fbpx
اسلایدافغانستانگزارش

نهادهای مدنی: تغییرات در توزیع تذکره‌های الکترونیکی قابل قبول نیست

خبرگزاری یاش: روند صدور تذکره‌های الکترونیکی، با گذشت چندین سال تا هنوز به‌خاطر بحث روی چگونگی درج اقوام در این تذکره‌ها، آغاز نگردیده است.

 با آنکه قرار بود، روند توزیع تذکره‌های الکترونیکی در هفته‌ای گذشته آغاز گردد، اما به نظر می‌رسد که دوباره این روند به تاخیر خواهد افتاد.

شماری از نهادهای مدنی، امروز (شنبه ۹ جدی) در یک کنفرانس خبری در کابل، خواهان توقف روند توزیع تذکره‌های الکترونیکی گردیدند. به گفته‌ای آنها، تغییراتی که در محتوای تذکره‌های الکترونیکی آمده است، قابل قبول نیست.

این نهادهای مدنی، با اعتراض به روند توزیع تذکره‌های الکترونیکی، به حکومت هشدار دادند که دست از تحمیل کلمه افغان بر دیگر اقوام کشیده و در تصمیم خویش تجدید نظر کنند، در غیر آن صورت با اعتراضات گسترده‌ای مدنی روبرو خواهند شد.

هارون معترف، یکی از این معترضین، گفت یکسان سازی قومی در کشور قابل قبول نیست و نباید کلمه افغان به دیگر اقوام تحمیل شود.

به باور او، کلمه افغان، تنها متعلق به یک قوم است و نباید این کلمه بر دیگر اقوام کشور نیز تحمیل شود. اگر این کار از سوی حکومت انجام شود، اقوام دیگر آرام نخواهند نشست و دادخواهی‌های مدنی خویش را گسترش خواهند داد.

اشتراک کنندگان این کنفرانس خبری می‌گویند که آنها از هویت خویش دفاع نموده و به کسی اجازه نخواهند داد که با سرنوشت‌شان معامله کند و در برابر قانون شکنی حکومت ایستاده خواهند شد.

این نهادهای مدنی، با صدرو اعلامیه‌ای، صدور فرمان تقنینی رئیس‌جمهور غنی، را کودتا علیه اراده مردم خوانده و از حکومت خواستند که باید تذکره‌های الکترونیکی طبق قانون ثبت احوال نفوس توزیع گردد.

در اعلامیه این نهاد آمده است، در صورتی‌که تذکره‌های الکترونیکی، طبق قانون ثبت احوال نفوس توزیع نگردد، مردم حاضر نخواهند شد که هویت و افتخارات تاریخی‌شان را مسخ کنند و تذکره الکترونیکی بگیرند.

این فعالان، همچنان با انتقاد از ریاست اجرائیه، شورای ملی و شماری از احزاب سیاسی از جمله حزب جمعیت اسلامی افغانستان، گفتند به‌جای اینکه آنها صدای خویش را در این پیوند بلند نماید، سکوت اختیار کرده‌اند.

همزمان با این نشست خبری، جبهه دفاع از هویت که متشکل از چندین نهاد مدنی می‌باشد، نیز اعلام موجودیت کرد.

اعضای این جبهه می‌گویند، در صورتی ‌که روند توزیع تذکره‌های الکترونیکی متوقف نشود، این جبهه دست به اعتراضات مدنی گسترده‌ای در سراسر کشور خواهند زد.

از چند سال به این طرف، بحث روی توزیع تذکره‌های الکترونیکی، جریان دارد و چندین بار حکومت از آغاز این روند بزرگ ملی خبر داده، اما به دلیل اختلافات بی‌شما، تا کنون تذکره‌های الکترونیکی توزیع نگردیده است.

باقر ابراهیمی

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

بستن