fbpx
اسلایدافغانستانگزارش

اعضای مجلس خواهان حذف کلمه افغان از تذکره‌های الکترونیکی شدند

خبرگزاری یاش: شماری از نمایندگان مجلس، امروز (چهارشنبه ۲۷ جدی) با انتقادات تندی خواهان حذف کلمه افغان و آوردن تغییر در تذکره‌های الکترونیکی گردیدند.

به گفته این اعضای مجلس، فرمان رئیس‌جمهور غیرقانونی است و تذکره‌های الکترونیکی باید در مطابقت با قانون ثبت احوال نفوس توزیع شود.

صادقی‌زاده نیلی، نماینده مردم دایکندی در مجلس نمایندگان، با انتقاد تند مبنی بر ذکر کلمه افغان در تذکره‌های الکترونیکی گفت، این کلمه مربوط به یک قوم خاص می‌باشد و نباید در تذکره‌های تمام مردم این کلمه ذکر گردد.

وی ادامه داد: «در صورتی که قانون ثبت احوال نفوس در کشور وجود دارد، فرمان تقنینی رئیس‌جمهور بر خلاف قانون بوده و در صورت ذکر کلمه افغان در تذکره‌های الکترونیکی، من تذکره نمی‌گیرم».

ناهید فرید، نماینده مردم هرات در مجلس، صدور فرمان تقنینی رئیس‌جمهور را ایجاد تعلل در توزیع تذکره‌های الکترونیکی عنوان کرد و گفت حکومت با اقدامات مختلف در شروع توزیع تذکره‌های الکترونیکی تعلل ایجاد می‌کند.

به باور وی، با وجود قانون ثبت احوال نفوس در کشور، فرمانی که رئیس‌جمهور غنی آن را صادر نموده است غیرقانونی می‌باشد.

عبدالطیف پدرام، نماینده مردم بدخشان در مجلس نیز با تأکید بر عملی شدن قانون ثبت احوال نفوس در کشور، فرمان رئیس‌جمهور را غیرقانونی عنوان کرد.

اخیرا فعالان جامعه مدنی با دایر نمودن نشست‌های خبری، خواهان ایجاد تغییر در تذکره‌های الکترونیکی و حذف کلمه افغان از آن گردیده و هشدار داده بودند در صورتی که روند توزیع تذکره‌های الکترونیکی بدون به میان آمدن تغییرات آغاز شود، آنان دست به اعتراضات گسترده‌ای خواهند زد.

چند پارچه ساختن اقوم غیرپشتون از سوی رئیس‌جمهور در تذکره‌های الکترونیکی، انتقاد دیگری بود که از سوی این فعالان مدنی مطرح گردید و این اقدام را بهم زدن وحدت ملی در کشور عنوان کرده بودند.

در مجلس نمایندگان هم این بحث تازه‌ای نیست. پیش از این نیز تعداد زیادی از نمایندگان مردم در مجلس با واکنش به تصمیم رئیس‌جمهور، خواهان ایجاد تغییرات در تذکره‌های الکترونیکی گردیده بودند.

باقر ابراهیمی

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

بستن