fbpx
اسلایدافغانستانبرگزیدهترجمهگزارش

عملیات امریکا و افغانستان علیه داعش پیشرفت چندانی نداشته است

نیویارک تایمز/ مجیب مشعل

ارتش امریکا در ماه اپریل سال جاری، بزرگترین بمب (بمب مادر) را در انبار مهمات جنگی و هم‌چنین در یک تونل داعشیان در شرق افغانستان پرتاب کردند. مقامات نظامی آن‌را به عنوان بخشی از مبارزه قوی برای نابودی این گروه تا پایان سال در کشور دانسته‌اند.

این مقامات نظامی گفته‌اند که نیروهای این گروه از ۳۰۰۰ جنگ‌جو به ۷۰۰ تن کاهش یافته و فعالیت آنها از ۱۱ منطقه به ۳ منطقه کاهش یافته‌ است.

اما همانطور که سال به پایان می‌رسد، داعش در شرق افغانستان شکست نخورده و حتی این گروه در سرزمین تحت حاکمیت خود در عراق و سوریه که شکست خورده است، نیز فعالیت خود را انجام می‌دهند.

این گروه حملات وحشیانه‌ای را انجام داده‌اند که هزاران خانواده را آواره کرده و حتی برخی از جنگ‌جویان طالبان که مدت‌ها سرزمین‌های کوهستانی را تحت کنترول خود داشته‌اند، مجبور به حمایت از دولت شده‌اند.

بی‌ثباتی‌ها به نوبه خود، تهدیدی برای دولت و منطقه می‌باشد. دو سال از عملیات مشترک امریکا و افغانستان علیه داعش می‌گذرد. اما درک روشنی از داعش به وجود آمده و تازه‌ترین دشمن در جنگ دراز مدت افغانستان شناخته شده است.

جنرال جان نیکلسون، فرمانده ارشد امریکا و ناتو در افغانستان، اخیرا گفته است که از ماه مارچ به‌این‌سو حدود ۱۴۰۰ عملیات و حملات هوایی علیه گروه داعش صورت گرفته که در این میان ۱۶۰۰ جنگ‌جوی داعش از بین رفته و نسبت به اوایل سال این رقم دو برابر افزایش یافته است.

برخی از مقامات افغان و غربی پرسشی را مطرح کرده‌اند که آیا تعداد جنگ‌جویان  داعش درحال افزایش است؟ اما امریکایی‌ها در پاسخ گفته‌اند که این گروه برای پیشبرد جنگ و افزایش حملات خود، مبارزان جدیدی را استخدام می‌کنند.

بخشی از دلایلی که عملیات مشترک دو ساله امریکا و افغانستان علیه داعش پیشرفتی چندان نداشته، این است که نیروهای این دو کشور در مناطق عملیاتی را انجام داده‌اند که سالها این مناطق را تحت کنترول نداشته‌اند.

حملات هوایی و عملیات‌های کماندوها موجب افزایش فشار بالای این گروه می‌شوند. اما جنگ‌جویان داعش سرحد آزاد در اطراف خود دارند.

از یک‌سو مرز وسیع با پاکستان است که بسیاری از جنگ‌جویان داعش از بیرون داخل خاک کشور می‌شوند و هم‌چنین بعضی مناطق تا حدی تحت حاکمیت طالبان قرار دارند.

جنرال نیکلسون گفت: «شورشیان مثل یک بادکنک است. ما آنها را در این مناطق تحت فشار قرار می‌دهیم و اما آن‌ها به جای دیگر فرار می‌کنند».

طی بازدیدی در ماه جاری از ولسوالی خوگیانی، ناحیه‌ای در شرق افغانستان که در سال‌های اخیر جنگ‌جویان داعش در این مناطق انتقال یافته، نشان‌دهنده پیچیدگی‌ها و افزایش درگیری در افغانستان است و مبارزه علیه گروه داعش دشوار است.

پس از سال‌ها جنگ و با پیروزی نامعلوم، تا هنوز طالبان و دولت نتوانستند یک راه برای هم‌زیستی در کشور را پیدا کنند. همانطوری که همه روزه اتفاقات گوناگون در سراسر کشور اتفاق می‌افتد.

اگرچه طالبان در ولسوالی خوگیانی ولایت ننگرهار به دلیل مخالفت با آموزش دختران شناخته می‌شوند، ولی شبه‌نظامیان به مکاتب اجازه فعالیت را می‌دهند. اما چشم‌دید نشان می‌دهد که به دلیل رد تقاضای متعلمین در گذشته برای درس خواندن، آنها قلب‌شان شکسته و ذهن خود را از دست داده بودند.

در عوض، طالبان برای داشتن کنترول جزئی این مناطق دولت معاش معلمان و کارکنان صحی را که طالبان پرداخت نمی‌توانند، پرداخت می‌کنند.

ساکنان بی‌جا شده در تنگی وزیر، جای‌که جنگ‌جویان داعش خانه‌های‌شان را به آتش کشیده‌اند.

عبدالجبار، در جنگ‌های اخیر بین داعش و طالبان از خانه‌اش در نزدیکی مرز پاکستان آواره شده است. وی گفت که یک مکتب دو طبقه برای دختران در نزدیک خانه جدیدش وجود دارد که برای ثبت نام ۱۶۰۰ افغانی می‌گیرد.

میر حیدر که کارمند واکسیناسیون است، گفت: «در سه کلینیک، زنان با وجود مخالفت طالبان با زنان کارمند، مشغول به کار هستند».

به همین ترتیب، حکومت طالبان زمانی در خوگیانی شکل گرفت که جنگ‌جویان داعش در حال انتقال به این مناطق بودند و بسیاری از مردم گفتند که در حفاظت طالبان اعتماد دارد.

عبدالقدیم، پدر یک طفل ۱۳ ساله گفت: «دولت اسلامی شب هنگام به خانه ما رسیدند و طالبان سینه را سپر قرار داده و گفتند ما از شما مراقبت خواهیم کرد. در موقع فرار، آن شب ما هیچ چیز جز این  شال را با خود آورده نتوانستیم».

جنگ‌جویان داعش برای اولین بار در سال ۲۰۱۴ وارد افغانستان شده و به سرعت در سراسر ولایت ننگرهار نفوذ کردند.

این امر به سرعت توجه مقامات نظامی امریکا را به خود جلب کرد.

امریکا حضور خود را در افغانستان برای مبارزه با تروریزم و هم‌چنین یک مأموریت دیگر ناتو برای آموزش نیروهای افغان که تا این نیروها بتواند مناطق تحت حاکمیت خود را از دست طالبان حفظ کنند، کاهش داده بودند.

مقامات امریکایی و افغان اکنون به این باورند که گروه‌های افغانی، علی‌رغم میل‌شان با داعش وفادارتر و تماس‌های منظمی برقرار می‌کند و یا این گروه از مناطق تحت حاکمیت داعش مانند عراق و سوریه جنگ‌جو دریافت می‌کنند.

در عوض، آن‌ها می‌گویند که داعش در افغانستان عمدتا جنگ‌جویان پاکستانی‌اند که در اثر عملیات‌های نظامی در آن کشور از مرز به‌این‌سو عبور کرده‌اند.

مالک ماکی، یکی از چندین شبه نظامی مرد است که به حمایت از دولت با شورشیان می‌جنگد.

قبل از این‌که داعش به افغانستان بیاید و سلاح‌های خود را به افغانستان انتقال دهند، این جنگ‌جویان در ابتدا از کوه‌های افغانستان به عنوان یک پناهگاه امن استفاده می‌کردند. نظرات در مورد چگونگی این موضوع متفاوت است.

بعضی از مقامات معتقدند که این مسئله تنها زمانی بود که این افراط‌گرایان به دنبال برقراری ارتباط با مردم بودند تا توجه‌شان را به سوی این گروه جلب کنند.

اما بسیاری‌ها می‌گویند که نیروهای افغان و امریکا اشتباه پیش‌بینی کرده‌ بودند و آنها خودشان دشمن جدید را پرورش دادند.

با رفتن به دنبال شورشیان پاکستانی و از بین بردن پناه‌گاه امن آنها در افغانستان، امیدار بودند تا پاکستانی‌ها با رهبران طالبان در خاک خود عمل متقابل را انجام می‌دهند.

بعضی دیگری از افراد سازمان استخبارات پاکستان را متهم می‌کنند. افغان‌ها مدت‌ها است که پاکستان را متهم به تلاش برای بی‌ثبات کردن دولت افغانستان کرده‌اند.

ترجمه: احمدضیا علیجانی

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

بستن