fbpx
اسلایدافغانستانخبر داخلی

نهادهای جامعۀ مدنی: حکومت نهادهای مستقل را سیاسی می‌سازد

خبرگزاری یاش: گروه کاری نهادهای جامعۀ مدنی که مسئولیت معرفی نامزدان را برای عضویت در کمیسیون مستقل حقوق بشر داشتند، حکومت را به سیاسی‌سازی نهادهای مستقل به ویژه کمیسیون مستقل حقوق بشر متهم می‌سازند.

این نهادهای جامعه مدنی، روز دوشنبه (۱۳حوت) در یک نشست خبری در کابل، گفتند با آن‌که در یک روند شفاف ۸۱ تن را برای نامزدی در این کمیسیون به حکومت معرف کرده اند، اما رئیس جمهور به تازه‌گی حکم دیگری را دربارۀ معرفی نامزدان عضویت در کمیسیون حقوق بشر صادر کرده است.

عبدالودود پدرام، عضو گروه کاری نهادهای جامعه مدنی گفت: «از ما دوباره تقاضا کردند که فهرست بازنگری شود؛ رئیس جمهور گفته که در این فهرست افراد شایسته حضور ندارند و باید افراد دیگری باشند به اشکال مختلف تماس‌های غیرمستقیم از نهادهای دولتی و افراد بلند پایۀ دولتی گرفته شد که شما یک تعداد افراد دیگر را دوباره به ما معرفی کنید».

نعیم ایوب زاده، مسؤول بنیاد تیفا نیز افزود: «حکومت می‌خواهد کسانی را در آنجا جا گزین کند که آنان در فهرست استند و نه روند را طی کرده‌اند و کسانی خواهد بود که در مخالفت با معیارها و ارزش‌ها و شاخص‌های که ما در نظر گرفتیم آنان را معرفی کنند که ما سخت نگران این وضعیت هستیم».

این نهادها، صادرشدن حکم تازۀ رئیس جمهور را انتقاد می‌کنند و می‌گویند که حکومت باید از همین فهرست باید ۹ تن را به حیث اعضای کمیسیون مستقل حقوق بشر برگزیند. اما ریاست‌ جمهوری، می‌گوید که فهرست فرستاده شدۀ نهادهای جامعه مدنی تشخیص و انتخاب نشد و رئیس جمهور در یک حکم تازه از نهادهای زیربط خواست تا ۲۷تن دیگر را نیز برای عضویت در کمیسیون حقوق بشر معرفی کند.

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

بستن