fbpx
اسلایدافغانستاندیدگاهگزارش

شیوع بیماری HIV در افغانستان روبه افزایش است

خبرگزاری یاش: وزارت صحت عامه در روز جهانی مبارزه با ایدز یا HIV اعلام کرد که شیوع بیماری ایدز در کشور نسبت به سال‌های گذشته افزایش یافته است.

این وزارت می‌گوید تا حال ۲۵۲۲ تن از مریضان مبتلا به ایدز را راجیستر کرده که ۷۵درصد آن را مردان و ۲۵ درصد دیگر زنان تشکیل می‌دهند.

اول دسمبر برابر است با روز جهانی مبارزه با ایدز که از این روز در سراسر جهان تجلیل می‌شود. وزارت صحت عامه نیز از این روز تحت شعار «حق صحت؛ خون خود را برای HIV آزمایش نمایید» تجلیل کرد.

 فدا محمد پیکان، معاون عرضه خدمات صحی وزارت صحت عامه، امروز (یکشنبه ۱۲ قوس) در یک نشست خبری در کابل گفت، شیوع ایدز در سال‌های اخیر رو به افزایش است. به گفته او، این رقم در سال گذشته ۲۰۴ واقعه بوده اما در سال جاری به ۲۳۲ واقعه می‌رسد.

آقای پیکان، دلیل افزایش مبتلایان بیماری ایدز را تقویه سرویلانس، بلند رفتن آگاهی مردم و بهبود کفیت خدمات HIV عنوان کرد.

ایدز یا HIV از طریق مقاربت‌های نامشروع، تزریق سوزن‌های پیچکاری بین معتادان انتقال می‌کند. آقای پیکان تأکید کرد که شیوع بیماری ایدز در بین معتادین زرقی موادمخدر ۴ درصد و در میان مردان و زنان دارای روابط نامشروع ۱ درصد مشاهده شده است.

وزارت صحت می‌گوید برای جلوگیری از شیوع بیماری ایدز، ۵ مرکز درمانی را در ۵ شهر بزرگ افغانستان ایجاد و خدمات و داروهای آن برای مریضان ایدز به گونه رایگان می‌باشد.

معاون عرضه خدمات صحی این وزارت بیان داشت، تشخیص بیماری ایدز در تمام مراکز صحی در سراسر کشور صورت می‌گیرد. او خاطر نشان کرد که در کنار مراکز در مانی در شهرهای بزرگ، ۱۵ مرکز وقایوی را تحت نام کاهش اضرار در جامعه و ۹ مرکز کاهش اضرار در سطح محابس را ایجاد کرده است.

به گفته مسؤلان این وزارت، هم اکنون ۷۷۵ تن به شمول ۲۰۶ زن و ۵۴ کودک مبتلا به ایدز، تحت مراقبت قرار دارند.

 محمد ادریس عزیزی که هشت سال است به بیماری ایدز مبتلا است، از رفتار نامناسب داکتران شاکی است.

او در گفت‌وگو با خبرگزاری یاش گفت، مریضان مبتلا به ایدز وقتی برای مراقبت به مراکز صحی مراجعه می‌کنند، داکتران به آن‌ها توجه نکرده و با دیگر مریضان تبعیض قایل می‌شوند.

وی افزود: «زمانی که ما به شفاخانه مراجعه می‌کنیم و به داکتران می‌گویم که ما مبتلا به مرض ایدز هستیم، آنها وقتی از این مشکل ما باخبر می‌شوند به ما می‌گویند که هیچ کمکی با شما کرده نمی‌توانیم و ما را از شفاخانه بیرون می‌کنند. این رفتار داکتران واقعا متأثر کننده است و ما می‌خواهیم که داکتران نباید بین ما و دیگر مریضان تبعیض قائل شوند».

عزیزی که در اثر تزریق مواد مخدر در ایران به مرض HIV مبتلا شده، دارای سه فرزند است و مریضی‌اش بالای هیچ یک از فرزندان و هم خانمش اثر نگذاشته است.

او اظهار داشت که نبود سرپناه برای مریضان ایدز باعث شده که ده‌ها تن از هم نوعان او در فصل سرما، جان خود را از دست بدهند.

هرچند وزارت صحت عامه مبتلایان ایدز در کشور را بالاتر از ۲۵۰۰ تن می‌گوید اما سازمان صحی جهان این رقم را ۷۵۰۰ واقعه تخمین کرده است.

سازمان صحی جهان بر آزمایش خون شهروندان و برای پیدا کردن مریضان مبتلا به ایدز تأکید کرده است.

وزارت صحت عامه فقر، بی‌کاری، سرحدات باز، سطح پائین سواد، زرقیات تطبیق خون غیر مصئون، استعمال و قاچاق مواد مخدر را از جمله عوامل مبتلا شدن به ایدز عنوان می‌کند.

محمد اسلام بهنوش

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

بستن