fbpx
اسلایدافغانستاندیدگاهگزارش

هشدار نهادهای مدنی به بی‌بی‌سی: دست از تفرقه‌افکنی بردارید

خبرگزاری یاش: تغییر نام صفحه بی‌بی‌سی فارسی به دری، واکنش‌های گسترده فرهنگیان، نهادهای مدنی و شهروندان را به همراه داشته است.

چندین نهاد‌ مدنی، امروز (دوشنبه ۲۹ عقرب) در کابل، واکنش تندی در برابر تصمیم این رسانه در پیوند به تغییر نام صفحه فیسبوکی مرتبط با افغانستان به بی‌بی‌سی دری نشان داده و با صدور اعلامیه‌ای خواستار تغییر این تصمیم شدند.

در این کنفرانس، رستاخيز تغییر، کنگره ملی افغانستان، شورای عالی تاجیکان، جنبش گذار، نهضت اسلامی مقاومت، روند پاسداري، اتاق فكر جوانان، فرهنگستان پنجشير و چند نهاد سیاسي دیگر تصمیم اخیر این رسانه را سیاست تفرقه‌افکنانه و تبعیض سیستماتیک عنوان نمودند.

هارون معترف، رئیس جنبش گذار، گفت این کار بی‌بی‌سی، یک بازی سیاسی به منظور نفاق‌افکنی میان مردم کشور است و باید مسئولان این شبکه، دست از این کار بردارند.

به باور وی، دست‌هایی در داخل کشور نیز برای پیاده نمودن این سیاست کار می‌کنند.

غلام احمد محمدی، پژوهشگر و نویسنده، دری را یک گویش از زبان فارسی عنوان نموده و این کار بی‌بی‌سی را یک تصمیم سیاسی خواند. او افزود که زبان بخشی از هویت یک ملت است و حال این هویت در خطر است.

وی به این باور است در طول تاریخ همواره تلاش شده است که هویت فرهنگی فارسی‌زبانان کشور را از آنان بگیرند. به گفته او زبان فارسی قدمت تاریخی زیادی دارد.

آقای محمدی گفت: «زبان فارسی طی ۱۰۰۰ سال گذشته بزرگترین زبان دنیا بوده است که از خلیج فارس تا خلیج بنگال، از خوارزم در جنوب روسیه تا بلوچستان و از چین تا اناتولی ترکیه امتداد داشته است».

به باور این نهادهای مدنی، کسانی در داخل کشور نیز برای از بین بردن زبان فارسی آستین بالا زده‌اند.

این نهادهای مدنی، با صدور قطعنامه‌ای از مسئولان این رسانه، خواستند دست از این کار بردارند در غیر آن صورت با اعتراضات گسترده‌ای روبرو خواهند شد.  

از سویی هم آنها، از فارسی‌زبانان کشور خواستند که صفحه بی‌بی‌سی دری را تحریم کنند و برای از بین بردن این سیاست، یکجا شده و اجازه ندهند که کسی فرهنگ‌شان را با خطر مواجه سازد.

درج زبان فارسی در بانک‌نوت‌های کشور و افزودن آن به سرود ملی، از دیگر خواسته‌هایی بود که این نهادها بر آن تأکید نمودند.

این اعتراضات پس از آن اوج گرفت که شبکه بی‌بی‌سی، طی یک اقدام، نام صفحه بی‌بی‌سی افغانستان را به بی‌بی‌سی دری تغییر داد و علت آن‌را نیز نزدیک شدن مخاطبان این بخش با این رسانه عنوان نمود.

پیش از این نیز تعدادی زیادی از فرهنگیان، شهروندان، قلم بدستان و فعالان رسانه‌ای در برابر این تصمیم واکنس نشان داده بودند و این کار مسئولان شبکه بی‌بی‌سی، را یک تصمیم سیاسی عنوان کرده بودند.

برچسب ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

بستن