fbpx
اسلایدافغانستانخبر داخلی

غنی: آماده‌ایم که برای طالبان در افغانستان دفتر باز کنیم

خبرگزاری یاش: پس از نشست صلح مسکو میان رهبران احزاب سیاسی و گروه طالبان، رئیس جمهور غنی نیز می‌گوید که به منظور تسهیل این روند حاضر است به طالبان اجازه دهد در کابل، قندهار و یا هم در ننگرهار دفتر باز کنند.

آقای غنی که امروز به ولسوال غنی‌خیل ولایت ننگرهار رفته بود، در سخنرانی‌اش در میان باشندگان و مقام‌های محلی ولایت ننگرهار گفت اگر طالبان بخواهند در این ولایت‌ها دفتر باز کنند، حکومت امنیت آنان را هم خواهد گرفت.

اما طالبان تاکنون حاضر نشده‌ است با حکومت افغانستان رودررو گفت‌وگو کنند، در حالی‌که چهار بار با ایالات متحده در کشورهای عربی دیدار کرده‌اند و یک بار هم با نمایندگان احزاب سیاسی در مسکو.

نشست مسکو، به روزهای شانزدهم و هفدهم ماه جاری هجری خورشیدی برگزار شد و در آن در حدود هفتاد تن از سیاسیون افغانستان و ده نماینده طالبان شرکت کرده بودند. شرکت کنندگان این نشست، نتیجه گفت‌وگوهای شان را در یک قطع‌نامۀ ۹ ماده‌ای خلاصه کردند. قطعنامه‌ای که حکومت افغانستان گفت که نتیجه اجرایی ندارد. در نشست مسکو اما حکومت افغانستان نماینده نداشت.

خروج کامل نیروهای خارجی از افغانستان، پشتیبانی از گفت‌وگوهای صلح در دوحه، بیرون کردن نام‌های طالبان از فهرست سیاه سازمان ملل، رهایی زندانیان این گروه، گشایش رسمی دفتر سیاسی طالبان در قطر، بخشی از توافقات به میان آمده در نشست مسکو هستند.

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

بستن