fbpx
اسلایدافغانستانگزارش

نخبگان کانکور: رئیس‌جمهور غنی به وعده‌اش عمل نکرده است

خبرگزاری یاش: در روزهای نخست اعلام نتایج کانکور سال جاری، رضا رفعت، اول‌نمره کانکور که در شرایط سختی درس خوانده بود توجه زیادی را به خود جلب نموده و سرخط خبرهای روز گردید.

از رئیس‌جمهور کشور گرفته تا چهره‌های سرشناس سیاسی، نمایندگان مردم در پارلمان، چهره‌های علمی و فرهنگی در دیدارهای با نخبگان کانکور عکس یادگاری گرفته و وعده‌های چربی به آنها دادند.

اشرف غنی، رئیس‌جمهور، با دعوت پیشتازان کانکور در ارگ ریاست‌جمهوری روی مبل‌های لوکس ارگ به رضا رفعت، اول‌نمره و دیگر نخبگان کانکور وعده سپرد که آنان را برای ادامه تحصیل به خارج از کشور خواهد فرستاد.

عده‌ای از سیاستمداران دیگر نیز همین وعده را به نخبگان کانکور، به‌خصوص رضا و اختر محمد، اول و دوم‌نمره کانکور عمومی سال ۱۳۹۶ داده بودند و تعدادی دیگر، هزینه تحصیلی آنان را تا ختم تحصیلات لیسانس‌شان به عهده گرفته بودند.

حالا با گذشت ۴ ماه از این وعده‌ها، نه بویی از بورسیه رضا رفعت و ۹ نخبه کانکور به مشام می‌رسد و نه خبری از پرداخت هزینه تحصیلی رضا رفعت شنیده می‌شود.

عبدالطیف روشان، سرپرست سابق وزارت تحصیلات عالی نیز وعده داده بود که با همکاری سفارتخانه‌ها، آنها را برای ادامه تحصیل در کشورهای دیگر شامل بورسیه‌های تحصیلی خواهد کرد.

رضا، اول‌نمره عمومی کانکور سال ۹۶ از وعده‌های میان‌خالی رئیس‌جمهور و وزارت تحصیلات عالی انتقاد نموده می‌گوید، رئیس‌جمهور در ارگ ریاست‌جمهوری به وزیر تحصیلات عالی کشور دستور داده بود که ۱۰ نفر از نخبگان کانکور را برای تحصیل به کشورهای ترکیه، هند و مالیزیا بفرستد.

سکرتر وزیر تحصیلات عالی رفتار زشت با ما داشت

در آن روزها رضا و دیگر نخبگان کانکور از اینکه برای تحصیل به کشورهای دیگر می‌روند، خوشحال بودند. از اینکه تحصیلات خود را با امکانات بهتر به پیش برده و برای خدمت به کشور آماده می‌شوند.

پس از آن رضا و دیگر نخبگان کانکور چندین بار به وزارت تحصیلات عالی کشور مراجعه کرده‌اند تا شاید دری گشوده شود و آنان به‌خاطر ادامه تحصیل‌شان به خارج از کشور، فرستاده شوند. اما نه تنها وزارت تحصیلات عالی در قسمت بورسیه شدن آنها توجه نکرده، بلکه به گفته رضا، با برخورد نامناسب سکرتریت این وزارت مواجه شده‌اند.

رضا می‌گوید: «وقتی رفتیم پیش سکرتر وزیر، خیلی رفتار زشت انجام داد. به ما گفت، شما بیکار هستین ما را از کار می‌مانید. وزیر وقت ندارد که شما را ببیند. در نهایت نام و شماره تلفن ما را گرفت و گفت، ۲ روز بعد به شما زنگ می‌زنیم. دو روزش یک ماه شد که زنگ نزد. وقتی ما زنگ می‌زدیم تلفن را قطع می‌کرد. دوباره به وزارت رفتیم، باز هم گفت شما بیکار هستین ما ره از کار می‌مانید. به شما هیچ بورسیه نمی‌آید. چند روز بعد باز هم رفتیم، گفت که از شما در سال ۲۰۱۸ می‌آید».

اگرچه دیگر امیدی بر این وعده‌ها باقی نمانده اما با آنهم رضا و دیگر نخبگان کانکور نگران‌اند که مبادا این گفته‌ها نیز مانند وعده رئیس‌جمهور و دیگر چهره‌های سیاسی، در حد یک وعده باقی بماند.

حتی شهروندان عادی نیز به رضا وعده داده‌اند. او در رابطه با وعده یکی از مهاجرین افغان مقیم خارج از کشور گفت: «یکی از افغان‌های خود ما در لندن است. بد است که نامش را بگیرم. او گفته بود که تا ۷ سال من تو را حمایت مالی می‌کنم. در فیسبوک ها زیاد نشر شد خیلی‌ها این پست را شریک ساختند. حالا کلا گم شد، چندبار پیام دادم، جواب نمی‌دهد».

هر کس به نفع خود کمپاین کرد و با ما عکس فیسبوکی گرفت

اختر محمد، همچنان می‌گوید در زمان اعلام نتایج به دلیل گرم بودن فضای کانکور همه در تلاش بودند که به نفع خویش کمپاین کنند و عکس‌های فیسیوکی بیگیرند.

به گفته او، آنها می‌خواستند به مردم نشان دهند که طرفدار علم و دانش‌اند، اما حالا برعکس ثابت شده و تمام این موضوعات فراموش شده است.

نمره‌دوم سراسری کانکور به دلیل یأس و ناامیدی حالا احساس حقارت می‌کند. او می‌گوید به حدی تحقیر شده‌ایم که وقتی به وزارت تحصیلات عالی مراجعه می‌کنیم، سکرتر وزیر برخورد ناشایست با ما دارد.

در روزهای نخست اعلام نتایج کانکور وقتی با سیل عظیم استقبال و تشویق روبرو شدند، امید وصف ناپذیر در دل آنها شکل گرفته بود که به گفته اختر محمد، او فکر می نمود که برای ادامه تحصیل به یکی از بهترین کشورهای جهان فرستاده و در معتبرترین دانشگاه جهان درس خواهند خواند.

اختر محمد افزود: «رئیس‌جمهور که این وعده را به ما داد، پیش خود گفتیم رئیس‌جمهور یک کشور است، به وعده خود عمل می‌کند. ولی متأسفانه تا امروز هیچ‌کاری صورت نگرفته و شاید هم رئیس‌جمهور ما را و وعده‌هایش را فراموش کرده است».

اختر محمد ادامه داد، زمانی‌که این موضوع را با دیگر دانشجویان در میان گذاشتیم آنان از وعده‌خلافی‌های رئیس‌جمهور و دیگر ادارات یاد نموده گفتند، تنها شما نیستید که با چنین وعده‌خلافی‌ها روبه‌رو می‌شوید، بلکه پیش از این نیز چنین اتفاقات افتاده که مسئولان به وعده‌های خود در رابطه با اعطای بورسیه‌های تحصیلی عمل نکرده‌اند.

به نظر می‌رسد تلاش برای مشهور شدن در فضای مجازی و وعده‌های میان‌خالی از سوی شخصیت‌های دولتی در کشور به یک رسم معمول بدل شده است.

چندی قبل نیز ربابه محمدی، نقاش معلول کشور، از وعده‌های دروغین شماری از چهره‌ها از جمله رولا غنی، بانوی اول کشور در صفحه فیسبوک خود نوشت.

باقر ابراهیمی

برچسب ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

بستن