fbpx
اسلایدجهانگزارش

دیپلمات پیشین در پاکستان: ارتش به‌زودی تظاهرات اسلام‌آباد را سرکوب خواهد کرد

خبرگزاری یاش: هزاران هوادار حزب تحریک «لبیک یا رسول‌الله» از یک هفته بدین‌سو با تحصن‌شان، سرک‌های منتهی به مرکز شهر اسلام‌آباد را مسدود کرده بودند. این تحصن‌کنندگان، وزیر عدلیه پاکستان را متهم می‌کنند که به مقدسات دین اسلام توهین کرده است.

در مورد عوامل شکل‌گیری این تحصن و تظاهرات، احمد سعیدی، دیپلمات پیشین افغانستان در پاکستان و کارشناس مسایل سیاسی چنین می‌گوید: «تحصن‌کنندگان، زاهد حامد، وزیر عدلیه این کشور را به توهین به مقدسات متهم می‌کنند. زیرا وی، عبارت سوگند به ختم نبوت پیامبر اسلام را از فرم ثبت‌نام داوطلبان نامزدی در انتخابات مجلس برداشته بود. به همین خاطر، گروه‌های مذهبی از یک هفته بدین‌سو در شهر اسلام‌آباد تجمع کرده و خواستار برکناری و بازداشت او بودند. اما، دولت پاکستان این کار را نکرد و این تحصن بعد از یک هفته با دخالت پولیس به خشونت کشیده شد».

این تحصن روز گذشته (شنبه، ۴ قوس) با یورش پولیس پاکستان به خشونت کشیده شد. در حدود ۸۵۰۰ پولیس با استفاده از گلوله‌های پلاستیکی و گاز اشک‌آور، بر مظاهره‌کنندگان حمله کردند تا بتوانند آنان را متفرق سازند.

آقای سعیدی در مورد برخورد پولیس پاکستان در برابر معترضان گفت: «دو روز قبل یک محکمه در پاکستان به‌خاطر این‌که تحصن‌کنندگان راه‌ها و سرک‌ها را در مرکز شهر اسلام‌آباد بسته بودند، حکم به برچیده شدن موانع و خیمه‌های تحصن‌کنندگان داد. همچنین به معترضان یک روز وقت داد که از مرکز شهر بیرون شوند. اما زمانی که معترضان به حکم دادگاه بی‌اعتنایی کردند، نیروهای پولیس پاکستان به استناد به حکم دادگاه، روز گذشته برای متفرق کردن معترضان با آنان درگیر شدند».

دخالت پولیس برای پایان دادن به تحصن معترضان، به‌جای آرام کردن منجر به بدتر شدن وضعیت شد، زیرا دیگر گروه‌های مذهبی در پاکستان برای نشان دادن حمایت‌شان از معترضان اسلام‌آباد، اقدام به برپایی تظاهرات در چند شهر مهم پاکستان کردند.

با شدت گرفتن اعتراضات و خشونت‌ها، از شب گذشته ارتش پاکستان برای سرکوب معترضان وارد عمل شد.

دولت پاکستان تصمیم گرفت برای اینکه اخبار سرکوب معترضان از سوی ارتش و پولیس این کشور در رسانه‌های خبری و اجتماعی مورد بازتاب قرار نگیرد، دستور داد که نشرات تلویزیون‌های خصوصی قطع و شبکه‌های اجتماعی مانند، فیسبوک، توئیتر، تلگرام و … بسته شود.

در این مورد آقای سعیدی اظهار داشت: «بعد از این‌که روز گذشته پولیس به معترضان یورش برد. این اعتراضات به تمام کشور پاکستان سرایت کرد و گروه‌های مذهبی در شهرهایی مانند کراچی، لاهور، فیصل‌آباد و پیشاور دست به تظاهرات زدند. در این زمان بود که کنترل وضعیت از دست پولیس خارج شد و نیروهای ارتش برای سرکوب معترضان به منظور کنترل بر اوضاع وارد صحنه شدند. از جانب دیگر، دولت پاکستان به‌خاطر این‌که سرکوب این تظاهرات در رسانه‌های داخلی و خارجی انعکاس پیدا نکند، بر علاوه این‌که به قطع نشرات تلویزیون‌های خصوص و بستن شبکه‌های اجتماعی اقدام کرد، در برخی از نقاط پاکستان هم خدمات شبکه‌های مخابراتی را مختل نمود».

به گزارش رسانه‌های پاکستانی، اعتراضات و خشونت‌ها در این کشور بیشتر شده است. به طور مثال، روز گذشته معترضان به خانه پدری وزیر عدلیه این کشور حمله کردند، اما در زمان حمله آنان کسی در آنجا حضور نداشت و پولیس ساعتی بعد وارد عمل شده و حمله‌کنندگان را متفرق نمود.

همچنین به گزارش این رسانه‌ها، امروز هواداران افراطی حزب تحریک لبیک یا رسول‌الله، به محل سکونت چوهدری نثار علی‌خان، وزیر پشین امور داخله پاکستان نیز حمله کردند و پس از شکستن در ورودی خانه، چند موتر متعلق به پولیس و محافظان او را به آتش کشیدند.

با این وضعیت که اعتراضات و خشونت‌ها در حال افزایش است، فرجام این وضعیت برای دولت پاکستان چه خواهد بود؟

در پاسخ به این سوال آقای سعیدی می‌گوید: «به برداشت من ارتش پاکستان یک ارتش قوی است و حرف اول و آخر را در این کشور می‌زند. اگر ارتش پاکستان، خودش پشت این تظاهرات نقشی نداشته و این اقدامات را برای کودتای نظامی در نظر نداشته باشد، به زودترین وقت این تظاهرات سرکوب می‌شود و به سرعت این وضعیت ناآرام و پرتنش کشور پاکستان  نرمال و عادی خواهد شد». 

محمد باقر رضایی

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

بستن