fbpx
اسلایدافغانستانخبر داخلیسیاست

متیس: صلح با طالبان به معنای خروج ما از افغانستان نیست

خبرگزاری یاش: جیمز متیس، وزیر دفاع امریکا می‌گوید تلاش ایالات متحده برای خاتمه دادن به جنگ افغانستان است اما این به معنای خروج سربازان امریکایی از افغانستان در حال حاضر نیست.

این گفته در حالی بیان می‌شود که چند روز قبل دونالد ترامپ رئیس جمهوری امریکا، در آستانه ورود به هجدهمین سال حضور سربازان امریکایی در افغانستان از ادامه حضور این نیروها حمایت کرد.

آقای متیس گفته است: «طالبان به درستی نشان دادند که به زندگی افغان‌ها بهایی قایل نیستند، آنها نمی‌توانند در انتخابات برنده شوند، به همین دلیل سعی می‌کنند ترس و وحشت ایجاد کنند».

در وضعیت فعلی، حدود ۱۶ هزار نظامی امریکایی در افغانستان حضور دارند که به آموزش دهی به نیروهای افغان و مبارزه علیه تروریزم مصروف هستند.

نظامیان امریکایی از اهداف اصلی حملات گروه‌های شورشی و تروریستی هستند و در هفته گذشته چهار سرباز امریکایی در افغانستان جان باختند.

آمار کشته شدگان امریکایی از آغاز سال جاری تاکنون به ۱۳ تن رسیده و در مجموع ماموریت امریکا که نزدیک به هجده سال به طول انجامیده است، حدود ۲۴۰۰ نظامی امریکایی در افغانستان از بین رفته‌اند.

وزیر دفاع امریکا که حضور این نیروها در منطقه را مهم ارزیابی می‌کند، گفت: «اگر ما افغانستان را ترک کنیم، با وجود ۲۰ گروه خیلی خطرناک جهان که در این منطقه جمع شده‌اند، می‌دانیم چه اتفاقی خواهد افتاد؛ هدف حمله آنها واقع خواهیم شد».

متیس از تصمیم سال گذشته ترامپ در زمینه افزایش تعداد نیرو در افغانستان نیز استقبال کرد و گفت که برای نخستین بار در ۱۷ سال، سازمان ملل به این باور دست یافته که ما به صلح امیدواریم.

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

بستن