fbpx
اسلایدافغانستانگزارش

مجلس نمایندگان: لویه جرگه عنعنوی هیچ جایگاهی در قانون اساسی ندارد

خبرگزاری یاش: برگزاری لویه جرگه عنعنوی این روزها به یکی از بحث‌های داغ در میان اعضای مجلس نمایندگان و برخی احزاب سیاسی مبدل شده است.

مجلس نمایندگان برگزاری لویه جرگه عنعنوی را خلاف قانون اساسی دانسته می‌گوید، برگزاری چنین جرگه‌ها در قانون اساسی هیچ جایگاهی ندارد. اما، برخلاف مجلس نمانیدگان، ائتلاف تازه‌تشکیل محور مردم افغانستان که اعضای آن، مهره‌های اصلی کابینه حکومت قبلی هستند، معتقدند برای رهایی از وضعیت کنونی برگزاری لویه جرگه عنعنوی یک ضرورت است.

با این حال، الله‌گل مجاهد، نماینده مردم کابل با تأکید بر برگزاری انتخابات پارلمانی گفت، کسانی‌که خواهان برگزاری لویه جرگه عنعنوی هستند، تصمیم دارند تا کشور را به سوی بحران سوق دهد.  

مجاهد افزود:« انتخابات یک چیز ضروری است، انتخابات باید برگزار شود. لویه جرگه هیچ معنی ندارد و مردم افغانستان هم خواهان برگزاری لویه جرگه قومی نمی‌باشد».

عارف رحمانی دیگر عضو مجلس نمایندگان، اظهار داشت، برگزاری نشست‌های مشورتی قومی خلاف قانون اساسی بوده و که مردم دیگر وابسته به عهد عنعنه و قبیله نمی‌باشند.

او علاوه کرد: «اگر می‎خواهیم اصل حاکمیت قانون را به عنوان یک اصل از اصول دموکراسی بپذیریم، باید قانون اساسی را دور نزنیم، این کار چه از سوی آقای کرزی باشه یا محمد اشرف غنی، خلاف قانون است».

این انتقادها درحالی مطرح می‌شود که روز گذشته جریان محور مردم به رهبری رحمت‌الله نبیل رئیس پیشین امنیت‌ملی، برای بیرون رفت از وضعیت کنونی یک‌بار دیگر خواستار برگزاری لویه جرگه شد.

این نخستین‌بار نیست که برخی جریان‌های سیاسی (اپوزیسیون حکومت) خواستار نشست‌های مشورتی قومی می‌شوند، پیش‌تر از آن حامد کرزی رئیس‌جمهور سابق نیز در نشستی، بر برگزاری لویه جرگه تأکید کرده بود.

 عبدالطیف پدرام از برگزاری لویه جرگه انتقاد کرده، آن‌را ابزار گذشته خوانده که درشرایط امروزی کاربرد ندارد.

او تصریح کرد، نشست‎های مشورتی قومی جای در قانون اساسی ندارد و باید راه‌حل‌های دیگر جستجو شود.

هرچند براساس ماده ۶۴ چهارم قانون اساسی، برگزاری لویه جرگه، به استثنای حالت مندرج ماده شصت ونهم اين قانون اساسی؛ از صلاحیت‌ها و وظایف رئیس‌جمهور می باشد. اما، در این میان برخی اعضای مجلس نمایندگان تأکید دارند که اجازه برگزاری چنین نشست‌ها را به حکومت نمی‌دهد.

در این حال لالی حمید‌زی نماینده مردم ننگرهار می‌گوید: «هرکس که برای برگزاری لویه جرگه بالای حکومت فشار بیاورد، من اجازه نمی‌دهم حکومتی که مشروعیت قانونی ندارد، نشست‎های غیرقانونی را برگزار کند».

پیش از این گزارش‌های به نشر رسیده بود که گویا حکومت برای برگزاری لویه جرگه فراخوان داده است. اما، حکومت این فراخوان را شایعه خوانده و رد کرده بود. ظاهرا دیده می‌شود که هنوز هم پافشار‌ها از سوی برخی احزاب سیاسی برای برگزاری لویه جرگه وجود دارد.

محمد اسلام بهنوش

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

بستن