fbpx
اسلایدافغانستانگزارش

افزایش ناامنی پای مسؤلان نهاد‎‌های امنیتی را به مجلس نمایندگان کشاند

خبرگزاری یاش: مجلس نمایندگان، مسؤلان نهاد‌های امنیتی را به دلیل بدتر شدن وضعیت امنیتی و افزایش فعالیت گروه داعش در ولایت‌های شرقی و شمالی کشور استجواب کردند.

امروز (دوشنبه ۴ جدی) در جلسه علنی مجلس نمایندگان، برخی اعضای مجلس، حضور گروه داعش در افغانستان را کار امریکا دانسته، مدعی‌اند که این پروژه امریکایی از سوی پاکستان در افغانستان تطبیق می‌شود. شکیبا هاشمی، نماینده مردم قندهار، از افزایش فعالیت گروه داعش ابراز نگرانی کرده، می‌گوید: «حکومت باید استراتژی جنگ را جایگزین استراتژی صلح نماید».

او افزود: «پیش از این پاکستان طالبان را تمویل می‌کرد و در حال حاضر این کشور گروه داعش را تمویل می‌کند. قوم اوریک‌زی و افریدی پاکستان جنگجویان داعش را تشکیل می‌دهند».

محمود سلیمانی‌خیل، نماینده مردم پکتیکا گفت: در این اواخیر پاکستان بالای طالبان فشار آورده تا با جنگجویان داعش ملحق شوند در غیر آن صورت با حکومت افغانستان صلح کنند که این کار طالبان ناممکن است».

این عضو مجلس تأکید کرد در صورتی که جلو فعالیت گروه داعش گرفته نشود و این گروه پایگاه‌های خود را در بخش‌های مختلف کشور مستحکم نماید، از بین بردن آن ناممکن خواهد بود.

شریف بلخابی، نماینده مردم سرپل، می‌گوید: «حضور و فعالیت جنگجویان داعش در ولایت‌های شمالی کشور گسترش یافته و این مشکل آرامش را از زندگی مردم ربوده است».

به گفته او، جنگجویان خارجی گروه داعش، در ولسوالی‌های قوش‌تپه، درزاب جوزجان و ولسوالی صیاد ولایت سرپل فعالیت دارند.

این عضو مجلس نمایندگان با اشاره به حمله اخیر طالبان به روستای تبر ولسوالی سنچارک، ولایت سرپل بیان داشت: «گروه‎های تروریستی، تکتیک جنگی‌شان را در کشور تغییر داده و به‌دنبال راه‌اندازی حملات تهاجمی در فصل زمستان هستند».

ویس احمد برمک، وزیر امور داخله، حضور داعش را آله فشار از سوی کشورهای منطقه بر افغانستان خوانده، گفت: «گروه داعش از سوی استخبارات منطقه ایجاد شده تا از این طریق مانع تأمین امنیت، صلح، انکشاف و پیشرفت در افغانستان شود».

اخیرا ضمیر کابلوف، نماینده خاص روسیه در امور افغانستان، گفته بود که شمار جنگجویان داعش در افغانستان به ۱۰ هزار تن می‌رسد.

 شریف یفتلی، رئیس ستاد ارتش، این ارقام را دور از حقیقت خوانده، بیان داشت که شمار افراد وابسته به گروه داعش در افغانستان در حدود ۲ هزار نفر می‌رسد که در این میان آنان، تعداد کمی را جنگجویان خارجی تشکیل می‌دهند.

رئیس ستاد ارتش، افزود: «سربازان ارتش در سال جاری توانستند، سه استراتژی این وزارت (تمرکز بالای اهداف کلیدی طالبان و گروه‌های هراس‌افکن، از بین بردن منابع تسلیحاتی و لوجیستکی و منابع بشری آنها) را در چارچوب عملیات خالد، به صورت موفق تطبیق کردند».

به گفته او، در حال حاضر سربازان ارتش در ۱۴ ولایت (۱۳۹ ولسوالی) درگیر جنگ فرسایشی با گروه‌های تروریستی هستند.

آقای یفتلی، تأکید کرد، استراتژی وزارت دفاع ملی نابودی داعش است و هیچ معامله با این گروه صورت نگرفته است.

رئیس ستاد ارتش علاوه کرد، در جریان نبرد یک ماه گذشته‌ای ارتش ملی با جنگجویان داعش در ولسوالی خوگیانی ۴۱ روستا از وجود داعش پاکسازی و این گروه در این مدت شکست سنگین را متقبل شده است.

برخی دیگری از اعضای مجلس نمایندگان، حکومت را به ناکامی در مبارزه با گروه داعش و دیگر گروه‌های تروریستی متهم کرده می‌گویند، گروه داعش نه تنها درولایت‌های شرقی و شمالی کشور فعالیت دارند، بل در ولایت‌های ارزگان و هلمند نیز مراکز ایجاده کرده است.

نذیر احمدزی، نایب دوم مجلس که ریاست جلسه امروز مجلس را به عهده داشت، گروه داعش را تهدید جدی برای امنیت افغانستان و منطقه عنوان کرد. او از حکومت خواست تا جلو رشد این گروه را بگیرد.

مقام‌های امنیتی درحالی از شکست گروه داعش حرف می‌زنند که این گروه صبح امروز یک حمله انتحاری را با استفاده از یک نوجوان در منطقه به شدت محافظت شده شهر کابل انجام داده است. در این رویداد دستکم ۱۵ نفر کشته و زخمی شدند.

محمداسلام بهنوش

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

بستن