fbpx
اسلایدافغانستانبرگزیدهدیدگاهگزارش

تلاش حکومت برای مهندسی انتخابات پارلمانی به منظور حذف اقوام و احزاب

خبرگزاری یاش: در حالی که قرار بود نتایج ابتدایی انتخابات پارلمانی ولایت کابل در دهم ماه قوس اعلام شود، اما فشارها و مداخله‌های ارگ در کار کمیسیون به منظور مهندسی کردن روند انتخابات و حذف اقوام و احزاب از پارلمان، منجر به ابهام در آینده نتایج انتخابات پارلمانی شده است.

انتخابات پارلمانی ۲۸ میزان اگرچه یک مسئله سرنوشت ساز برای مردم افغانستان بود، اما دخالت‌های حکومت در کار کمیسیون انتخابات و همچنین ضعف در برگزاری این روند از سوی کمیسیون، منجر به نگرانی و بی‌اعتمادی مردم شده است.

انبوهی از تخلف‌های انتخاباتی و بی‌نظمی‌ها در برگزاری انتخابات پارلمانی در بیست و هشتم میزان، می‌توانست با شفافیت و سرعت در اعلام نتایج آرا و استقلال عملکرد توسط کمیسیون، اعتماد از دست رفته مردم را تا اندازه‌ای ترمیم کند. اما در حال حاضر، تمام عملکرد کمیسیون انتخابات و ارگ ریاست جمهوری حول محور تقلب‌ها و دست‌اندازی‌ها در نتایج انتخابات در حال انجام است.

کنایه پوتین به تاخیر در اعلام نتایج انتخابات پارلمانی افغانستان

انتخابات‌های افغانستان همیشه توام با بحران و تقلب‌های گسترده بوده است. علیرغم وعده‌های دولت وحدت ملی برای اصلاحات در نظام انتخاباتی، سومین انتخابات پارلمانی که حدود سه ماه قبل برگزار شد نیز نتوانست از این قاعده خود را مستثنا کند.

این انتخابات تا جایی بحرانی شده و به افتضاح کشیده شده است که چندی قبل رئیس جمهور روسیه نیز برای نشان دادن شکست ماموریت امریکا در افغانستان، کنایه‌ای به تاخیر در اعلام نتایج انتخابات پارلمانی افغانستان زد.

زمانی که ولادیمیر پوتین در نشست خبری پایان سال به سوال خبرنگاران پاسخ می‌داد، در پاسخ به سوال خبرنگار افغان در مورد وضعیت افغانستان گفت: «اگر کشورهای غربی مدعی شوند که در افغانستان همه‌‎ چیز خوب است، من فکر می‌کنم این از واقعیت به دور است. گمان نمی‌کنم حکومت کابل بیشتر از یک‌سوم خاک این کشور را کنترول کند. نتایج انتخابات را در چند ماه می‌شمارند. این نورمال است»؟

نگرانی مشاور پیشین شورای امنیت ملی از مهندسی انتخابات

حنیف اتمر، مشاور پیشین امنیت ملی ارگ که افکار عمومی او را نزدیک‌ترین فرد به اشرف غنی طی چهارسال گذشته می‌دانند، اخیرا از تلاش‌های اشرف غنی برای مهندسی کردن انتخابات ریاست جمهوری سال آینده و فشار بر کمیسیون انتخابات ابراز نگرانی کرد.

زمانی که در هفته گذشته، کمیسیون انتخابات خبر از احتمال تاخیر در تاریخ برگزاری انتخابات ریاست جمهوری داد، آقای اتمر اعلام کرد که تعویق تاریخ برگزاری انتخابات ریاست جمهوری تحت فشار حکومت غیرقانونی است.

آقای اتمر در اعلامیه‌ای گفت که اعمال فشار سیاسی بر کمیسیون و تاخیر در انتخابات را غیرقانونی دانسته و آنرا قابل پذیرش نمی‌داند.

او با اشاره به مداخلات ارگ در انتخابات پارلمانی هشدار داد که مداخلات و مهندسی حکومت، برگزاری انتخابات پارلمانی را به بحران کشاند و هر نوع دخالت حکومت در برگزاری انتخابات ریاست جمهوری بحران عمیق و گسترده‌تر را در کشور ایجاد خواهد کرد.

وقتی کسی که طی چهار سال نزدیک‌ترین فرد به سیاست‌های اشرف غنی در دولت وحدت ملی بود اعتراف به دخالت ارگ در کار کمیسیون می‌کند، مشخص است که مهندسی انتخابات توسط اشرف غنی در راستای همان سیاست انحصارطلبی و قوم‌گرایی وی در حال انجام شدن است تا دست اقوام و احزاب سیاسی را از پارلمان آینده کوتاه کند.

بی‌توجهی به ابطال آرا توسط کمیسیون شکایات انتخاباتی

نتایج انتخاباتی ولایت کابل به اعتراف کمیسیون رسیدگی به شکایت‌های انتخاباتی، با وجود تقلب‌ها و جرایم گسترده انتخاباتی در تاریخ ۱۵ قوس باطل اعلام شد.

اما بی‌توجهی ارگ به صلاحیت‌های قانونی نهادها و مداخله رئیس جمهور در روند انتخابات منجر شد تا با فشار بر کمیسیون انتخابات، بررسی آرا و اعلام نتایج کابل همچنان در هاله‌ای از ابهام باقی بماند.

دیر باز شدن مراکز رای‌دهی، کار نکردن دستگاه‌های بایومتریک، دخالت کارمندان انتخاباتی و اشتباه در فهرست رای‌دهندگان از جمله مشکلاتی بوده است که تاکنون به آنها اشاره شده و همچنین گفته می‌شود در زمان شمارش و بازشماری آرا نیز جرایم انتخاباتی زیادی صورت گرفته است.

این برخورد ناشی از این است که مهندسی در نتایج آرا توسط کمیسیون انتخابات در تبانی با حکومت در حال جریان است و اشرف غنی تلاش دارد تا با ایجاد یک پارلمان همسو و عاری از اقوام و احزاب سیاسی و بخصوص جناح‌های اپوزیسیون و منتقد، مهندسی انتخابات ریاست جمهوری را برای تکیه زدن مجدد در ارگ به انجام برساند.

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

بستن