fbpx
اسلایدافغانستانگزارش

اداره ثبت و احوال نفوس تأخیر در توزیع تذکره‌های الکترونیکی را رد کرد

خبرگزاری یاش: هم زمان با کشمکش‌های اعضای مجلس نمایندگان بر سر مصوبه کمیته مختلط در مورد فرمان تقنینی رئیس‌جمهور غنی مبنی بر گنجانیدن قومیت بر روی تذکره‌های الکترونیکی، اداره ثبت و احوال نفوس تأخیر در توزیع تذکره‌های الکترونیکی را رد کرده و آن‌را بی‌اساس می‌خواند.

روح‌الله احمدزی، سخنگوی اداره توزیع تذکره‌های الکترونیکی، می‌گوید این اداره تمام آمادگی‌های تخنیکی و فنی برای توزیع تذکره‌های الکترونیکی را دارد.   

پس از تصویب فرمان تقنینی رئیس‌جمهور از سوی کمیته مختلط و آغاز به کار اداره ثبت و احوال نفوس، به تازگی گزارش‎های تأییدنشده از برخی رسانه‌ها به نشر رسید که توزیع تذکره‌های الکترونیکی به تعویق افتاده است.

سخنگوی اداره ثبت و احوال نفوس به خبرگزاری یاش گفت، ۵ مرکز در شهر کابل از نگاه قوای بشری و تخنیکی آماده توزیع است، اما برای توزیع آن به گونه رسمی منتظر فرمان ریاست‌جمهوری هستیم.

او افزود: «توزیع تذکره‌های الکترونیکی یک روند ملی است و این روند باید به دستور رئیس‌جمهور غنی آغاز شود. بنابراین ما منتظر اعلام تاریخ دقیق توزیع تذکره‌های الکترونیکی از سوی دفتر ریاست‌جمهوری هستیم».

آقای احمدزی تأکید کرد ۶ ماه اول، این پروسه به گونه آزمایشی در کابل انجام می‌شود و پس از آن، توزیع تذکره‌های الکترونیکی در ولایت‌های بزرگ آغاز خواهد شد.

به گفته او، توزیع تذکره‌های الکترونیکی چهار مرحله: جمع‌آوری معلومات هویتی، تثبیت هویت، ثبت‌نام و اخذ بایومتریک، و چاپ و توزیع را در برمی‌گیرد.

 برخی اعضای مجلس نمایندگان، خواستار تجدیدنظر در مورد مصوبه کمیته مختلط شده می‌گویند درج قومیت در تذکره‌های الکترونیکی، اقوام افغانستان را به چندین پارچه تقسیم می‌کند.

ظهیر سعادت نماینده مردم پنجشیر، روز گذشته (۱۱ جدی) در مجلس نمایندگان گفت، توزیع تذکره‌های الکترونیکی باعث تنش‌های قومی خواهد شد.

او افزود: «ما قانونی را به تصویب رسانده‌ایم که به اختلافات و تنش‌ها در میان مردم و حتی در خانواده‌ها دامن می‌زند. اگر در پارچه کردن سه قوم تاجیک، هزاره و ازبیک به نفع کشور است. چرا پشتون‌ها به شاخه‌های مختلف تقسیم نشده و به عنوان یک ملیت واحد باقی مانده است؟ آنها هم باید به چندین قوم تقسیم شوند».

 او تأکید کرد، ریاست‌جمهوری نباید با فرمان توزیع تذکره‌های الکترونیکی به شمار بحران‌های موجود در کشور بیافزاید.

برخی دیگر اعضای مجلس نمایندگان، بحث روی مصوبه کمیته مختلط را منتفی دانسته و منتقدان این مصوبه را به نفاق‌افکنی متهم کردند.

عبدالطیف پدرام نماینده مردم بدخشان، فرمان تقنینی رئیس‌جمهور را فاشیستی و ظالمانه خواند و تأکید نمود که به سادگی از کنار آن نمی‌گذرد.

او علاوه کرد: «قانون ثبت و احوال نفوس، یک بار به‌گونه‌ای عادلانه از سوی مجلس تصویب شده است. هر بار که ما خواستیم حرف بزنیم به نفاق‌افکنی متهم شدیم. این رئیس‌جمهور غنی است که به تعصبات دامن می‌زند نه ما».

این اظهارات پدرام، روز دوشنبه با واکنش تند اعضای مجلس نمایندگان روبه‌رو شد. منتقدان مصوبه کمیته مختلط، بر جلوگیری از توزیع تذکره‌های الکترونیکی تأکید دارند.

فرمان تقنینی رئیس‌جمهور، دو هفته پیش از سوی کمیته مختلط به تصویب رسید.

محمد اسلام بهنوش

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

بستن