fbpx
اسلایدافغانستانخبر داخلی

کمیشنران برکنار شده انتخاباتی از سوی دادستانی کل ممنوع‌الخروج شدند

خبرگزاری یاش: دوازده کمیشنر برکنارشده کمیسیون‌های انتخابات و شکایات انتخاباتی به شمول روسای آنها، ممنوع‌الخروج شده‌اند.

دادستانی کل اعلام کرد که این اقدام با هدف بررسی اتهام‌های مطرح شده علیه آنها از جمله سوءاستفاده از صلاحیت‌های وظیفه‌ای گرفته شده است.

امروز، ریاست جمهوری افغانستان اعلام کرد که اعضای هر دو کمیسیون انتخابات بعد از امضای قانون جدید انتخابات توسط اشرف غنی، رئیس جمهوری افغانستان معزول محسوب می‌شوند.

مسئولیت پیشبرد امور کمیسیون مستقل انتخابات و کمیسیون رسیدگی به شکایات انتخابات افغانستان تا تعیین اعضای جدید، به دبیرخانه‌ این کمیسیون‌ها سپرده شده است.

اعضای کمیسیون درست زمانی برکنار می‌شوند که تاکنون نتایج نهایی انتخابات پارلمانی که ۲۸ و ۲۹ میزان امسال برگزار شده بود، اعلام نشده است.

در خبرنامه ریاست جمهوری که امروز (سه‌شنبه، ۲۳ دلو) نشر شد، آمده است که در قانون جدید بعد از مشورت با احزاب سیاسی، نمایندگان نامزدهای ریاست جمهوری و نهادهای جامعه مدنی مرتبط با انتخابات روی ۳۹ مورد اصلاحات در قانون انتخابات به اتفاق آرا توافق صورت گرفته است.

در قانون جدید آمده که به منظور اداره و نظارت بر هر نـوع انتخابات و مراجعه به آرای عمومی در کشور کمیسیون مرکب از هفت عضو مطابق احکام این قانون، ایجاد می‌گردد.

در ماده سیزدهم این قانون درباره نحوه انتخاب اعضای کمیسیون آمده که هر حزب سیاسی ثبت شده در وزارت عدلیه یک نامزد و همچنین، نهادهای جامعه مدنی مرتبط به انتخابات فهرست ۱۵ تن اشخاص واجد شرایط را معرفی کنند که حداقل پنج تن آنان زن باشد.

قانون تصریح کرده که اعضای کمیسیون انتخابات و شکایات و روسای دبیرخانه دو کمیسیون از میان این افراد، با اسناد مربوط در خلال ۷ روز به منظور تعیین اعضای کمیسیون انتخابات، کمیسیون شکایات و روسای هر دو دبیرخانه، به ریاست جمهوری ارائه می‌نمایند.

در تعدیل قانون جدید آمده است که رئیس جمهور از میان این فهرست اعضای کمیسیون انتخابات، کمیسیون شکایات و روسای هر دو دبیرخانه را تعیین می‌کند. بر اساس قانون جدید، در صورتی که رئیس جمهوری خود نامزد انتخابات باشد، تمام افرادی که نامزد انتخابات هستند، یک رای به افراد معرفی شده برای عضویت در کمیسیون انتخابات، شکایت و دبیرخانه بدهند.

رئیس جمهوری از میان چهارده نفری که بیشترین آراء را دریافت بکنند، هفت تن را با رعایت ترکیب قومی و جنسیتی و حضور حداقل دو زن برای دوره اول به ترتیب ذیل به عنوان اعضای کمیسیون انتخابات تعیین می‌کند:

۱- چهار عضو برای مدت پنج سال.

۲- سه عضو برای مدت سه سال.

هرگاه ترکیب قومی و جنسیتی میان نامزدهای کمیسیون‌های انتخابات رعایت نشده باشد، رئیس جمهوری حق دارد از میان اشخاصی که دارای بیشترین آراء هستند، ترکیب قومی و جنسیتی را تامین تعیین کند.

براساس قانون جدید به منظور تامین شفافیت بیشتر در روند انتخابات، حکومت می‌تواند در تفاهم با سازمان ملل متحد، دو تن از متخصصین بین‌المللی امور انتخابات را به عضویت کمیسیون انتخاب کند ولی این افراد حق رای ندارند.

در قانون جدید موضوع دیگر، الکترونیکی شدن انتخابات است. بر اساس این قانون، کمیسیون انتخابات مکلف است، به منظور تسریع روند انتخابات و تامین شفافیت، تدابیری را اتخاذ کند که همه مراحل روند انتخابات اعم از ثبت نام و تشخیص رای‌دهندگان از سیستم الکترونیکی و فن‌آوری بیومتریک استفاده شود.

در انتخابات پارلمانی که ۲۸ و ۲۹ میزان امسال برگزار شد، کمیسیون انتخابات برای اولین بار از سیستم بیومتریک استفاده کرد.

در این قانون حداقل ۲۵ درصد کرسی در هر شورای ولسوالی برای نامزدهای زن اختصاص یافته و در صورتی‌ که نامزد زن وجود نداشته باشد یا در فهرست نامزدها به تعداد کافی زن موجود نباشد، کرسی یا کرسی‌های اختصاص یافته به زنان در همان حوزه انتخاباتی خالی باقی می‌ماند.

کمیسیون انتخابات موظف شده تا در اسرع وقت برای پرکردن کرسی یا کرسی‌های خالی، انتخابات مجدد را در همان حوزه انتخاباتی برگزار کند.

در شورای قریه نیز کرسی سهم مشابه شورای ولسوالی برای زنان داده شده و در صورتی‌ که نامزد زنان به اندازه کافی نباشد، معیارهای قانون شورای ولسوالی اعمال می‌شود.

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

بستن