fbpx
اسلایدافغانستاندیدگاهگزارش

کتابخانه الکترونیکی در دانشگاه‌های کشور ایجاد خواهد شد

خبرگزاری یاش: با آنکه هنوز تعدادی از دانشگاه‌های کشور فاقد مرکز تکنالوژی معلوماتی می‌باشند، وزارت تحصیلات عالی از ایجاد یک کتابخانه الکترونیکی برای دانشگاه‌های کشور خبر می‌دهد.

وزارت تحصیلات عالی و وزارت مخابرات وتکنالوژی معلوماتی امروز (سه شنبه ۲۶ جدی) تفاهم‌نامه‌ای به ارزش نزدیک به ۱۴ میلیون افغانی را برای ایجاد کتابخانه‌ای الکترونیکی در دانشگاه‌های کشور به امضاء رساندند.

نجیب الله خواجه عمری وزیر تحصیلات عالی کشور، ایجاد این کتابخانه را یک‌گام مهم در زمینه دسترسی دانشجویان و استادان به منابع به‌روز عنوان نموده و گفت این کتابخانه ظرفیت گنجایش ۱۰ میلیون کتاب، مجلات علمی و مقالات علمی خواهد داشت.

او افزود، امیدوارم که با ایجاد این کتابخانه زمینه برای حکومت‌داری الکترونیکی در کشور مساعد گردد و این وزارت از تطبیق این پروژه به‌گونه درست نظارت داشته باشد.

وزیر تحصیلات عالی تصریح کرد، با آنکه گام‌های خوبی در زمینه استفاده از تکنالوژی در نهادهای تحصیلی کشور برداشته شده، اما اینها کافی نیست و نیاز است برای مدیریت بهتر تلاش‌های بیشتر صورت گیرد.

آقای خواجه عمری گفت: «ما در پهلوی این‌که کتاب‌های به زبان‌های ملی را در این کتابخانه به‌روز رسانی می‌کنیم، تلاش خواهیم کرد که مجلات و کتاب‌های درسی به‌روز کشورهای دیگر را در این کتابخانه داشته باشیم».

او افزود که وزارت تحصیلات عالی برای بهبود وضعیت دانشگاه‌های کشور تلاش خواهد کرد تا مواد درسی به‌روز در اختیار استادان و دانشجویان قرار گیرد.

شهزاد آریوبی وزیر مخابرات و تکنالوژی معلوماتی، در این مراسم گفت، سیستم این کتابخانه در ۴ ماه آینده تکمیل خواهد شد، اما بارگذاری کتاب‌ها زمانی زیادی را خواهد گرفت.

به گفته او، این کتابخانه با معیارهای بالا ایجاد خواهد شد و دانشجویان می‌توانند کتابها، مقالات و مجلات علمی مورد نیاز خویش را در آنجا مطالعه و دانلود نمایند.

آقای آریوبی در پایان گفت، این کتابخانه شامل دو بخش خواهد بود که یک بخش آن در دسترس عموم قرار می‌گیرد و بخش دیگر آن در اختیار استادان و دانشجویان خواهد بود و آنها می‌توانند از حساب خویش به کتابها دسترسی داشته باشند.

باقر ابراهیمی

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

بستن