fbpx
اسلایدافغانستانبرگزیدهدیدگاهسیاستگزارش

ناامیدی اشرف غنی از امریکا؛ یارگیری برای مهار نفوذ پاکستان در افغانستان

خبرگزاری یاش: پس از نادیده گرفته شدن دولت غنی توسط امریکا و طالبان در نشست ابوظبی، او شروع به یارگیری از چهره‌های ضد پاکستانی و ضد طالبان کرده تا بتواند تصمیم دخالت امریکا و پاکستان در ساختار نظام آینده و یا انتخابات ریاست جمهوری پیش رو را مهار کند.

اشرف غنی بر خلاف سلف خود، حامد کرزی، که مخالفت‌هایی با برخی سیاست‌های امریکا در افغانستان داشت، نوعی رابطه همسو با واشنگتن را روی دست گرفت که به حمایت همه جانبه کاخ سفید از دولتش منجر شود.

با تمام این اوصاف حالا به نظر می‌رسد غنی خود را قربانی اعتماد بی‌حد و حصر به امریکا می‌بیند و در حساس‌ترین زمان، یعنی آستانه کارزار انتخاباتی برای تمدید حضور در ارگ ریاست جمهوری، این احتمال را می‌دهد که عده‌ای خواب طرد شدن او از قدرت را در سر می‌پرورانند.

بی‌رغبتی ترامپ به حمایت از دولت ضعیف و پرهزینۀ غنی

ترامپ از دوران کارزار انتخابات ریاست جمهوری امریکا، ماموریت طولانی مدت کشورش در افغانستان را یک عملیات بیهوده و پرهزینه خوانده بود.

او به دلیل فشارهای مقامات نظامی واشنگتن، ناچار شد استراتژی خود را در چارچوب تمدید حضور سربازانش در افغانستان با هدف تضعیف گروه طالبان و افزایش فشارها بر پاکستان طرح و تدوین کند.

اما پس از شکست استراتژی ترامپ، تمایل او به پایان بخشیدن به ماموریت فرسایشی امریکا در افغانستان بیشتر شد و اکنون نیز سعی دارد مسئله به دوش کشیدن هزینه‌های دولت پرتنش وحدت ملی که از بودجه کاخ سفید پرداخت می‌شود را برای همیشه کنار بگذارد.

در آخرین مورد، روزنامه‌های کشور اسنادی منتشر کردند مبنی بر اینکه علیرغم نامه‌نگاری‌های دفتر رئیس دولت وحدت ملی برای هماهنگ کردن وقت ملاقات با ترامپ در حاشیه نشست سالانه سازمان ملل، رئیس جمهور امریکا حاضر نشد با غنی تکنوکرات و تحصیلکرده غرب دیدار کند.

به حاشیه رفتن ارگ از گفت‌وگوهای صلح ابوظبی

انتخاب خلیلزاد از سوی وزارت خارجه امریکا به عنوان کسی که بتواند ظرف شش ماه طالبان را وادار به صلح کند، یک چرخش در راستای فاصله گرفتن کاخ سفید از ارگ و نزدیک شدن به گروه طالبان بود.

خلیلزاد از گذر رایزنی‌های منطقه‌ای با پاکستان، روسیه، عربستان و برخی کشورهای آسیای مرکزی، گروه طالبان را ترغیب کرد تا در جایی خارج از دوحه به مذاکرات با نماینده امریکا بنشینند و در ازای طرح ساختار جدید نظام سیاسی برای افغانستان، آنارشیزم کنونی کشور را به سود امریکا مهار کنند.

مسئله مهم و شوک‌آور برای اشرف غنی این بود که در تمام مراحل این مذاکرات، دولت افغانستان به رسمیت شناخته نشد و تحمل این بی‌تفاوتی و دهن کجی به اشرف غنی برای او سنگین تمام شد.

حتی زمانی که نمایندگان طالبان با نمایندگان امریکا، عربستان، پاکستان و امارات در ابوظبی برای سرنوشت آینده سیاسی افغانستان مذاکره می‌کردند، غنی با ارسال هیئتی از دولت بدون دعوت از جانب مذاکره کنندگان، باز هم نتوانست در این گفت‌وگوها دخیل شود و طالبان حاضر به مذاکره با این هیئت نشدند.

از سویی دیگر، خلیلزاد پس از بازگشت به کابل نیز اشرف غنی را در جریان تمام مذاکرات قرار نداد و در عوض در نشستی مفصل با سران جهادی و احزاب سیاسی دیدار و گفت‌وگوی مفصلی انجام داد.

واکنش غنی با یارگیری از چهره‌های ضدطالبانی

اشرف غنی با درک اینکه امریکا حاضر نیست حمایت کامل از او داشته باشد و اینکه ایالات متحده با میدان دادن به پاکستان، قصد طرح ساختاری جدید برای دولت آینده با مشارکت حداکثری رهبران طالبان در کشور دارد، تلاش کرده تا یک اقدام تاکتیکی برای مقابله با آن روی دست گیرد.

دولتمردان، رسانه‌ها و مردم افغانستان همگی اتفاق نظر دارند که ارتش و سازمان اطلاعات پاکستان سیاست خارجی اسلام‌آباد را در دنبال کردن عمق استراتژیک خود و جلوگیری از نفوذ هند در افغانستان می‌بینند.

انتصاب چهره‌های ضد پاکستانی و ضد طالبانی در وزارتخانه‌های مهم داخله و دفاع، پیام مستقیم به ارتش و دولت پاکستان است که مانعی برای اجرای سیاست‌های اسلام‌آباد در افغانستان توسط پاکستان باشد؛ سیاستی که در حال حاضر با هماهنگی امریکا در شرف انجام است.

غنی با این اقدام سعی کرده که روحیه ضد پاکستانی و ضد طالبانی را در دستگاه امنیتی افغانستان حاکم کند تا بتواند در معادلات آینده سیاسی افغانستان همچنان نقش رئیس جمهور را داشته و پنج سال دیگر نیز مهمان ارگ باشد.

اشرف غنی در محاسبات خود مبنی بر حمایت تمام‌قد از واشنگتن دچار اشتباه شد و حالا متوجه شده است که ترامپ قصد دارد او را با نیروی جدید همچون طالبان معاوضه کند و این خواست پاکستان است تا نظری که از سوی امریکا طرح شده باشد.

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

بستن