fbpx
اسلایدافغانستاندیدگاهگزارش

واکنش های گسترده به ابطال آرای انتخابات پارلمانی کابل در شبکه‌های مجازی

خبرگزاری یاش: همزمان با اینکه کمیسیون شکایت‌های انتخاباتی آرای انتخابات پارلمانی کابل را باطل اعلام کرد، موجی از واکنش‌های انتقادی در شبکه‌های اجتماعی کاربران افغان نیز سرازیر شد.

سخنگوی کمیسیون رسیدگی به شکایت‌های انتخاباتی روز گذشته (پنجشنبه، ۱۵ قوس) اعلام کرد، با توجه به تخلفات گسترده‌ای که در انتخابات پارلمانی کابل صورت گرفته است، این نهاد تصمیم گرفته تا آرای انتخابات پارلمانی پایتخت را باطل اعلام کند.

علیرضا روحانی در یک نشست خبری در کابل از ۲۴ دلیل حقوقی برای این تصمیم یاد کرد و گفت، مشکلات جدی در انتخابات پارلمانی کابل وجود داشته که «عمومیت، سری و عادلانه بودن انتخابات» را خدشه‌دار ساخته است.

با توجه به تخلفات گسترده در انتخابات‌های پیشین افغانستان و تلاش همیشگی مسئولان برای مهندسی انتخابات‌ها، بی‌اعتمادی زیادی در افکار عمومی نسبت به شفافیت انتخاباتی وجود دارد.

از همین رو پس از اعلام این خبر، بسیاری از کاربران افغان در شبکه‌های اجتماعی به این وضعیت انتقاد کردند.

حسین مؤمن کاربر پشتوزبان در توییتر نوشته است: «رأی پاک من چرا باطل اعلام شد؟ کمیسیون‌های انتخاباتی باید در این مورد توضیح بدهند. این رفتار کمیسیون مردم را بیشتر از پیش به این روند بی‌اعتماد می‌سازد».

فیصل کریمی کاربر دیگر با اشاره به تقلب‌های انتخاباتی در صفحه توییترش نوشته است: «نتایج انتخابات پارلمانی حوزه کابل باطل اعلام شد. تقلب‌های بیش از اندازه دلیل باطل شدن همه آرا اعلام شده است. شاید هم وقتی حکومت دیده افراد برنده طبق میلش نیست، نتایج را باطل اعلام کرده؛ این هم از دموکراسی و انتخابات ما.

حامد حیدری خبرنگار تلویزیون یک نیز در فیسبوک می‌گوید: «آرای انتخابات کابل باطل اعلام شد و قرار است در آینده‌ای نه‌چندان دور، آرای یک یا دو ولایت دیگر هم باطل اعلام شود و سریال روند باطل [کردن] آرا، ضعف مدیریتی و بیچارگی کمیسیون انتخابات را بیش از هرزمان دیگری در اذهان عامه خدشه‌دار ساخته است. در روز انتخابات هم ۳۰ حمله هراس‌افکنی در سراسر کشور رخ داد که جان ۵۴ نفر را گرفت و ۱۸۶ زخمی هم به‌جا گذاشت و بیشترین تلفات را هم کابل شاهد بود.

از سویی دیگر، پروسه انتخابات بیش از ۲۱۰ میلیون دلار هزینه برداشته است. حالا که انتخابات به‌گند کشیده شده است و بزرگترین روند دموکراتیک و مردم‌سالار سخت آسیب دیده، مسئول آن چه‌کسانی هستند و آیا این افراد محاکمه می‌شوند یا خیر؟»

اما هستند کسانی در این بین که به کارکرد کمیسیون انتخابات هنوز هم باور دارند. کاربری به ‌اسم محمود حکیمی در فیسبوک نوشت: «اگر نتایج انتخابات مجلس نمایندگان باطل اعلام شده باشد، می‌توان به شفافیت و آینده مطمئن‌تری امیدوار بود».

پس از تقلب‌های بسیار در انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۱۴ که کشور را تا لبه‌های پرتگاه سقوط پیش برد، میزان حضور مردم در انتخابات پارلمانی با کاهش زیادی مواجه شد.

بر اساس آماری که کمیسیون انتخابات ارائه کرد، حدود یک و نیم میلیون نفر برای شرکت در انتخابات ثبت‌نام کردند که گفته شد نیمی از این آمار رأی‌ دادند.

جلیل تجلیل کاربر دیگری در فیسبوک با ابراز بی‌اعتمادی از حضور مردم در دور بعدی این انتخابات نوشته است: «انتخابات پارلمانی ولایت کابل به دور دوم رفت. کمیسیون شکایات انتخاباتی نتایج این انتخابات را نپذیرفت و آن را مملو از تقلب خواند. آیا شهروندان برای بار دوم به پای صندوق‌های رأی خواهند رفت؟»

انتخابات پارلمانی با مشکلات و بی‌نظمی‌های زیاد و زیر سایه تهدیدات شدید امنیتی در ۲۸ و ۲۹ میزان سال جاری برگزار شد.

به نظر می‌رسد نظام سیاسی جدید در کشور با توجه به تجربه دو انتخابات پارلمانی و سه انتخابات ریاست جمهوری، هنوز نتوانسته است سازوکاری را طرح کند تا به یک شفافیت حداقلی و نسبی دست یابد.

علی‌رغم اینکه زمینه‌سازی برای برگزاری سومین انتخابات پارلمانی حدود سه سال به‌ طول انجامید و جان بسیاری از شهروندان در صف‌های ثبت‌نام برای انتخابات، مبارزات انتخاباتی و صف‌های اخذ رأی در حملات تروریستی گرفته شد، ولی با این حال به همین راحتی آرای مردم باطل اعلام می‌شود.

دولت وحدت ملی و مردم روزهای سختی را پیشِ‌رو دارند و با اینکه کمتر از پنج ماه به موعد برگزاری انتخابات ریاست جمهوری باقی مانده است، انتخابات پارلمانی دو ولایت و انتخابات شوراهای شهرستان‌ها و انتخابات شوراهای ولایتی را می‌بایست پشت سر بگذرانند.

از سویی نیز کاخ سفید با فرستادن یک نماینده ویژه گفته است تا پیش از انتخابات ریاست جمهوری، تلاش می‌کند تا با طالبان بر سر میز مذاکره بنشیند.

این موارد غیر از سردرگمی و آینده مبهم برای دولت و مردم افغانستان، پیام دیگری ندارد.

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

بستن