fbpx
اسلایدافغانستانخبر داخلی

تاکید شخصیت‌های سیاسی بر همدیگرپذیری در روند گفت‌وگوهای صلح

خبرگزاری یاش: سران سیاسی کشور در همایش سالیاد درگذشت مارشال قسیم فهیم بر همدیگرپذیری در روند گفت‌وگوهای صلح تاکید کردند.

عبدالله عبدالله، رئیس اجرایی حکومت امروز شنبه (۱۸ حوت) گفت که صلح اولویت همه افغان‌ها است؛ اما صلحی که در آن عدالت باشد. او ضمن استقبال از تلاش‌های منطقه‌ای و جهانی در راستای گفت‌وگوهای صلح افغانستان گفت که در این خصوص به تفاهم ملی نیاز است.

عبدالله گفت: «ایجاب می‌کند که در مهمترین مسئله که مسئله صلح است بزرگان ما و همهٔ ما با هم در این راستا برای منافع بزرگ و ملی کشور گردهم بیایم و راه را بر مردم افغانستان آسان بسازیم و راه را باز کنیم تا مردم در صلح زندگی کنند».

به باور آقای عبدالله، افغانستان زمانی آزاد خواهد بود که هیچ گروه تروریستی در آن موجود نباشد و هیچ کشوری از افغانستان مورد تهدید قرار نگیرد.

او افزود: «افغانستان زمانی آزاد خواهد بود که هیچ گروهی تروریستی در آن حضور نداشته باشد…و آن زمان ضرورت به حضور نیروهای خارجی نمی‌باشد، افغانستان از همکاری جامعه جهانی استقبال می‌کند، ضرورت هم دارد و این همکاری ادامه خواهد یافت».

کریم خلیلی، رئیس شورای عالی صلح گفت که بخاطر حل مسئله افغانستان به تفاهم جوانب درگیر نیاز است و باید در این خصوص تمرکز بیشتر صورت گیرد.

او گفت: «ما صلح عزتمندانه می خواهیم و صلحی که عزت‌مندانه به طرف نباشد نمی‌خواهیم. ما بر نمی‌گردیم به ملا شاهی و امارت طالبانی و این را هم توقع نداشته باشیم که از آنها تسلیمی بخواهیم».

رئیس شورای عالی صلح از چهره‌های سیاسی، رهبران احزاب و رهبری حکومت افغانستان خواست که برای تامین صلح و پایان جنگ یکپارچگی‌شان را حفظ کنند.

عبدالرب رسول سیاف، از رهبران جهادی در این همایش گفت که از هر تلاشی پشتیبانی خواهد کرد که منجر به پایان جنگ و تامین صلح در کشور شود.

او افزود: «هر فردی که برای رسیدن به صلح تلاش کرده، از شورای عالی صلح گرفته، تا حامد کرزی، و دیگران تقدیر می‌کنیم. ما صلح را به عزت و خیر افغانستان می‌دانیم که ملت در آن باشد».

حامد کرزی رئیس جمهور پیشین که از اشتراک کنندگان نشست مسکو در ماه گذشته بود در این نشست گفت که با شماری از رهبران جهادی و رهبران حکومت در تماس است تا تلاش‌ها در راستای صلح نتیجه دهد.

ماه گذشته شماری از رهبران جهادی، چهره‌های سیاسی و مقام‌های پیشین حکومتی، برای نخستین بار در مسکو با نمایندگان طالبان دیدار کردند. در این نشست نمایندگان حکومت افغانستان حضور نداشت.

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

بستن