fbpx
اسلایدافغانستانبرگزیدهدیدگاهگزارش

شاه‌گل رضایی: روی بهبود وضعیت زنان روستاها توجه صورت گیرد

خبرگزاری یاش: نهاد تحقیقاتی حقوق زنان و اطفال، امروز (سه‌شنبه ۱۴ قوس) طی یک کنفرانس مطبوعاتی، بررسی‌های‌شان را از کارکرد کمیسیون‌های منع خشونت علیه ‌زنان  و رسیدگی به قضایای آزار اذیت جنسی زنان را به نشر رساند.

شاه‌گل رضایی، عضو مجلس نمایندگان، در این نشست روی تبدیل شدن آزار و اذیت به یک معضل عمومی تأکید نموده و گفت، آزار و اذیت جنسی، نباید تنها مشکل بانوان دانسته شود بلکه این یک معضل بزرگ است که باید همه برای مبارزه با آن آستین بالا بزنند.

به باور این عضو مجلس نمایندگان، تا کنون تفسیر نادرست از وضعیت زنان در کشور ارائه شده است زیرا معیار بررسی‌ها، تنها زنانی بوده‌اند که در شهرهای بزرگ کشور، زندگی می‌کنند، در حالی‌که زنان روستایی با مشکلات زیادی و پنجه نرم می‌کنند.

وی ادامه داد که باید روی وضعیت زنان که در روستاها و مناطق دور دست کشور، زندگی می‌کنند توجه بیشتری صورت گیرد.

 

خانم رضایی افزود: «دادخواهی، تنها این نیست که برای چند روز فعالان مدنی در سرک‌ها بیایند و صدای‌شان را بلند کنند. بلکه دادخواهی اصلی این است که چند نفر از عاملان خشونت علیه زنان، به میز محاکمه کشانده شود».

زرقا یفتلی، یکی از فعالان حقوق زن در کشور، روی آسیب‌های آزار و اذیت جنسی زنان و دختران صحبت نموده و گفت، این معضل بزرگ اجتماعی سبب شده که شماری زیادی از زنان و دختران دست از فعالیت‌های اجتماعی کشیده و در انزوا قرار گیرند.

او همچنان علاوه نمود که در بعضی موارد، زنان و دخترانی که مورد آزار و اذیت قرار می‌گیرند دست به کارهای خطرناکی می‌زنند.

سپوژمی وردک، معین وزارت امور زنان، از مبارزه این وزارت در پیوند به محو آزار و اذیت جنسی زنان و دختران اشاره نموده و یادآور شد که تا کنون کارهای خوبی در این زمینه صورت گرفته است.

خانم وردک، خطاب به کمیسیون‌های منع خشونت علیه‌زنان در ولایت، از آنان خواست که به قضایای خشونت علیه‌زنان رسیدگی نمایند.

نهاد تحقیقاتی حقوق زنان و اطفال، از حکومت خواست که به منظور بهبود وضعیت کمیسیون‌ها و تسریع روند کاری آنها یک مکانیزم نظارتی متشکل از نهادهای بین‌المللی، جامعه مدنی و رسانه‌ها تشکیل دهد.

از سوی نیز این نهاد از جامعه بین‌الملل و همکاران استراتژیک کشور، خواست که باید با همکاری‌های مالی و تخنیکی‌شان برای بهبود وضعیت کمیسیون‌ها ادامه داده و نظارت‌های لازم از نحوه مصرف کمک‌ها داشته باشند.

باقر ابراهیمی

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

بستن