fbpx
اسلایدافغانستانخبر داخلی

ریاست اجرائیه به اظهارنظرها درباره اعتراض‌ها در پاکستان انتقاد کرد

خبرگزاری یاش: در پی تنش‌های توییتری میان مقام‌های حکومت افغانستان و پاکستان درباره قتل آرمان لونی، از رهبران جنبش حفاظت پشتون‌ها، ریاست اجرائیه حکومت وحدت ملی، اعتراض مقام‌های حکومت وحدت ملی را مداخله در مسایل داخلی پاکستان می‌داند.

سخنگوی ریاست اجرائیه می‌گوید که انتقاد و ابرازنظر درباره چنین مسایل نباید در اولویت افغانستان باشد.

پیش از این، رئیس‌ جمهور غنی از اعتراض‌ها در پاکستان پشتیبانی نموده و از اوضاع در خیبر پختونخواه و بلوچستان ابراز نگرانی کرد: «حکومت افغانستان درباره برخورد خشونت‌آمیز در برابر اعتراض‌های صلح‌آمیز فعالان مدنی در خیبرپشتونخواه و بلوچستان نگرانی‌های جدی دارد».

آقای غنی از حکومت پاکستان خواسته بود از معترضانی ‌که در برابر «افراط‌ گرایی» و «تروریستان» می‌ایستند، پشتیبانی کند.

شاه‌محمود قریشی، وزیر خارجه پاکستان در واکنش به توییت اشرف غنی در این باره در توییتر خود نوشت که این‌گونه گفته‌های «غیرمسئولانه» به گونه واضح مداخله است: «رهبری افغانستان باید درباره مشکلات دائمی افغان‌ها تمرکز کند».

امرالله صالح، معاون نخست اشرف غنی در انتخابات ریاست ‌جمهوری سال آینده نیز بر شاه محمود قریشی تاخت و در این جنگ توییتری گفت: «جناب وزیر خارجه قریشی، ما برای سال‌ها میزبان ترور و طالبانی بوده‌ایم که از کشور شما فرستاده شده‌اند. ما تنها یک توییت کردیم. در روابط بازرگانی ما و توییت‌های ما بی‌تعادلی بزرگی است. ما دقیقا نیاز داریم که به مشکلات خود تمرکز کنیم و این کار را خواهیم کرد.»

اما ریاست ‌اجرائیه دیدگاه دیگری دارد. مجیب‌‎الرحمان رحیمی، سخنگوی ریاست ‌اجرائیه می‌گوید که به جای مداخله در امور کشورهای دیگر بهتر است به مشکلات درونی رسید‌گی شود: «قضیه داخلی خود پاکستان است و افغانستان در یک شرایطی قرار ندارد که در امور داخلی دیگر کشورها مداخله کند. ما در درون کشورمان مشکلات و قضایای زیادی داریم که باید رسیدگی بکنیم».

جنبش حفاظت از پشتون‌های پاکستان پس از آن دست به اعتراضات تازه زدند که آرمان لونی، از رهبران این جنبش، در حدود یک هفته پیش در بلوچستان پاکستان کشته شد.

اعضای این جنبش، پولیس پاکستان را مسئول قتل این فعال سیاسی می‌دانند، اما حکومت پاکستان دست داشتن در قتل آرمان لونی را رد کرده‌ است.

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

بستن