fbpx
اسلایدافغانستاندیدگاهگزارش

آزار و اذیت جنسی دختران دانشجو در دانشگاه کابل

خبرگزاری یاش: آزار‌ و اذیت جنسی زنان علاوه بر اجتماع، محیط‌های آکادمیک و علمی را نیز درنوردیده و دانشگاه کابل، نمونه‌ای از همین مکان‌ها است.

برخی از دانشجویان دختر که در دانشگاه کابل از سوی استادان مرد مورد آزار و اذیت جنسی قرار گرفته‌اند می‌گویند عده‌ای از استادان مرد برای دادن نمره کامیابی، از آنها تقاضاهای نامشروع داشته و در غیر آن، آنان را عمدا ناکام می‌کنند.

هرچند گفته می‌شود شمار قربانیان آزارهای جنسی در دانشگاه کابل بیشتر از ده‌ها است، اما کمتر دانشجویی پیدا می‌شود تا در این مورد صحبت کند.

نیلوفر (نام مستعار) که فارغ‌التحصیل دانشکده شرعیات دانشگاه کابل است، می‌گوید یکی از استادانم در دوران دانشگاه بارها برایم مزاحمت ایجاد کرد.

نیلوفر در توضیحات بیشتر گفت: «صنف ۲ که شدیم، نماینده صنف بودم. استاد نمبر تلفن مه ره پیدا کرده بود. گاهی برایم زنگ می‌زد و می گفت تو که ورق امتحان را سفید هم تسلیم کنی، نمره‌ات ۱۰۰ است. فقط با مه دوست باش».

او می‌افزاید، این استاد بسیاری از صنفی‌هایم را که دختر بودند، به بهانه‌های مختلف به دیپارتمنت می‌خواست، پهلوی آنان می‌نشست و تلاش می‌کرد تا بدن آنان را لمس کند.

وی با اشاره به این‌که اگر یک دختر خواست‌های این استاد را برآورده نمی‌ساخت، او را به طریقه‌های مختلف تحت فشار قرار می‌داد، گفت: «همو استاد به ۳ دختر از هم دوره‌های‌مان، به همین دلیل نمره ناکامی داد».

نیلوفر (نام مستعار) فارغ‌التحصیل دانشکده شرعیات دانشگاه کابل

دخترانی که قربانی آزار و اذیت جنسی می‌شوند، برای حفظ آبروی اجتماعی و خانوادگی‌شان مهر سکوت بر لب زده و به همین دلیل هیچ آماری از قربانیان آزار و اذیت جنسی در دانشگاه کابل وجود ندارد.

آزارهای جنسی دختران از سوی استادان در دانشگاه کابل، پس از آن زبان‌زد کابران شبکه‌های اجتماعی شد که زهرا خاوری، دانشجوی سال آخر دانشکده علوم وترنری این دانشگاه، به دلیل آنچه رد شدن مکرر و بی‌دلیل پایان نامه‌اش از سوی استاد راهنما عنوان می‌شد، اقدام به خوردن زهر و خودکشی نمود.

پس از این واقعه، بسیاری از کاربران در شبکه‌های اجتماعی به وجود تبعیض و همچنین فساد اخلاقی در دانشگاه کابل، واکنش نشان دادند.

یکی از این واکنش‌های اعتراضی، از سوی شهرزاد اکبر، مشاور ارشد رئیس‌جمهور غنی در امور زنان بود که در صفحه فیسبوک خود نوشت: «نخستین باری که تهدید به تجاوز جنسی شدم در پوهنتون کابل بود».

social media

خواست‌های جنسی از سوی برخی استادان دانشگاه از دانشجویان، به گونه آشکار و یا هم در برخی موارد در لفافه مطرح می‎شود.

 

سمیه، دانشجوی دیگری است که قربانی آزار و اذیت جنسی یکی از استادان در دانشکده حقوق دانشگاه کابل شده و به همین دلیل، چند بار توسط استادش به وی نمره ناکامی داده شده است.

به گفته او، یکی از استادان شناخته شده این دانشکده، بارها از او خواست تا برای گرفتن کتاب و مواد درسی به دیپارتمنت بیاید. اما وقتی او به خواست‌های استادش جواب رد داد، استاد او را از ورود به امتحان محروم کرد.

وی افزود: «آخرین روز امتحان در سال اول دانشگاه بود. آن استاد بالای سرم آمد و کارت هویت خواست، کارتم در خانه فراموشم شده بود. بهانه گرفت که تو در صنف تقلبی آمدی و شامل امتحان نمی‌شوی. چانس دو که امتحان دادم، تمام سوال‌ها را جواب دادم اما نمره‌ام ۵۵ اعلام شد».

سمیه (نام مستعار) دانجشوی دانشکده حقوق دانشگاه کابل

دانشگاه کابل طی سال‌های گذشته اداره جندر را برای رسیدگی به نابرابری‌های جنسیتی و مشکلات مرتبط با جنسیت ایجاد کرده است.

زرافشان شیرزی، آمر اداره جندر دانشگاه کابل، با این‌که وجود آزارهای جنسی در دانشگاه کابل را رد می‌کند، اما می‌گوید آزار و اذیت دختران از سوی استادان صورت نمی‌گیرد، بلکه برخی دختران خود زمینه‌ساز این سوءاستفاده جنسی توسط استادان می‌شوند.

او تصریح کرد: «دخترانی که از ولایات به شهر کابل برای تحصیل می‌آیند و اقتصاد کافی ندارند، برای اینکه ناکام نمانند، خود برای استاد زمینه رابطه جنسی را مهیا می‌کنند. اگر کدام دختر مورد آزار و اذیت جنسی قرار می‌گیرد ما نمی‌توانیم بگویم که استاد مقصر است».

هرچند آمریت جندر بر استقلالیت این اداره تأکید دارد اما به گفته آموزگاران دانشگاه کابل، دختران به دلیل نبود اعتماد و متأثرشدن آمریت جندر از مقامات بلندرتبه دانشگاه، برای حل مشکل‌شان به این اداره مراجعه نمی‌کنند.

شهلا فرید استاد دانشکده حقوق دانشگاه کابل

شهلا فرید، از استادان دانشگاه کابل، آزار و اذیت جنسی دختران از سوی شماری از استادان را رد نمی‌کند. خانم فرید اظهار داشت عده‌ای از استادان دانشگاه، دست به آزار و اذیت جنسی دختران زده و حتی به همین دلیل، شماری از دانشجویان دختر تا کنون ترک تحصیل کرده‌اند.

آزار و اذیت جنسی زنان و دختران از سوی مردان در اجتماع، محیط‌های کاری و حتی تحصیلی، یک مانع بزرگ در برابر پیشرفت زنان محسوب می‌شود.

خانم فرید، یکی از دلایل مهم افزایش آزار و اذیت جنسی زنان و دختران را تطبیق نشدن مقرره منع آزار و اذیت زنان و کودکان عنوان می‌کند که مجلس نمایندگان، سال گذشته این مقرره را تصویب کرده است.

محمد اسلام بهنوش

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

بستن