fbpx
اسلایدافغانستانخبر داخلی

ارگ: حکومت در نشست‌هایی مانند نشست مسکو شرکت نمی‌کند

خبرگزاری یاش: پنجمین دور گفت‌وگوهای مستقیم میان امریکا و طالبان وارد دوازدهمین روز شد و نمایندگان دوطرف پشت درهای بسته گفت‌وگو می‌کنند.

نیویارک تایمز می‌‎نویسد که امریکا و طالبان دربارۀ چارچوب خروج نیروهای امریکایی از افغانستان و نیز تهدید نبودن افغانستان به کشورهای دیگر به توافق رسیده‌اند، اما جزییات این توافقات و نیز چگونگی تعریف هراس‌افگنی میان دو طرف، این گفت‌وگوها را به درازا کشانیده‌است.

پنجمین دور گفت‌وگوهای طالبان و امریکا به تاریخ ششم ماه حوت در دوحه، پایتخت قطر آغاز شدند.

سید اکبر آغا، عضو پیشین گروۀ طالبان در بارۀ این نشست می‌گوید: «هر دوطرف خوشبین هستند و از گفت‌وگوها خشنود هستند و من فکر می‌کنم تمامی موضوعات در این دور گفت وگوها پایان نیابند و گفت وگوها به دور ششم بروند».

در همین حال، گفت وگوهای پشت درهای بسته و سری میان امریکا و طالبان با انتقاد شهروندان کشور به ویژه زنان روبه‌رو شده‌‎است.

فروزان رسولی، معاون نهاد برابری برای صلح و دموکراسی در این باره می‌گوید: «اگر طالبان می‌خواهند که در جامعه افغانستان با حکومت افغانستان و مردم افغانستان یکجا زندگی کنند باید بیایند و با ما گپ بزنند».

از سویی دیگر، در حالی‌که سیاست‌گران و شرکت کنندگان نشست مسکو برای شرکت در دور بعدی نشست میان افغانان که در قطر برگزار خواهد شد، آمادگی می‌گیرند، اما حکومت تاکنون هیئت همه‌شمول و ملی را ایجاد نکرده است و نیز تاکنون تصمیم نگرفته است که در نشست دوحه شرکت خواهد کرد یا نه.

هارون چخانسوری، سخن‌گوی رییس‌جمهور می‌گوید: «حکومت افغانستان تصمیم ندارد که در نشست‌هایی مانند نشست مسکو شرکت کند هرگاه نشست به محوریت حکومت افغانستان و گفت وگوهای رو در رو باشد حکومت افغانستان شرکت می‌کند».

دراین میان، اوغوزخان آرطغرل، سفیر ترکیه در کابل می‌گوید که صلح پایدار در افغانستان هنگامی تأمین خواهد شد که افغان‌ها با هم بنشینند و نیز هم‌فکری منطقه‌یی به میان آید.

او می‌افزاید که برای تأمین صلح پایدار در افغانستان، گفت وگوها میان افغانان یک نیاز است، همفکری منطقه‌ای نیز بسیار مهم است و ترکیه آماده هرگونه همکاری است.

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

بستن