fbpx
اسلایدافغانستانخبر داخلی

استقبال حکومت از اظهارات جدید رئیس‌جمهور امریکا در قبال پاکستان

خبرگزاری یاش: ارگ ریاست جمهوری از اظهارات رئیس‌جمهور ترامپ استقبال کرده و گفته است که این موضع‌گیری نتیجه تلاش‌های دیپلوماتیک افغانستان بوده است.

شاه حسین مرتضوی، سرپرست دفتر سخنگوی رئیس‌جمهور، گفته است که با این اظهارات رئیس‌جمهور امریکا حقانیت ادعاهای افغانستان ثابت شد.

دونالد ترامپ رئیس‌جمهور ایالات متحده امریکا در اولین اظهاراتش در آغاز سال ۲۰۱۸ در صفحه توئیترش نوشته است که امریکا در پانزده سال گذشته بیش از ۳۳ میلیارد دالر را به پاکستان کمک کرده است، ولی پاکستان در بدل این کمک جز دروغ و فریب چیزی به امریکا نداده‌ است. آقای ترامپ گفته است که پاکستان فکر می‌کند رهبران امریکا احمق هستند.

سرپرست دفتر سخنگوی رئیس‌جمهور در واکنش به این اظهارات گفته است که این موضع‌گیری نتیجه تلاش‌های دیپلوماتیک افغانستان بوده است.

وی در این مورد گفت: «آنچه که اتفاق افتاده است، محصول سیاست خارجی فعال و موفق حکومت وحدت ملی است. ما در عرصه سیاست خارجی همکاری بسیار خوب و موثر با شرکای بین‌المللی خود داریم و این همکاری‌ها به صورت منسجم صورت می‌گیرد».

مرتضوی افزود که دنیا امروز درک درستی از وضعیت در منطقه دارد و حقانیت افغانستان در مبارزه با تروریسم تثبیت شده است. حکومت افغانستان به این باور است که نظامیان پاکستان از شبکه حقانی که خطرناکترین حملات را در افغانستان حمایت می‌کند و همچنین برای گروه طالبان در خاک پاکستان پناهگاه و تجهیزات نظامی فراهم می‌کند.

از سویی حامد کرزی رئیس‌جمهور پیشین نیز از این موضع ایالات متحده امریکا استقبال کرده است. هر چند وی در سال‌های اخیر حکومتش از سیاست‌های امریکا انتقاد می‌کرد، اما در پیام جدیدش گفته است که از اظهارات رئیس‌جمهور ترامپ استقبال می‌کند.

آقای کرزی با تأکید بر این‌که جنگ باید در افغانستان متوقف شود افزود: «باید بر حاکمان پاکستان طوری فشار وارد گردد که نتیجه‌اش صلح و امنیت در منطقه باشد».

وی همچنین گفته است که از پانزده سال پیش تاکنون همواره پناهگاه‌های تروریستان در افغانستان نه بلکه در پاکستان است.

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

بستن