fbpx
اسلایدافغانستانخبر داخلی

مرتضوی: مقام‌های وزارت خارجه ایران در نقش سخنگویان طالبان عمل می‌کنند

خبرگزاری یاش: شاه حسین مرتضوی، معاون سخنگوی ارگ ریاست جمهوری در واکنش به اظهارات جواد ظریف، وزیر خارجه ایران گفت که مقام‌های وزارت خارجه ایران سخنگویان جدید طالبان هستند و به عنوان سخنگویان طالبان عمل می‌کنند.

وزیر خارجه ایران در مصاحبه با شبکه ان‌دی‌تی‌وی هند گفته بود که غیر ممکن است که طالبان در دولت آینده افغانستان نقشی نداشته باشند، اما این نقش باید محدود باشد.

ساعاتی پس از بازتاب رسانه‌ای این مصاحبه، آقای مرتضوی در صفحه رسمی فیسبوکش به این گفته‌ها واکنش نشان داد.

وی با اشاره به مشکلات سیاسی داخلی ایران، گفته است: «مقامات وزارت خارجه ايران اين روزها در نقش سخنگويان طالبان عمل می‌كنند. اگر كشور همسايه معتقد به گفت‌وگو برای پیدا کردن راه‌حل است، چرا از از این شیوه برای حل مشكلات سياسی داخلی خود استفاده نمی‌کند؟»

مرتضوی همچنین افزوده است، دولت ایران به جای شنیدن صدای طالبان باید به صدای مخالفان سیاسی خود گوش دهد.

معاون سخنگوی ارگ می‌گوید: «دولت ايران در هراس است كه آزادی‌های موجود در افغانستان به الگو برای ايران بدل شود، به همين دليل این کشور طرفدار انديشه‌های ملاعمر در افغانستان است».

جواد ظریف در مصاحبه با شبکه تلویزیونی هند در رابطه با چگونگی ارتباط ایران با طالبان حرف زده و تاکید کرد که درباره این که به گروه طالبان در آینده نقشی در دولت داده شود، مردم افغانستان باید تصمیم بگیرند.

آقای ظریف گفت: «ما در منطقه و فراتر از آن، برای کمک به افغان‌ها در این تصمیم باید زمینه‌سازی کنیم نه اینکه تحمیل کنیم. فکر می‌کنم هیچ کس در منطقه، دولتی تحت سلطه طالبان را به نفع امنیت منطقه نمی‌داند. فکر کنم در این زمینه تقریبا یک اتفاق نظر وجود دارد».

وزیر امور خارجه ایران همچنین تایید کرده بود که این کشور با گروه طالبان به خاطر امنیت ایران تماس‌های اطلاعاتی غیررسمی و محدود داشته است.

از حدود دو سال پیش، مقام‌های امریکایی و شماری از سران نهادهای امنیتی افغانستان بارها نسبت به ارتباط و حتی کمک تجهیزاتی و نظامی ایران به طالبان ابراز نگرانی کرده‌اند.

مقام‌های ایرانی از جمله حمیدرضا بهرامی، سفیر این کشور در کابل همواره این ادعاها را رد کرده و گفته‌اند: «با طالبان تماس داریم و حتی این تماس را تبدیل به ارتباط نکردیم زیرا نخواستیم برای طالبان مشروعیت‌زایی شود».

این مقام‌ها هدف از این تماس‌ها را تشویق گروه طالبان برای پیوستن به روند مذاکرات صلح با دولت افغانستان خوانده‌اند.

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

بستن