fbpx
اسلایدافغانستاناقتصادخبر داخلی

پروژۀ ۳۰میگاوات برق خورشیدی به ولایت قندهار تصویب شد

خبرگزاری یاش: وزارت مالیه از تصویب پروژه‌ی تولید ۳۰ میگاوات برق خورشیدی ولایت قندهار در شورای عالی اقتصادی، خبر می‌دهد.

مسئولین این وزارت می‌گویند که با امضاء ‌شدن پیمان این پروژه با دو شرکت برنده‌، کار این پروژه‌ها به‌ زودی آغاز خواهد شد.

اجمل‌حمید عبدالرحیم‌زی، سخن‌گوی وزارت مالیه، می‌گوید: «در بیستمین جلسۀ شورای عالی اقتصادی، پروژه تولید سی میگاوات برق خورشیدی ولایت قندهار، ساخت کانال زمینداور ولایت هلمند و پروژه‌ی ساخت توقف‌گاه‌های کنار جاده در شهر کابل با سرمایه‌گذاری مشترک بخش خصوصی و دولت به بحث گرفته شده‌اند که از این میان، امضاء پیمان پروژه‌ی تولید برق خورشیدی قندهار با دو شرکت ترکی و افغانی، تأیید شده‌اند».

شرکت برشنا نیز می‌گوید که پس از بهره‌برداری این پروژه، برق تولید شده از دستگاه‌های تولید برق خورشیدی به پارک‌های صنعتی قندهار، توزیع خواهند شد.

گفته می‌شود که هزینه این پروژه که در یک سال آینده پس از امضاء پیمان‌ها عملی خواهند شد، ۳۹ میلیون دالر است و این پروژه در قندهار بر گستره سه‌صد جریب زمین در نزدیک میدان هوایی قندهار، عملی می‌شود .

آقای عبدالرحیم‌زی افزود: «توسط این پروژه ما می‌توانیم به جای برق حرارتی، از برق خورشیدی که بهای آن کمتر است، استفاده کنیم. دوم این‌که، این یک سرمایه‌گذاری داخلی است و ما می‌توانیم سرمایه‌گذاران خود را به این تشویق کنیم که در افغانستان در بخش‌های گونه‌گون سرمایه‌گذاری کنند».

 وحیدالله توحیدی، سخن‌گوی شرکت برشنا، بیان داشت که برق این پروژه تنها از طرف روز است و برای کارخانه‌هایی‌که در شوراندام قندهار تأسیس شده‌اند تأمین می‌شود، اما هرگاه برق تولید شده بیشتر از نیازمندی این کارخانه‌ها بود، در بخش‌های از شهر و دیگر مراکز بازرگانی نیز برق توزیع خواهد شد.

 بر اساس معلومات ارائه شده، شرکت‌های پیمان‌کار این پروژه مکلف‌اند که از۳۹ میلیون دالر هزینه‌ی مجموعی این پروژه، ۲۵ میلیون دالر را در این پروژه هزینه کنند و متباقی پول ازسوی حکومت پرداخت خواهند شد.

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

بستن