fbpx
اسلایدافغانستانخبر داخلی

دریافت اعتبارنامه کمیسیون انتخابات به ۸۰ نامزد انتخابات پارلمانی

خبرگزاری یاش: کمیسیون مستقل انتخابات با دادن اعتبارنامه به ۸۰ نامزد انتخابات پارلمانی که ۲۸ و ۲۹ میزان امسال برگزار شده بود، راهیابی آنان را به مجلس نمایندگان قطعی اعلام کرد.

از مجموع نامزدان که امروز (شنبه، ۲۰ دلو) اعتبارنامه گرفتند، ۲۲ نفر آنان زن هستند و در کنار آن بیشتر زنان راه یافته به مجلس نمایندگان افغانستان چهره‌های جدیدند.

این نمایندگان از ۱۸ ولایت به پارلمان افغانستان راه یافته و برنده شدن آنها توسط دوکمیسیون شکایات و کمیسیون مستقل انتخابات نهایی اعلام شده است.

مجلس کشور ۲۵۰ نماینده دارد و معلوم نیست که سرنوشت ۱۷۰ نماینده دیگر چه موقع مشخص خواهد شد.

با گذشت بیشتر از چهار ماه از برگزاری انتخابات پارلمانی، تاکنون نتایج نهایی ۱۵ولایت دیگر مشخص نیست. دولت به دلیل وجود اختلاف‌های سیاسی، تاکنون قادر به برگزاری انتخابات پارلمانی در ولایت غزنی نشده‌است.

نمایندگانی که راهیابی آنان قطعی شده، مربوط به ولایت‌های بدخشان، نورستان، کنر، لغمان، پنجشیر، کاپیسا، پروان، سمنگان، بامیان، سرپل، جوزجان، فاریاب، دایکندی، ارزگان، زابل، فراه، خوست و هرات هستند.

زمان اعلام نتایج نهایی ۱۵ولایت دیگر تعیین نشده، ولی براساس قانون قرار است که ۱۵حوت امسال، عمر دور شانزدهم پارلمان افغانستان پایان یابد و دور هفدهم به کار آغاز کند.

براساس قانون یک دور پارلمان پنج ساله است، ولی دولت به دلیل اینکه قادر به برگزاری انتخابات در زمان معین نشد، مدت فعالیت دور شانزدهم مجلس به هشت سال رسید.

عزیز آریایی، رئیس کمیسیون شکایات انتخابات گفت که برای تامین شفافیت دراین دور از همه گزینه‌ها و ابزارهای قانونی کار گرفته شده تا نمایندگان براساس آرای واقعی به مجلس راه یابند.

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

بستن