fbpx
اسلایدافغانستانبرگزیدهخبر داخلی

جمعیت اسلامی: پیوستن یونس قانونی به تیم حنیف اتمر ربطی به حزب جمعیت ندارد

خبرگزاری یاش: یونس قانونی از اعضای ارشد جمعیت اسلامی در یک فایل صوتی که به رسانه‌ها درز کرده بود، گفت که با مشورت عده کثیری از اعضای جمعیت به این نتیجه رسیده که به تیم حنیف اتمر بپیوندد، حزب جمعیت می‌گوید این اظهارات شخصی آقای قانونی بوده است.

حزب جمعیت اسلامی به رهبری صلاح‌الدین ربانی اعلامیه‌ای منتشر کرده و گفته است که اظهارات محمد یونس قانونی، یکی از اعضای شورای رهبری این حزب، به جمعیت اسلامی تعلق ندارد.

فایل صوتی منسوب به یونس قانونی شب گذشته در تلویزیون خصوصی آریانا نیوز به نشر رسید که در این فایل او گفته بود که وی و شماری از سران حزب جمعیت از جمله عطا محمد نور و محمد اسماعیل خان به ‌خاطر تغییر ساختار سیاسی حکومت، از محمدحنیف اتمر یکی از نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری حمایت خواهد کرد.

آقای قانونی گفته است: «به این خاطر من، استاد عطا، اسماعیل خان و یک جمع کلان با مشوره با اکثریت دوستان فیصله ما این است که از آقای اتمر موافقتنامه را بگیریم، امضا بگیریم و گرنتی‌های لازم را بگیریم. چون غنی [از طرح ما] حمایت نمی‌کند، فقط اتمر است که می‌تواند غنی را از ارگ بیرون کند».

آقای قانونی گفته که حمایت از آقای اتمر حمایت از شخص نیست بلکه حمایت از تغییر ساختار است. به گفته او اگر صدارت ایجاد نشود او معاون هیج کس نخواهد شد.

او افزوده است که نمایندگان آقای غنی نیز در رفت و آمد است، ولی سخن آنها این است که تغییر ساختار را به هیج عنوان قبول ندارند.

دراین نوار آقای قانونی گفته که صلاح‌الدین ربانی، وزیر خارجه کنونی به تحریک عبدالله و بدون فیصله جمعیت و اطلاع کسی معامله کرده و جانب آقای غنی رفته است.

آقای قانونی امروز در صفحه فیسبوک خود به صورت زنده در مورد این نوار صحبت کرد و گفت که این فایل، یک مکالمه تلفنی بوده با یکی از دوستانش در خارج از افغانستان که خلاف اصول به رسانه‌ها درز کرده است.

آقای قانونی در این فایل صوتی گفته است که تنها دو نامزد در انتخابات ریاست جمهوری باقی می‌مانند: حنیف اتمر و اشرف غنی. او افزوده است که اشرف غنی با تغییر ساختار سیاسی نظام، تغییر نظام ریاستی کنونی به نظام پارلمانی مخالف است و آنرا خط قرمز خود می‌داند.

وی در نوار صوتی تاکید کرده است که آقای اتمر با طرح جمعیت اسلامی مبنی بر تغییر نظام کاملا موافق است و به همین دلیل، این حزب در آینده از آقای اتمر حمایت می‌کند.

اعلامیه جمعیت می‌گوید که نوار صوتی منسوب به آقای قانونی ربطی به این حزب ندارد.

همچنین در این اعلامیه تذکر رفته است: «برای جمعیت اسلامی در طول مبارزات این حزب، بدست آوردن راس قدرت و کار برای تامین منافع مردم افغانستان از این آدرس، همیشه يك اصل بوده است».

حزب جمعیت در اعلامیه خود افزوده است که شورای رهبری جمعیت اسلامی تا حالا هیچ تصمیمی مبنی بر حمایت از نامزدی یا رفتن اعضای شورای رهبری جمعیت اسلامی به تکت نامزدی نگرفته است و همچنان فیصله‌ای نشده که کسی با نامزدی در این مرحله مذاکره کند.

دفتر آقای اتمر تا کنون در این مورد ابراز نظری نکرده است.

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

بستن