fbpx
اسلایدافغانستاندیدگاهگزارش

چگونه فضای مصئون اینترنتی برای کودکان ایجاد کنیم؟

خبرگزاری یاش: گسترش اطلاعات، استفاده روز افزون اینترنت و کمپیوتر، یکی از دغدغه‌های والدین است که چگونه بتوانند فضای مناسبی را برای استفاده کودکانشان از اینترنت مهیا بسازند.

فضای مجازی به همان اندازه که دارای جنبه‌های مثبت و خوب است، به همان اندازه نیز می‌تواند برای کاربران خود دارای جنبه‌های منفی باشد.

کمپنی اینترنتی تکنیشن به هدف مصئونیت کودکان از خطرات اینترنتی نشستی را با حضور نماینده‌های از وزارت مخابرات، وزارت معارف، جامعه اینترنت افغانستان و مکتب بین‌المللی افغانستان برگزار کردند.

این نشست امروز سه‌شنبه (۱۷ دلو) با بیان فرصت‌ها و چالش‌های استفاده از اینترنت و چگونه مصئون نگاه داشتن کودکان از مضرات اینترنت برگزار شد.

زمریالی وفا، عضو بورد جامعه اینترنتی افغانستان، می‌گوید: «با توجه به آمار کمپنی کاسپرس‌کای و دیگر کمپنی‌های معتبر جهانی که در این زمینه صورت گرفته از هر ۵ کمپیوتر، ۳ کمپیوتر آلوده به ویروس هستند که طبق این آمار بیش از ۵۰ درصد ترافیک اینترنت افغانستان ویروسی است».

آقای وفا، گفت: «تقریبا در حدود ۸۰ درصد برنامه‌های کمپیوتر‌ی که در کشور استفاده می‌شوند، جواز ندارند که تمام این برنامه‌ها خودشان یک ویروس هستند. با توجه به گزارش آی‌تی‌یو که سال گذشته منتشر شد، افغانستان مقام صدم را در بین ۱۶۴ کشور در بخش تدابیر و مبارزه علیه جرایم سایبری دارد».

وی افزود که بورد جامعه اینترنتی افغانستان در نظر دارد تا برای مصئون ماندن کودکان از مضرات اینترنت و چگونگی استفاده از شبکه‌های اجتماعی، یک برنامه خاص راهنمای استفاده از اینترنت را آماده ساخته و در آینده نزدیک از طریق وبسایت خود به تمام مکاتب می‌فرستد.

وی با تصریح این‌که والدین کودکان نقش مهمی در راهنمایی کردن کودکان خود برای استفاده از اینترنت دارند، گفت: «والدین می‌توانند بعضی موارد را از نظر تخنیکی برای کودکان خود مهیا بسازند تا اینترنتشان مصئون شود».

این عضو بورد جامعه اینترنتی افغانستان با بیان این‌که حملات اینترنتی روزانه در کشور صورت می‌گیرد، افزود که بیشترین حملات به شکل پراکسی است.

او در ادامه سخنانش تأکید کرد که مشکل عمده‌ای که استفاده‌کنندگان اینترنت را تهدید می‌کند، استفاده از برنامه‌های کمپیوتری است که جواز ندارند.

ضیاء‌الله مومند، کارمند کمپنی تیکنیشن، گفت: «هدف از برگزاری این برنامه این است که ما چگونه می‌توانیم معلومات خود را در اینترنت مصئون بسازیم و چطور می‌توانیم از اینترنت استفاده خوبی داشته باشیم».

آقای مومند می‌گوید: «مهم این‌ است که مردم چگونه از سایت‌های اجتماعی و مخصوصا فیس‌بوک معلومات خود را مصئون سازند تا مورد هک قرار نگیرند. از این رو ما این کمپاین را آغاز کردیم و با فیس‌بوک هم صحبت کرده‌ایم. فیس‌بوک نیز به ما وعده همکاری را داده است. ما استادانی را نیز آموزش داده‌ایم که به مکاتب بروند و به دانش‌آموزان آموزش دهند».

وی افزود که توجه ما بیشتر سر این نکته است که چگونه کودکان بتوانند اینترنت را برای خودشان مصئون بسازند. این کمپاین به این صورت است که ما در هر مکتب ورکشاپ برگزار می‌کنیم و آنان را راهنمایی می‌کنیم که چگونه معلومات شخصی خود را محفوظ نگه‌دارند.

نازنین شفایی

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

بستن