلایدافغانستاناقتصادگزارش

صرافان: تا برآورده نشدن خواست‌‎های‌مان دست از اعتراض نمی‌کشیم

خبرگزاری یاش: از چهار روز به این‌طرف صرافان سرای شهزاده کابل، در اعتراض به وضع بعضی مقررات سختگیرانه از سوی بانک مرکزی دست به اعتراض زده، دکان‌ها را مسدود و فعالیت‌های‌شان را متوقف کرده‌اند.

صرافان سرای شهزاده و شماری از رؤسای اتحادیه‌های صرافی دیگر ولایات، امروز (شنبه ۲۱ دلو) در یک کنفرانس خبری بار دیگر از عدم رسیدگی به خواست‌های‌شان اعتراض نموده و هشدار دادند تا زمانی‌که به آن رسیدگی صورت نگیرد، به فعالیت آغاز نخواهند کرد.

آنها به ۲۲ ماده «مقرره تنظیم فعالیت‌های صرافان و فراهم کننده‌گان خدمات پولی» که از سوی بانک مرکزی تهیه گردیده است، اعتراض دارند و عملی شدن آن را در شرایط کنونی کشور غیر ممکن می‌خوانند.

میر افغان صافی، رئیس شورای سراسری صرافان و خدمات پولی کشور در این رابطه می‌گوید: «به دلیل وضعیت بد امنیتی تعدادی از ماده‌های این مقرره قابل اجرا نیست و بانک مرکزی باید با درک درست از شرایط کنونی کشور در این مقرره‌ تغییرات بوجود آورد».

او افزود، در صورت بهبود وضعیت امنیتی و فراهم شدن زمینه برای اجرایی شدن تمام ماده‌های این مقرره آنها هیچ‌گونه مشکلی با عملی ساختن این مقرره و تصمیم بانک مرکزی ندارند.

آقای صافی و جمعی از صرافان، قبل از ظهر امروز برای حل این موضوع با معاون دوم ریاست جمهوری نیز دیدار داشته‌ و خواست‌های‌شان را با محمد سرور دانش، در میان گذاشته‌اند.

رئیس شورای سراسری صرافان، در مورد این دیدار اظهار داشت: «آقای دانش، وعده همکاری داده و از تشکیل یک هئیت در زمینه‌ای بررسی این موضوع سخن گفته است. قرار است این هئیت روی ماده‌های که برای صرافان قابل قبول نیست، بحث نموده و آن را حل نماید».

با این همه اما صرافان می‌گویند، تا زمانی‌که گام‌های عملی در این راستا برداشته نشود، دست از اعتراض نخواهند کشید و دروازه‌ دکان‌های صرافی در کابل و دیگر ولایات مسدود خواهند بود. همچنان آنان می‌گویند که صرافان ۳۴ ولایت کشور، در هماهنگی با آنها دروازه‌های صرافی‌های‌شان را مسدود نموده و با صرافان سرای شهزاده هم‌صدا شده‌اند.

در پایان این کنفرانس خبری، صرافان سرای شهزاده اعلامیه‌ای را به نشر رساندند. در این اعلامیه آمده است که باید بانک مرکزی کشور، پروسه صدور جواز برای صرافان که به تازگی می‌خواهند به این شغل روی بیاورند را آغاز نموده و همچنان از فسخ جواز صرافان بدون مشوره اتحادیه‌های صرافی خودداری کند.

اعلامیه افزوده، در مقرره بانک مرکزی، معاملات بزرگ برای صرافان مبلغ ۵۰۰ هزار افغانی تعیین شده که باید این مقدار به یک میلیون افغانی افزایش یابد.

از سوی هم قرضه دادن به مشتریان و امانت گرفتن پول مشتریان توسط صرافان در این مقرره منع قرار داده شده که باید این ماده نیز از مقرره حذف گردیده و دولت در این زمینه مداخله نه‌کند.

در بخش پایانی اعلامیه از بانک مرکزی خواسته شده که نباید به صرافان دست‌فروش جواز فعالیت داده شود و بانک مرکزی در صورت صدور جواز برای دست‌فروشان باید آدرس دقیق آنها را داشته باشد تا در صورت بروز مشکلات قابل دسترس باشند.

صرافان تاُکید دارند که به‌خاطر حفظ امنیت جان‌ و ‌مال آنها در حال حاضر حساب بانکی آنها در پیش خودشان محفوظ بماند و نباید در اختیار بانک مرکزی قرار داده شود، زیرا ممکن است با این کار، امنیت آنها با خطر مواجه شود.

باقر ابراهیمی

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

بستن