fbpx
اسلایدافغانستاندیدگاهسیاستگزارش

بررسی مذاکرات صلح در سال ۲۰۱۸ میلادی

خبرگزاری یاش: سال ۲۰۱۸ میلادی در حالی به پایان رسید که مذاکرات صلح دولت با گروه طالبان همچنان مورد پیگیری بود؛ پای بسیاری از کشورها در این روند نافرجام صلح دخیل شد و روزهای پایانی سال نیز این مذاکرات به برهه‌ای حساس رسیده است.

بحران افغانستان همیشه توام با پیشبرد تلاش‌های مذاکرات صلح همراه بوده و هر کشوری نیز به نحوی که ثبات یا بحران افغانستان را به سود خود برشمرده، سعی داشته خود را به نحوی در این مسئله دخیل کند.

نشست مشورتی علما در اندونزیا پیرامون بررسی جنگ افغانستان

در ماه می ۲۰۱۸، شهر بوگور اندونزیا میزبان علمای افغانستان، پاکستان و اندونزیا به منظور بحث و تبادل نظر درباره خشونت‌های جاری و صلح در افغانستان بود.

شرکت کنندگان این نشست، انجام حملات انتحاری را خلاف اصول اسلام خوانده و از طرف‌های درگیر در جنگ افغانستان خواستند که به روند صلح بپیوندند.

روحانیون سه کشور در بیانیه پایانی نشست تاکید کردند که نباید تروریزم و خشونت را به هیچ دین، ملت، قوم و گروهی نسبت داد و حمله‌های انتحاری و حمله به غیرنظامیان، خلاف اصول اسلام است.

شرکت کنندگان این نشست، انجام حملات انتحاری را خلاف اصول اسلام خواندند

شورای عالی صلح که در این نشست حضور داشت، نقش علمای پاکستان و اندونزیا را برای ایستادگی در برابر افراط‌گرایی مهم خواند.

اگرچه در بیانیه این نشست از گروه طالبان نام برده نشد، اما طالبان در واکنش به بیانیه نشست اندونزیا گفت: جهاد جاری در مقابل تجاوز نظامی امریکا یک حقیقت واضح است که هیچکس نه جرات انکار و نه دلیلی بر نامشروع بودن آن دارد.

نشست دو روزه علما در عربستان برای مشروعیت‌زدایی از طالبان

در جولای ۲۰۱۸ نیز یک اجلاس دو روزه توسط سازمان همکاری اسلامی با محوریت مسئله جنگ افغانستان در عربستان سعودی برگزار شد. این نشست «سازش در اسلام، نقش علما در صلح و ثبات افغانستان» نامگذاری شد.

حدود صد عالم دین از ۳۷ کشور اسلامی عضو این سازمان در این اجلاس شرکت کردند. نشست این دو روز در جده و سپس در ریاض برگزار شد.

این نشست «سازش در اسلام، نقش علما در صلح و ثبات افغانستان» نامگذاری شد

در این نشست، جنگ جاری در افغانستان حرام اعلام شد. طالبان در واکنش به این اجلاس با نشر بیانیه‌ای گفتند که جنگ در افغانستان علیه اشغال امریکا است.

طالبان تاکید کردند که جنگ افغانستان، بین‌الافغانی و بین مسلمانان نیست.

این گروه افزود: هر کسی اگر تلاش کند تا به خاطر خوشحالی امریکا احکام دینی را باطل اعلام کند، کمکی است به اشغال امریکا در افغانستان.

سفر طالبان به ازبکستان برای گفت‌وگوهای صلح

در ماه اگست سال گذشته میلادی، دفتر طالبان اعلام کرد که اعضای این گروه به ازبکستان رفته و با مقامات این کشور در رابطه با وضعیت افغانستان گفت‌وگو کرده‌اند.

این نشست حاصل برخی رایزنی‌ها توسط مقامات ازبکستان در هماهنگی دولت افغانستان صورت گرفت.

نماینده ویژه رئیس جمهور ازبکستان پیش از این نشست گفته بود که کشورش به درخواست دولت افغانستان با طالبان تماس برقرار کرده است تا زمینه مذاکرات دو طرف فراهم شود.

البته حدود پنج ماه پیش از برگزاری این نشست و حین رایزنی‌ها در این باره، سخنگوی طالبان در گفت‌وگو با دیلی تایمز پاکستان گفته بود: به دلیل حمایت ازبکستان از ائتلاف شمال علیه طالبان این گروه روابط خوبی با ازبکستان ندارد.

اما علاقمندی ازبکستان برای میانجی‌گری صلح افغانستان تا اندازه‌ای بود که نماینده ویژه ازبکستان برای افغانستان اعلام کرد در صورت تمایل دولت کابل، کشورش برای گشایش دفتر طالبان آمادگی دارد. پیش از این اندونزیا و ترکمنستان نیز برای گشایش دفتر طالبان در کشورشان اعلام آمادگی کرده بودند.

حضور جدی مسکو در مسئله صلح افغانستان

روسیه در ۹ نوامبر سال گذشته میلادی دومین دور از نشست‌های صلح به رهبری خودش را برگزار کرد. طرح اولیه این نشست در ۲۰۱۶ با همکاری چین و پاکستان ریخته شده بود و اولین دور این نشست‌ها با حضور نمایندگان ۱۱ کشور منطقه در سال ۲۰۱۷ برگزار شده بود.

در این نشست علاوه بر گروه طالبان، کشورهای افغانستان، هند، پاکستان، ایران، چین، ترکمنستان، قزاقستان، ازبکستان، تاجیکستان، قرقیزستان، آذربایجان و امریکا به شکل رسمی دعوت شدند. دولت افغانستان، امریکا و هند از شرکت در نشست به دلیل حضور طالبان خودداری کردند و تنها به اعزام ناظر و مقامات غیر رسمی اکتفا کردند.

نمایندگان طالبان برای اولین بار در حضور رسانه‌ها در این نشست حاضر شدند

نمایندگان دفتر سیاسی گروه طالبان به ریاست عباس استانکزی برای اولین بار به صورت رسمی در یک نشست منطقه‌ای حضور پیدا کردند و پس از برگزاری جلسه، با رسانه‌های بین‌المللی مصاحبه نموده و دیدگاه خود را در مورد شروط‌شان برای صلح ابراز کردند؛ این نشست، نقطه عطفی در فعالیت‌ها و دیپلماسی طالبان بود که به نحوی مشروعیت زیادی عاید حال رهبری طالبان گردید.

احزاب سیاسی در رابطه با این نشست واکنش نشان دادند. محمد محقق رهبر حزب وحدت مردم و معاون ریاست اجرایی تصریح کرد که احزاب به نشست مسکو دعوت شده بودند اما به دلیل مخالفت رهبران دولت، نتوانستند در نشست شرکت کنند و این فرصت مهم را از دست دادند.

این در حالی است که رئیس دفتر سیاسی طالبان در قطر گفت: آماده‌ایم تا با احزاب و جریان‌های سیاسی درباره صلح مذاکره کنیم.

نشست سه‌جانبه وزرای خارجه افغانستان، چین و پاکستان به ابتکار چین

دومین دور نشست سه جانبه وزرای خارجه افغانستان، چین و پاکستان که به ابتکار چین در سال ۲۰۱۷ در بجینگ برگزار شده بود، در اگست ۲۰۱۸ در کابل برگزار شد.

در این کنفرانس مطبوعاتی مشترک پس از این نشست، صلاح‌الدین ربانی وزیر خارجه گفت: اسلام‌آباد باید با انجام اقدامات عملی نشان دهد که به تعهداتش در روند صلح افغانستان عمل می‌کند.

دور اول این نشست در سال ۲۰۱۷ در بجینگ برگزار شده بود

وزیر خارجه پاکستان تعهد سپرد که در راستای تسهیل گفت‌وگوهای صلح بین افغانستان و طالبان تلاش کند.

این نشست زمانی برگزار شد که دونالد ترامپ، رئیس جمهور امریکا طی نامه‌ای از عمران خان، نخست وزیر پاکستان خواسته بود اسلام‌آباد همکاری‌های بیشتری در زمینه رسیدن افغانستان به صلح از خود نشان دهد.

نشست ابوظبی؛ مذاکراتی که ارگ را در حاشیه قرار داد

نشست ابوظبی که گفته می‌شد حاصل رایزنی‌های زلمی خلیلزاد، نماینده ویژه وزارت خارجه امریکا با شماری از کشورهای منطقه بود، در ماه اگست در امارات انجام شد.

در این نشست خلیلزاد با اعضای دفتر سیاسی گروه طالبان دیدار و پیرامون دست کشیدن این گروه از جنگ به مذاکره پرداختند. همچنین گروه طالبان با نمایندگان کشورهای پاکستان، عربستان و امارات نیز دیدارهایی داشتند.

اگرچه که از حکومت افغانستان در این نشست‌ها دعوت به عمل نیامد، ارگ ریاست جمهوری اعلام کرد که یک هیئت ۱۱ نفری را به منظور گفت‌وگو با طالبان به امارات فرستاده است؛ اما گروه طالبان حاضر به دیدار با این هیئت نشد.

خلیلزاد در ماه سپتامبر ۲۰۱۸ از سوی مایک پامپئو وزیر خارجه امریکا به سمت نمایندگی امریکا در امور صلح افغانستان تعیین شد.

این دیپلمات جمهوری‌خواه افغان‌تبار، وعده داد که تلاش می‌کند تا پیش از رسیدن به انتخابات ریاست جمهوری بهار سال آینده افغانستان، طالبان را وادار به مذاکره با دولت کند.

او ابتدا در ماه اکتبر در سفر اولش به منطقه پس از دیدار با مقامات افغان و کشورهایی همچون پاکستان، با نمایندگان طالبان در قطر دیدار کرد.

دور دوم سفر خلیلزاد به منطقه نیز در ماه نوامبر صورت گرفت و در کنار سفر به برخی کشورهای منطقه از جمله پاکستان و روسیه، با نمایندگان طالبان در قطر مذاکرات فشرده‌ای که گفته می‌شود سه روز به طول انجامید، گفت‌وگو کرد.

در رابطه با محتوای نشست ابوظبی، خبرگزاری رویترز به نقل از منابع طالبان نوشت: امریکایی‌ها از طالبان خواسته‌اند این گروه یک آتش بس شش ماهه را بپذیرد.

بر اساس این گزارش، منابع طالبان به رویترز گفتند: در صورتی که عربستان، امارات و پاکستان به ما تضمین بدهد که امریکا در افغانستان دولت موقت اعلام کند و رهبری این دولت را به فرد منتخب طالبان واگذار کند، هیئت گفت‌وگو کننده با امریکا نیز اعلام آتش بس شش ماهه خواهند کرد.

در این نشست، نمایندگان طالبان حاضر به مذاکره با هیئت افغانی نشدند

اما طالبان در بیانیه‌ای اعلام کرد مذاکرات این گروه با امریکا در ابوظبی درباره پایان اشغال امریکا در افغانستان ادامه دارد و در مورد موضوعات داخلی نظیر آتش بس بحثی انجام نمی‌شود.

افغانستان در حالی وارد سال ۲۰۱۹ می شود که چهارمین سفر خلیلزاد به منطقه نیز نزدیک است و قرار است دور بعدی نشست‌ها میان نماینده امریکا با نمایندگان دفتر سیاسی طالبان در شهر جده عربستان سعودی برگزار شود، شورای عالی صلح افغانستان ابراز امیدواری کرده است که این بار اتفاق ابوظبی تکرار نشود و نمایندگان دولت افغانستان نیز همانند نمایندگان پاکستان، عربستان و امارات، در جریان این مذاکرات قرار داشته باشد.

اما طالبان گفته است که در نشست جده نیز با دولت افغانستان مذاکره نخواهد کرد.

مذاکرات هیئت طالبان با معاون وزارت خارجه ایران

ترافیک مذاکرات صلح در واپسین روزهای سال ۲۰۱۸ به اوج خود رسید و در آخرین روز از سال گذشته میلادی، بهرام قاسمی سخنگوی وزارت خارجه ایران اعلام کرد که یک روز  پیشتر هیئتی از گروه طالبان به تهران سفر کرده و با عباس عراقچی معاون وزیر خارجه ایران، دیدار و گفت‌وگو داشته است.

ایران اخیرا اظهار کرد که با هماهنگی دولت افغانستان با طالبان گفت‌وگوهایی انجام داده است

سخنگوی وزارت خارجه ایران تصریح کرد که این دیدارها در راستای تسهیل مذاکرات بین‌الافغانی صلح و در هماهنگی با دولت افغانستان صورت گرفته است. طالبان نیز این سفر را تایید کرد و گفت که سفر به تهران در راستای جلب حمایت‌های سیاسی کشورهای منطقه است.

این دیدار پس از آن صورت می‌گیرد که حدود یک هفته پیش از آن علی شمخانی دبیر شورای عالی امنیت ملی ایران نیز در راس یک هیئت دولتی به کابل سفر کرد و با همتای افغان خود پیرامون بحران افغانستان به گفت‌وگو پرداخت.

دبیر شورای عالی امنیت ملی ایران در این سفر اعلام کرد که تهران با گروه طالبان در حال مذاکره است و این مذاکرات همچنان ادامه خواهند داشت؛ وی افزود که این دیدارها با اطلاع دولت افغانستان صورت می‌گیرد.

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

بستن