fbpx
اسلایدجهانخبر خارجیسیاست

کالین: منطقه امن در شمال سوریه به ترکیه واگذار شود

خبرگزاری یاش: ابراهیم کالین، سخنگوی ریاست جمهوری ترکیه اعلام کرد که انتظار ما واگذاری كنترول منطقه امن در سوریه به کشورمان است.

او پس از نشست هیئت دولت در انقره خطاب به خبرنگاران اظهار داشت: انتظار ما اجرای مدل مشابه «ادلب» در منبج و شرق فرات در سوریه و واگذاری كنترول منطقه امن به ترکیه است.

سخنگوی ریاست جمهوری ترکیه تصریح کرد: «هرگر اجازه بروز تهدید تروریستی از این منطقه به خاک کشورمان را نخواهیم داد. نقشه ‌راه منبج باید خیلی زودتر از این اجرا می‌شد. تاکتیک به ‌تاخیر انداختن به نفع هیچ‌کس نیست».

وی می‌افزاید: «درباره اجرای نقشه ‌راه منبج با امریکا گفت‌وگو کردیم. در این زمینه با روسیه نیز اشتراک ‌نظر داریم. اجرای فوری آن، به‌ عنوان راه‌حل دو کشور متحد (ترکیه و امریکا) از لحاظ روابط دوجانبه، امنیت منطقه و همچنین روند سوریه دارای اهمیتی ویژه است».

کالین اظهار داشت: «از نظر ترکیه رژیم اسد، مشروعیت ندارد و نمی‌تواند آینده سوریه را تضمین کند. ما جهت انجام اقدامات لازم برای تامین امنیت و ثبات در سوریه در چارچوب تمامیت ارضی این کشور در مذاکرات ژنو و آستانه شرکت کرده و می‌کنیم».

او همچنین توافق میان جمهوری ترکیه و ایالات متحده امریکا برای ایجاد «منطقه امن» در سوریه را تکذیب کرد و از ادامه مذاکرات دو کشور در این خصوص خبر داد.

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

بستن