fbpx
اسلایدافغانستاندیدگاهگزارش

افزایش امراض تنفسی ناشی از آلودگی هوا در کابل

خبرگزاری یاش: آلودگی هوا در پایتخت این روزها بیشتر از هر زمان دیگر شده و نفس کشیدن را برای پایتخت نشینان را دشوار کرده است.

بر همین اساس مسئولان وزارت صحت عامه می‌گویند، آمار مبتلایان امراض تنفسی ناشی از آلودگی هوا نسبت به سال گذشته در شهر کابل افزایش یافته است.

وحید مجروح سخنگوی وزارت صحت عامه، در این رابطه به خبرگزاری یاش می‌گوید: «با آنکه در ماه نخست فصل زمستان قرار داریم، گراف آمار مبتلایان امراض تنفسی ناشی از آلودگی هوا نسبت به سال‌های گذشته در شهر کابل بیشتر شده است».

به گفته او، هرچند این وزارت به گونه مستقیم در کنترل آلودگی هوا دخیل نیست، اما سالانه مقدار از بودجه خود را صرف آگاهی عامه در ارتباط با آلودگی هوا می‌کند.

وزارت صحت عامه، آمار مشخصی از افرادی که در اثر آلودگی هوا جان‌شان را از دست می‌دهند، در دسترس ندارد.

آقای مجروح می‌گوید: «آمار مشخصی که نشان دهد، سالانه چه تعداد از افراد در اثر آلودگی هوا جان‌شان را از دست می‌دهند، در دسترس وزارت صحت عامه قرار ندارد».

آسمان پگاه و شام‌گاه کابل در زمستان‌ها رنگ دیگری به خود می‌گیرد. ذرات معلق ناشی از دود مواد سوختی غیر معیاری فاصله‌ای چندانی از سطح زمین ندارند. غلظت این آلودگی یا دود هرازگاهی باعث بروز گلو دردی برای شهروندان کابل می‌شود.

متخصصان امراض تنفسی می گویند، آلودگی هوا ناشی از دود وسایط نقلیه و مواد سوختی غیر معیاری زندگی مردم را تهدید کرده و در دراز مدت سبب سرطان‌های مجرای تنفسی می‌شود.

کاظم صدیقی داکتر متخصص امراض تنفسی

کاظم صدیقی داکتر متخصص امراض تنفسی، درگفت‌وگو با خبرگزاری یاش گفت: «تنفس دوام‌دار آلودگی هوا باعث التهابات ریه‌ها شده و در صورت تداوی نشدن، سبب تخریب یک قسمتی از شش‌ها شده و فرد به نفس تنگی مبتلا می‌شود».

به گفته او، قربانیان آلودگی هوا بیشتر کودکان و افراد کهن‌سال می‌باشند.

آقای صدیقی می‌افزاید: «۷۰ درصد از مراجعه کنندگان او را مبتلایان امراض تنفسی، ناشی از آلودگی هوا تشکیل می‌دهند».

این درحالی است ماه گذشته مسئولان شفاخانه صحت طفل کابل، گفته بود از میان نزدیک به یک هزار کودک که روزانه برای درمان در این شفاخانه مراجعه می‌کنند، ۳۰ درصد از آنها کودکانی هستند که در اثر آلودگی هواه به بیماری تنفسی دچار می‌شوند.

محمداسلام بهنوش

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

بستن