fbpx
اسلایدافغانستانبرگزیدهدیدگاهسیاستگزارش

بی‌توجهی خلیلزاد به غنی؛ به حاشیه رفتن ارگ در مذاکرات امریکا و طالبان

 خبرگزاری یاش: بی توجهی طالبان به اشرف غنی، سرآغاز برنامه‌های بلندپراوازنه این گروه برای رهبری و حضور در ارگ ریاست جمهوری افغانستان است که اشرف غنی را از همین حالا به حاشیه برده است.

وزارت خارجه امریکا پس از آنکه طی ماه‌های اخیر نماینده این کشور در امور صلح افغانستان را تعیین کرد، در سومین دور از سفرهای خلیلزاد به افغانستان و منطقه توانست نشست‌هایی را جدی‌تر از گذشته با طالبان برگزار کند.

این گفت‌وگوها به آغاز مذاکرات جدی در ابوظبی انجامید البته پیش تر دونالد ترامپ رئیس جمهور امریکا نیز در نامه‌ای از عمران خان نخست وزیر پاکستان خواست تا اسلام‌آباد برای به نتیجه رسیدن این مذاکرات و انعطاف پذیری طالبان، همکاری‌های لازم را انجام دهد.

در تمام این نشست‌ها و رایزنی‌ها، جای دولت افغانستان که طرف اصلی صلح محسوب می‌شود خالی بود و به خواست گروه طالبان و بی‌توجهی وزارت خارجه امریکا، نوعی بی‌تفاوتی معنادار صورت گرفت.

چرا طالبان مذاکره با دولت افغانستان را نپذیرفت؟

گروه طالبان بر این باور است که دولت افغانستان یک دولت نامشروع است و تمام خطوط سیاسی‌اش را از واشنگتن دریافت می‌کند که علاوه بر نداشتن استقلال سیاسی، شایستگی لازم برای دولتداری را نیز ندارد.

بنا بر گفته‌های سخنگوی طالبان، این گروه گفت‌وگوهای خود برای آشتی ملی را در دو مرحله تعیین کرده است. اولین مرحله، مسئله خارجی صلح است که به گفته طالبان امریکا باید به طور کامل از افغانستان خارج شود و از اشغال این کشور و دخالت خارجی دست بردارد.

در مرحله دوم که از دید طالبان مسئله داخلی خود افغان‌ها تعریف می‌شود، این گروه و حکومت وحدت ملی و جریان‌های سیاسی باید برای دولت سازی و رسیدن به یک اجماع سیاسی داخلی با هم مذاکره کنند.

بنا بر چنین مشی و رویکرد سیاسی، طالبان فعلا در حال تلاش برای حل مسئله خارجی بحران افغانستان است تا امریکا از دخالت و اشغال در امور داخلی افغانستان دست بردارد.

این رویکرد که در نشست ابوظبی عملی شد، موجب گردید تا اشرف غنی از به حاشیه رفتن در تصمیم گیری‌های مذاکرات و طرح‌ها برای یک دولت با ساختار جدید به شدت نگران شود.

بلند شدن صدای اعتراض از ارگ ریاست جمهوری

در حالی که امریکا با کشورهای همکار و متحد خود در منطقه در حال گفت‌وگو با طالبان بود، ارگ ریاست جمهوری با ارسال یک هیئت به امارات تلاش کرد تا در این مذاکرات شرکت کند، اما طالبان علیرغم اینکه با امریکا، عربستان، پاکستان و امارات دیدار کرد، حاضر نشد تا با نمایندگان ارگ صحبت کند.

اشرف غنی در حالی با این وضعیت مواجه می‌شود که مدعی انجام کارهای بسیاری در دولت افغانستان از جمله آوردن صلح و ثبات در این کشور بوده است، اما اکنون به نظر می‌رسد نه تنها گروه طالبان بلکه امریکا، عربستان، پاکستان و امارات نیز هیچ یک دولت کنونی افغانستان را برای تصمیم گیری به رسمیت نشناخته‌اند.

حمدالله محب، مشاور امنیت ملی در توییترش به رسم اعتراض نوشت: هیچ کشور یا کسی صلاحیت ندارد تا طرح حکومتداری یا ساختارهای تازه برای افغانستان را به شمول اختیارات سیاسی که نقض کننده قانون اساسی باشد، برای این کشور مستقل بررسی کند.

اشرف غنی با این وضعیت اتوریته دولتش را در حد بالایی در مخاطره می‌بیند، چرا که حتی اگر طالبان و امریکا به نتایجی برای صلح هم برسند، گروه طالبان با درخواست دولت موقت نشان داده است که طوری وارد آشتی خواهد شد که تمامی امتیازات مهم از جمله رهبری ارگ را در اختیار بگیرد.

نتیجه

همان اندازه که مشروعیت دولت رو به افول است، گروه طالبان اندک اندک مشروعیت لازم برای حضور در کشور را پیدا می‌کنند. مصاحبه‌ای که تلویزیون یک پس از گفت‌وگوهای ابوظبی با سخنگوی طالبان انجام داد، حاکی از همین مسئله است که افکار عمومی به طالبان به چشم یک گروه قدرتمند در افغانستان می‌نگرند.

بی توجهی طالبان به اشرف غنی، سرآغاز برنامه‌های بلندپراوازنه این گروه برای رهبری و حضور در ارگ ریاست جمهوری افغانستان است. این امر تصویری از به حاشیه رفتن تکنوکرات‌های امریکایی که در هفده سال گذشته خود را ناجیان افغانستان اعلام می‌کردند، ترسیم می‌کند.

اشرف غنی در سالهای حکومتداری‌اش متهم به انحصارگرایی قدرت، حذف رقبای سیاسی و قوم‌گرایی بود، اما در حال حاضر ناچار است تا برای به کنترول اوضاع به اپوزیسیون دولت، احزاب و جریان‌های سیاسی رجوع کند و با استفاده از اتحاد داخلی اتوریته دولت خود را حفظ کند.

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

بستن