fbpx
اسلایدافغانستانخبر داخلی

وزارت خارجه روسیه: امریکا در تعویق انتخابات افغانستان دست دارد

خبرگزاری یاش: وزارت خارجه روسیه روز پنجشنبه (۲۰ جدی) در بیانیه‌ای با اظهارات تند از تاخیر انتخابات ریاست جمهوری انتقاد کرده و گفت که تعویق انتخابات در اثر فشار امریکا صورت گرفته چون ایالات متحده برای اعمال سناریوی خود نیاز به زمان دارد.

سفارت امریکا در کابل نیز این بیانیه را رد کرد و گفته است که تعویق در انتخابات تصمیم کمیسیون مستقل انتخابات افغانستان بوده است.

کمیسیون انتخابات ۱۰ روز قبل اعلام کرد که به منظور اصلاحات و بهبود برگزاری انتخابات ریاست جمهوری، تاریخ این روند با تاخیر سه ماهه از ۳۱ حمله ۱۳۹۸ به ۲۹ سرطان تغییر می‌کند.

وزارت خارجه روسیه در بیانیه خود گفته است: «با وجود آنکه رئیس جمهور اشرف غنی و کمیسیون مستقل انتخابات پیوسته اطمینان می‌دادند که انتخابات مطابق جدول زمانی تعیین شده برگزار می‌شود، در نهایت تصمیم بر این شد که به تاخیر بیافتد».

بیانیه می‌افزاید: «همه چیز بیان‌گر آن است که این تصمیم زیر فشار امریکا گرفته شده که می‌خواهد انتخابات مطابق نظرش باشد و روند صلح این کشور را نیز براساس سناریوی دلخواه خود طراحی کند».

سفارت امریکا روز گذشته در واکنش به بیانیه وزارت خارجه روسیه با صدور بیانیه‌ای تاکید کرد که تصمیم به تاخیر در انتخابات ریاست جمهوری به دلیل رفع کمبودهای اداری و فنی و به تصمیم کمیسیون انتخابات بوده است.

بیانیه سفارت امریکا همچنین افزود که امریکا در کنار شمار زیادی از افغان‌ها و جامعه بین‌المللی اصلاحات جدی در انتخاباتات را لازم می‌داند.

روند ثبت‌نام نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری از اول ماه جدی آغاز شده و تا پایان این ماه ادامه دارد.

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

بستن