fbpx
اسلایدافغانستاناقتصادبرگزیدهخبر داخلی

افتتاح دهلیز هوایی بلخ-اروپا با حضور مقام‌های افغان و سرکنسول ترکیه

خبرگزاری یاش: مقام‌های افغان و سرکنسول ترکیه در مزارشریف، دهلیز هوایی بلخ-اروپا را در میدان هوایی مولانا جلال‌الدین محمد بلخی افتتاح کردند.

مسئولان می‌گویند در اولین پرواز دهلیز هوایی بلخ-اروپا، حدود ۵ تن میوه خشک که شامل توت و کشمش می‌شود، به لندن صادر شد.

سمیر رسا، مسئول روابط عامه مشاوریت ریاست جمهوری در امور مالی در این باره می‌گوید، پروازهای این دهلیز هوایی هفته‌ای دو بار صورت می‌گیرد و محصولات و کالای تجارتی افغانستان از بلخ به اروپا صادر خواهد شد.

آقای رسا افزود که دولت در تلاش است تا در کنار افزایش تولید صادرات در شمال، تعداد پروازهای دهلیز هوایی بلخ به اروپا را نیز افزایش دهند.

مسئول روابط عامه مشاوریت ریاست جمهوری اظهار داشت: «افغانستان از آغاز صادرات از طریق دهلیز هوایی به ارزش ۱۰۰ میلیون دالر امریکایی در ۴۲۵ پرواز ۵۴۰۰ تن کالا‌های تجارتی، میوه خشک، میوه تازه، گیاه طبی، زعفران و جلغوزه را به کشورهای آسیایی و اروپایی صادر کرده‌است».

اسحاق رهگذر، والی بلخ نیز گفت که آغاز صادرات از طریق دهلیز هوایی به اروپا در شمال کشور، موجب افزایش میزان تولیدات داخلی خواهد شد.

مسئولان می‌گویند، تنها در ۵۵ پرواز دهلیز هوایی ۱۰۸۰ تن جلغزه سیاه را به شانگهای چین صادر کرده‌اند و همه روزه در ۷ الی ۸ پرواز به کشورهای مختلف جهان تولیدات افغانی صادر می‌شود.

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

بستن