fbpx
اسلایدافغانستانگزارش

ثبت حدود ۴ هزار مورد خشونت علیه زنان در ۱۰ ماه گذشته

خبرگزاری یاش: کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان می‌گوید تا زمانی‌که مبارزه جدی در راستای خشونت علیه زنان صورت نگیرد، معضل خشونت‌های ارتکابی علیه زنان در کشور ادامه خواهد داشت.

این نهاد، امروز (شنبه، ۴ قوس) با نشر گزارشی از وضعیت زنان، کمپاین ۱۵ روزه مبارزه با خشونت علیه زنان را آغاز نمود.

سیما سمر، رئیس کمیسیون مستقل حقوق بشر، در آغاز این کمپاین از ثبت ۳۷۷۸ مورد خشونت علیه زنان در ۱۰ ماه گذشته در سرتاسر کشور خبر داد.

در گزارش کمیسیون مستقل حقوق بشر آمده است که از ۳۷۷۸ دوسیه ثبت شده، ۱۳۵۱ مورد آن خشونت فیزیکی بوده است. این خشونت‌ها شامل، ۳۲۱ مورد قتل، ۱۰۰۳ مورد لت و کوب، ۱۹ مورد سوختاندن، ۵۴ مورد مجروح نمودن، ۲۲ مورد کار اجباری و ۴ مورد قطع اعضای بدن می‌شود.

بر اساس این گزارش، از مجموعه ۳۲۱ مورد قتل، ۱۲۰ مورد آن قتل ناموسی بوده که از سوی اعضای خانواده مانند، پدر و شوهر صورت گرفته است. همچنین در ۱۰۵ قضیه دیگر افراد ناشناس دست داشته و به صورت مشکوک زنان به قتل رسیده‌اند و در ۶ قضیه دیگر محکمه فرا قانونی می‌باشد که قربانیان از سوی مخالفان مسلح دولت و گروه‌های مسلح غیرمسئول سنگسار و تیرباران شده‌اند.

بر اساس یافته‌های این گزارش، از این میان بیش از ۵۰ درصد عاملین این قتل‌ها دستگیر شده‌اند و بیشترین قتل زنان نیز در زون شمال، جنوب و جنوب غرب کشور صورت گرفته است. 

در گزارش حقوق بشر آمده است که ۱۸۶ مورد قضیه خشونت جنسی هم ثبت شده که از این میان، ۳۸ مورد تجاوز جنسی، ۲۳ مورد ارتباط نامشروع شوهران با دیگر زنان و دختران، ۲۳ مورد مجبور کردن به فحشا و روسپی‌گری، ۴ مورد بارداری اجباری، ۱۹ مورد لواط اجباری و ۳۷ مورد دیگر نیز اجبار به روابط زن و شوهری بوده است.

گزارش افزوده است که در ده ماه گذشته تعداد خشونت کلامی و روانی که در این کمیسیون به ثبت رسیده، ۱۰۹۳ مورد بوده است. این خشونت‌ها شامل استهزاء گفتن، تمسخر، تهمت زدن، تهدید به قتل و توهین به‌خاطر نداشتن طفل بوده است.

در گزارش آمده است که ۱۱۴۶ قضیه دیگر هم ثبت شده است که شامل محرومیت از دریافت نفقه، عدم دسترسی به حق میراث، پرداخت نکردن مهریه، ممانعت از حق کار و منع تصرف در اموال شخصی، اخراج از منزل، ازدواج اجباری، ازدواج زود هنگام، ممانعت از حق انتخاب همسر و بد دادن بوده است.

کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان، بزرگترین عامل خشونت‌ها در برابر زنان را عرف و عنعنات ناپسند، نا امنی، معافیت عاملین خشونت، فساد اداری، سوءاستفاده از موقف وظیفوی و عدم حاکمیت حکومت خصوصا در ولسوالی‌ها و مناطق دوردست می‌باشند.

در اخیر گزارش مستقل حقوق بشر آمده است که از میان ۳۷۷۸ قضیه خشونت، ۳۱۰ قضیه از طریق میانجی‌گری حل و فصل شده، ۸۶ قضیه به خانه‌های امن معرفی گردیده، ۱۷۱ قضیه به پولیس و ۱۳۴ قضیه به سارنوالی راجع شده و در ۸۰۰ قضیه دیگر مشوره‌های لازم حقوقی ارائه گردیده است.

وضعیت حقوق بشری زنان در نهادهای امنیتی

کمیسیون حقوق بشر، همچنان وضعیت حقوق بشری زنان در نهادهای امنیتی کشور را مورد بررسی قرار داده است.

سیما سمر، رئیس این کمیسیون می‌گوید، در ۳۳ ولایت کشور با ۶۵۱ بانو که در نهادهای امنیتی فعالیت می‌کنند مصاحبه صورت گرفته که بیشتر آنان در صفوف پولیس وظیفه اجرا می‌کنند.

از میان مصاحبه شوندگان، ۴۲ درصد گفته‌اند دسترسی مساویانه به فرصت‌های تحصیلی و برنامه‌های آموزشی ندارند، ۶۵ درصد گفته‌اند به حقوق و امتیازات مشابه با مردان دسترسی ندارند و ۵۲ درصد نیز از سهم نداشتن در تصمیم‌گیری‌ها شکایت نموده‌اند.

از میان ۶۵۱ نفر، ۸۶ نفر گفته‌اند به نوعی با تبعیض و آزار و اذیت جنسی مواجه شده‌اند.

رئیس کمیسیون حقوق بشر گفت برای مبارزه با خشونت در برابر زنان، مبارزات جدی و دوام‌دار نیاز است و تنها کمپاین ۱۵ روزه برای مبارزه با این پدیده کافی نیست.

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

بستن