fbpx
اسلایدافغانستانگزارش

عاملان حملات بر رسانه‌ها باید مورد پیگرد قرار گیرند

خبرگزاری یاش: مسئولان خبرگزاری صدای افغان (آوا) و مرکز تبیان که چند روز پیش مورد حمله تروریستی قرار گرفته بود، امروز چهارشنبه (۱۳ جدی) در یک نشست خبری خواهان پیگیری عاملان این رویداد شدند.

به گفته حسینی مزاری، مسئول خبرگزاری صدای افغان و مرکز فرهنگی تبیان، در این رویداد تروریستی ۵۲ نفر کشته و بیش از ۹۰ نفر دیگر نیز زخمی گردیده بود.

در این نشست خبری روی تأمین امنیت رسانه‌ها، کارمندان رسانه‌ای، مراکز فرهنگی و مساجد در کشور، تأکید صورت گرفت و اشتراک کنندگان از حکومت خواستند که در زمینه تأمین امنیت، بیش از پیش تلاش نماید.

طی دو سال اخیر حملات بر رسانه‌ها، مراکز فرهنگی، مساجد و مظاهرات مسالمت‌آمیز به شدت افزایش یافته که این امر سبب نگرانی‌های زیادی از جمله برای مسئولان رسانه‌ها و خبرنگاران گردیده است. 

نگرانی مسئولان رسانه‌ها و نهادهای حامی خبرنگاران، در حالی مطرح می‌شود که آزادی بیان و رشد رسانه‌ها، یکی از دستاوردهای بزرگ دولت، در پانزده سال گذشته بشمار می‌رود.

سال ۲۰۱۷ میلادی خونین‌بارترین سال برای خبرنگاران در کشور خوانده شده است که به گفته‌ی نهاد نی در این سال ۱۴ خبرنگار و کارمند رسانه در کشور کشته و ۲۳ نفر دیگر نیز زخمی شده‌اند.

در سال ۲۰۱۷ میلادی چندین رسانه، از جمله تلویزیون ملی ننگرهار، تلویزیون خصوصی شمشاد در پایتخت مورد حمله تروریستی قرار گرفتند. در این حملات چندین کارمند رسانه‌ای جان‌های‌شان را از دست داند. همچنان رادیوی محلی سرحد، در ولایت غور به آتش کشیده شد و یک رادیو دیگر در ولایت بغلان تخریب گردید.

از سویی هم در ولایت غزنی، گروه‌های مسلح مخالف دولت، بارها رسانه‌های این ولایت را مورد تهدید قرار داده و از آنها درخواست مالیات نموده بودند، در آخرین مورد نیز خبرگزاری صدای افغان (آوا) در پایتخت مورد حمله قرار گرفت که چند خبرنگار و کارمند این رسانه کشته و زخمی گردیدند.

باقر ابراهیمی

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

بستن